Der kommer formentlig en del viborgensere på stadion, når Viborg FF onsdag aften får besøg af FC Roskilde. Her kan hjemmeholdet nemlig sikre sig oprykning til Superligaen med fire kampe igen, efter klubben sidste år rykkede ud af Superligaen. Med en sejr er oprykningen helt sikker, og så kan sportschef Ole Nielsen sætte gang i planerne for, hvordan Viborg skal agere.
Det kan være svært at komme fra NordicBet Ligaen til Superligaen, og med fire kampe igen af sæsonen vil Ole Nielsen få mere tid til at træffe beslutninger. Og han glæder sig, til oprykningen matematisk er sikret.
– Vi har hele tiden sonderet vores muligheder, og vi har haft en plan a og en plan b. Heldigvis er plan b længere nede i skuffen i øjeblikket, og plan a om Superliga kan vi forhåbentlig snart sætte i gang. Vi satser på at rykke op hurtigst muligt, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk og forklarer videre:
– Vi skal kigge på, hvordan vi skal se ud som hold, når vi starter træningen den 22. juni. Det bliver en anden hverdag for os med Superligaen, så vi skal nok ud og hente forstærkninger, siger Ole Nielsen.
Han peger på, at truppen allerede har stærke navne, og at grundlaget for succes i Superligaen allerede er på plads. Men han tør heller ikke læne sig tilbage og vil agere i stedet for at reagere.
– Af de to hold, der rykkede op (i Superligaen i sommer, red.), kan man godt se, hvilket der ikke forstærkede sig. Jeg mener, vi skal ud og finde tre-fire nye spillere, og det er spillere, der vil være startspillere. Det går jeg efter.
– Vi har en konkurrencedygtig trup, men det er også vigtigt, at vi tager næste step. Vi arbejder konstant på at hæve niveauet, siger Ole Nielsen.
Ole Nielsen blev for et år siden sportschef i Viborg FF, efter han havde tilbragt fire år i SønderjyskE, der af en eller anden grund altid redder sig i Superligaen, selv om det ser hårdt ud. Den erfaring tager Ole Nielsen med sig, når det måske i morgen bliver sikkert, at Viborg vender tilbage til Superligaen.
– Det er selvfølgelig noget, jeg kan bruge. I SønderjyskE havde vi jo næsten et sort bælte i overlevelse, og den erfaring er værd at tage med. Vi går benhårdt efter at overleve, og jeg tror også på, at vi har det rette setup til, at det kan lykkes, siger han.
Ikke kun spillertruppen skal der styr på, for også på trænerposten er der uafklarede spørgsmål. Auri Skarbalius, der i øvrigt fylder 42 år denne tirsdag, har kontraktudløb til vinter, og indtil videre er der ingen afklaring på, om han skal fortsætte i klubben.
– Vi er selvfølgelig velvidende, at Auri har udløb til nytår. Og når oprykningen er på plads, kan vi begynde at se på, om den kontrakt skal forlænges, eller om den ikke skal. Lige nu har vi dog fuldt fokus på at opnå vores mål om oprykning, siger Ole Nielsen
Men Ole Nielsen, vi taler om en træner, der i sikker stil er ved at føre jer tilbage i Superligaen. Er det ikke bare med at få forlænget?
– Det har vi ikke gjort nogle overvejelser om på nuværende tidspunkt, og det er slet ikke noget, der har været i fokus for os. Vores erklærede målsætning er oprykning, og så tager vi det andet arbejde derefter.
Og rygtet om Johnny Mølby er i denne sammenhæng også skudt forbi målet så?
– Ja, det er jeg noget overrasket over, slutter Ole Nielsen.
Hele foråret vil tipsbladet.dk dække oprykningskampen i 1. division ved at følge de tre klubber, Viborg FF, AGF og Lyngby BK der har henholdsvis 57, 55 og 43 point i tabellen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
