Det mest formstærke mandskab i dansk fodbold, AGF, lægger onsdag eftermiddag vejen forbi Hillerød i pokalturneringen, men 1.-divisionsklubben har ikke lavet store justeringer i slagplanen, bare fordi Superligaens nummer et kommer på besøg.
I lighed med kampene i den næstbedste række vil Hillerød forsøge at angribe sig til succes mod Jakob Poulsens velspillende AGF.
Det siger Christian Lønstrup, der siden januar 2021 har været cheftræner i Hillerød.
– Vores tilgang er, at vi altid angriber for at vinde vores kampe. Man kommer ikke til at se et Hillerød-hold, der bare stiller sig tilbage, krydser fingre, kaster mønten op og håber på plat eller krone.
– Det er ikke altid, at vi lykkes, men vores tilgang er, at vi skal spille positiv fodbold og skabe chancer. Vi kan ende med at slå nallerne, og vi skal forholde os til, at vi møder et godt hold, som straffer dumme beslutninger, men vores chance består i, at vi gør de ting, vi normalt er gode til, siger Lønstrup.
Ud over at være et kombinations- og kontrastærkt hold har Hillerød også x-faktor i form af Adrian Justinussen.
Den gråhårede færing har det måske bedste langskud i dansk fodbold og er desuden en stor trussel på dødbolde. Kantspilleren har scoret 29 mål i 56 kampe for Hillerød, der ligger nummer tre i 1. division.
Cheftræner Christian Lønstrup har stor respekt for AGF, der rejser til Sjælland med seks superligasejre i træk. Lønstrup påpeger dog også, at aarhusianerne virker til at have haft de marginaler, der ofte går et topholds vej.
– AGF startede ikke så godt under deres nye træner, men siden de slog FCK i Parken, har de virkelig gjort det godt, selv om jeg også har en fornemmelse af, at tingene virkelig falder ned i AGF’s turban i øjeblikket.
– De er meget stabile, dygtige og kliniske, og specielt deres defensiv ser stærk ud. Men de får også det held, de opsøger i øjeblikket. Lige nu går tingene AGF’s vej, og det må vi prøve på at ændre.
– Der er selvfølgelig en ubekendt i, at vi ikke ved, præcis hvad AGF kommer med, og i hvilket omfang de prioriterer pokalturneringen, men jeg forventer, at de kommer med det meste skyts. Så det bliver da ikke en af vores letteste kampe, siger Christian Lønstrup muntert.
Hillerøds eget stadionanlæg lever ikke op til kravene i 1. division, hvorfor holdet efter et par sæsoner i Farum nu har flyttet sin hjemmebane til Helsingør.
Onsdag får holdet for en sjælden gangs skyld lov til at spille hjemme i egen hule i Hillerød, hvor underlaget er naturgræs i stedet for kunstgræs.
– Det bliver en stor oplevelse. Det er første gang i lang tid, at vi er på vores rigtige hjemmebane, der kommer mange tilskuere, og vejret bliver godt.
– Hillerød Stadion er normalt vores træningsbane, men vi har skånet den i et par uger, så den står virkelig godt. Den er selvfølgelig lidt blødere, end den kunstgræsbane vi er vant til, og jeg er glad for, at vejrudsigten ikke lover regn, så det bliver ved med at være en fin bane, siger Lønstrup.
Onsdagens pokalkamp i Hillerød begynder klokken 15.00.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
Av, FCK! Her er de værst af alle
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Hvem holder partilederne med i fodbold?
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark