Viborg er tæt på at søsætte Plan A

OPRYKNINGSKAMPEN: Torsdag kan Viborg FF sikre oprykning til Superligaen, og sportschef Ole Nielsen er klar til at søsætte planen for den kommende sæson.



Der kommer formentlig en del viborgensere på stadion, når Viborg FF onsdag aften får besøg af FC Roskilde. Her kan hjemmeholdet nemlig sikre sig oprykning til Superligaen med fire kampe igen, efter klubben sidste år rykkede ud af Superligaen. Med en sejr er oprykningen helt sikker, og så kan sportschef Ole Nielsen sætte gang i planerne for, hvordan Viborg skal agere.

Det kan være svært at komme fra NordicBet Ligaen til Superligaen, og med fire kampe igen af sæsonen vil Ole Nielsen få mere tid til at træffe beslutninger. Og han glæder sig, til oprykningen matematisk er sikret.

– Vi har hele tiden sonderet vores muligheder, og vi har haft en plan a og en plan b. Heldigvis er plan b længere nede i skuffen i øjeblikket, og plan a om Superliga kan vi forhåbentlig snart sætte i gang. Vi satser på at rykke op hurtigst muligt, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk og forklarer videre:

– Vi skal kigge på, hvordan vi skal se ud som hold, når vi starter træningen den 22. juni. Det bliver en anden hverdag for os med Superligaen, så vi skal nok ud og hente forstærkninger, siger Ole Nielsen.

Han peger på, at truppen allerede har stærke navne, og at grundlaget for succes i Superligaen allerede er på plads. Men han tør heller ikke læne sig tilbage og vil agere i stedet for at reagere.

– Af de to hold, der rykkede op (i Superligaen i sommer, red.), kan man godt se, hvilket der ikke forstærkede sig. Jeg mener, vi skal ud og finde tre-fire nye spillere, og det er spillere, der vil være startspillere. Det går jeg efter.

– Vi har en konkurrencedygtig trup, men det er også vigtigt, at vi tager næste step. Vi arbejder konstant på at hæve niveauet, siger Ole Nielsen.

Ole Nielsen blev for et år siden sportschef i Viborg FF, efter han havde tilbragt fire år i SønderjyskE, der af en eller anden grund altid redder sig i Superligaen, selv om det ser hårdt ud. Den erfaring tager Ole Nielsen med sig, når det måske i morgen bliver sikkert, at Viborg vender tilbage til Superligaen.

– Det er selvfølgelig noget, jeg kan bruge. I SønderjyskE havde vi jo næsten et sort bælte i overlevelse, og den erfaring er værd at tage med. Vi går benhårdt efter at overleve, og jeg tror også på, at vi har det rette setup til, at det kan lykkes, siger han.

Ikke kun spillertruppen skal der styr på, for også på trænerposten er der uafklarede spørgsmål. Auri Skarbalius, der i øvrigt fylder 42 år denne tirsdag, har kontraktudløb til vinter, og indtil videre er der ingen afklaring på, om han skal fortsætte i klubben.

– Vi er selvfølgelig velvidende, at Auri har udløb til nytår. Og når oprykningen er på plads, kan vi begynde at se på, om den kontrakt skal forlænges, eller om den ikke skal. Lige nu har vi dog fuldt fokus på at opnå vores mål om oprykning, siger Ole Nielsen

Men Ole Nielsen, vi taler om en træner, der i sikker stil er ved at føre jer tilbage i Superligaen. Er det ikke bare med at få forlænget?

– Det har vi ikke gjort nogle overvejelser om på nuværende tidspunkt, og det er slet ikke noget, der har været i fokus for os. Vores erklærede målsætning er oprykning, og så tager vi det andet arbejde derefter.

Og rygtet om Johnny Mølby er i denne sammenhæng også skudt forbi målet så?

– Ja, det er jeg noget overrasket over, slutter Ole Nielsen.

Hele foråret vil tipsbladet.dk dække oprykningskampen i 1. division ved at følge de tre klubber, Viborg FF, AGF og Lyngby BK der har henholdsvis 57, 55 og 43 point i tabellen.

 



Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Voldsomt transferønske til FCK

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Vender hjem til AaB

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld