Det mest formstærke mandskab i dansk fodbold, AGF, lægger onsdag eftermiddag vejen forbi Hillerød i pokalturneringen, men 1.-divisionsklubben har ikke lavet store justeringer i slagplanen, bare fordi Superligaens nummer et kommer på besøg.
I lighed med kampene i den næstbedste række vil Hillerød forsøge at angribe sig til succes mod Jakob Poulsens velspillende AGF.
Det siger Christian Lønstrup, der siden januar 2021 har været cheftræner i Hillerød.
– Vores tilgang er, at vi altid angriber for at vinde vores kampe. Man kommer ikke til at se et Hillerød-hold, der bare stiller sig tilbage, krydser fingre, kaster mønten op og håber på plat eller krone.
– Det er ikke altid, at vi lykkes, men vores tilgang er, at vi skal spille positiv fodbold og skabe chancer. Vi kan ende med at slå nallerne, og vi skal forholde os til, at vi møder et godt hold, som straffer dumme beslutninger, men vores chance består i, at vi gør de ting, vi normalt er gode til, siger Lønstrup.
Ud over at være et kombinations- og kontrastærkt hold har Hillerød også x-faktor i form af Adrian Justinussen.
Den gråhårede færing har det måske bedste langskud i dansk fodbold og er desuden en stor trussel på dødbolde. Kantspilleren har scoret 29 mål i 56 kampe for Hillerød, der ligger nummer tre i 1. division.
Cheftræner Christian Lønstrup har stor respekt for AGF, der rejser til Sjælland med seks superligasejre i træk. Lønstrup påpeger dog også, at aarhusianerne virker til at have haft de marginaler, der ofte går et topholds vej.
– AGF startede ikke så godt under deres nye træner, men siden de slog FCK i Parken, har de virkelig gjort det godt, selv om jeg også har en fornemmelse af, at tingene virkelig falder ned i AGF’s turban i øjeblikket.
– De er meget stabile, dygtige og kliniske, og specielt deres defensiv ser stærk ud. Men de får også det held, de opsøger i øjeblikket. Lige nu går tingene AGF’s vej, og det må vi prøve på at ændre.
– Der er selvfølgelig en ubekendt i, at vi ikke ved, præcis hvad AGF kommer med, og i hvilket omfang de prioriterer pokalturneringen, men jeg forventer, at de kommer med det meste skyts. Så det bliver da ikke en af vores letteste kampe, siger Christian Lønstrup muntert.
Hillerøds eget stadionanlæg lever ikke op til kravene i 1. division, hvorfor holdet efter et par sæsoner i Farum nu har flyttet sin hjemmebane til Helsingør.
Onsdag får holdet for en sjælden gangs skyld lov til at spille hjemme i egen hule i Hillerød, hvor underlaget er naturgræs i stedet for kunstgræs.
– Det bliver en stor oplevelse. Det er første gang i lang tid, at vi er på vores rigtige hjemmebane, der kommer mange tilskuere, og vejret bliver godt.
– Hillerød Stadion er normalt vores træningsbane, men vi har skånet den i et par uger, så den står virkelig godt. Den er selvfølgelig lidt blødere, end den kunstgræsbane vi er vant til, og jeg er glad for, at vejrudsigten ikke lover regn, så det bliver ved med at være en fin bane, siger Lønstrup.
Onsdagens pokalkamp i Hillerød begynder klokken 15.00.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE