Viborg er tæt på at søsætte Plan A

OPRYKNINGSKAMPEN: Torsdag kan Viborg FF sikre oprykning til Superligaen, og sportschef Ole Nielsen er klar til at søsætte planen for den kommende sæson.



Der kommer formentlig en del viborgensere på stadion, når Viborg FF onsdag aften får besøg af FC Roskilde. Her kan hjemmeholdet nemlig sikre sig oprykning til Superligaen med fire kampe igen, efter klubben sidste år rykkede ud af Superligaen. Med en sejr er oprykningen helt sikker, og så kan sportschef Ole Nielsen sætte gang i planerne for, hvordan Viborg skal agere.

Det kan være svært at komme fra NordicBet Ligaen til Superligaen, og med fire kampe igen af sæsonen vil Ole Nielsen få mere tid til at træffe beslutninger. Og han glæder sig, til oprykningen matematisk er sikret.

– Vi har hele tiden sonderet vores muligheder, og vi har haft en plan a og en plan b. Heldigvis er plan b længere nede i skuffen i øjeblikket, og plan a om Superliga kan vi forhåbentlig snart sætte i gang. Vi satser på at rykke op hurtigst muligt, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk og forklarer videre:

– Vi skal kigge på, hvordan vi skal se ud som hold, når vi starter træningen den 22. juni. Det bliver en anden hverdag for os med Superligaen, så vi skal nok ud og hente forstærkninger, siger Ole Nielsen.

Han peger på, at truppen allerede har stærke navne, og at grundlaget for succes i Superligaen allerede er på plads. Men han tør heller ikke læne sig tilbage og vil agere i stedet for at reagere.

– Af de to hold, der rykkede op (i Superligaen i sommer, red.), kan man godt se, hvilket der ikke forstærkede sig. Jeg mener, vi skal ud og finde tre-fire nye spillere, og det er spillere, der vil være startspillere. Det går jeg efter.

– Vi har en konkurrencedygtig trup, men det er også vigtigt, at vi tager næste step. Vi arbejder konstant på at hæve niveauet, siger Ole Nielsen.

Ole Nielsen blev for et år siden sportschef i Viborg FF, efter han havde tilbragt fire år i SønderjyskE, der af en eller anden grund altid redder sig i Superligaen, selv om det ser hårdt ud. Den erfaring tager Ole Nielsen med sig, når det måske i morgen bliver sikkert, at Viborg vender tilbage til Superligaen.

– Det er selvfølgelig noget, jeg kan bruge. I SønderjyskE havde vi jo næsten et sort bælte i overlevelse, og den erfaring er værd at tage med. Vi går benhårdt efter at overleve, og jeg tror også på, at vi har det rette setup til, at det kan lykkes, siger han.

Ikke kun spillertruppen skal der styr på, for også på trænerposten er der uafklarede spørgsmål. Auri Skarbalius, der i øvrigt fylder 42 år denne tirsdag, har kontraktudløb til vinter, og indtil videre er der ingen afklaring på, om han skal fortsætte i klubben.

– Vi er selvfølgelig velvidende, at Auri har udløb til nytår. Og når oprykningen er på plads, kan vi begynde at se på, om den kontrakt skal forlænges, eller om den ikke skal. Lige nu har vi dog fuldt fokus på at opnå vores mål om oprykning, siger Ole Nielsen

Men Ole Nielsen, vi taler om en træner, der i sikker stil er ved at føre jer tilbage i Superligaen. Er det ikke bare med at få forlænget?

– Det har vi ikke gjort nogle overvejelser om på nuværende tidspunkt, og det er slet ikke noget, der har været i fokus for os. Vores erklærede målsætning er oprykning, og så tager vi det andet arbejde derefter.

Og rygtet om Johnny Mølby er i denne sammenhæng også skudt forbi målet så?

– Ja, det er jeg noget overrasket over, slutter Ole Nielsen.

Hele foråret vil tipsbladet.dk dække oprykningskampen i 1. division ved at følge de tre klubber, Viborg FF, AGF og Lyngby BK der har henholdsvis 57, 55 og 43 point i tabellen.

 





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Det afgør Chido Obis United-fremtid



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Joakim Mæhle åbner op

Henter FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Kæk Wass: Han filmede!

Varme rygter: Han har været i FC København

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Falsk transferhistorie i omløb

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Trænerlegende stopper

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller