Viborg er tæt på at søsætte Plan A

OPRYKNINGSKAMPEN: Torsdag kan Viborg FF sikre oprykning til Superligaen, og sportschef Ole Nielsen er klar til at søsætte planen for den kommende sæson.



Der kommer formentlig en del viborgensere på stadion, når Viborg FF onsdag aften får besøg af FC Roskilde. Her kan hjemmeholdet nemlig sikre sig oprykning til Superligaen med fire kampe igen, efter klubben sidste år rykkede ud af Superligaen. Med en sejr er oprykningen helt sikker, og så kan sportschef Ole Nielsen sætte gang i planerne for, hvordan Viborg skal agere.

Det kan være svært at komme fra NordicBet Ligaen til Superligaen, og med fire kampe igen af sæsonen vil Ole Nielsen få mere tid til at træffe beslutninger. Og han glæder sig, til oprykningen matematisk er sikret.

– Vi har hele tiden sonderet vores muligheder, og vi har haft en plan a og en plan b. Heldigvis er plan b længere nede i skuffen i øjeblikket, og plan a om Superliga kan vi forhåbentlig snart sætte i gang. Vi satser på at rykke op hurtigst muligt, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk og forklarer videre:

– Vi skal kigge på, hvordan vi skal se ud som hold, når vi starter træningen den 22. juni. Det bliver en anden hverdag for os med Superligaen, så vi skal nok ud og hente forstærkninger, siger Ole Nielsen.

Han peger på, at truppen allerede har stærke navne, og at grundlaget for succes i Superligaen allerede er på plads. Men han tør heller ikke læne sig tilbage og vil agere i stedet for at reagere.

– Af de to hold, der rykkede op (i Superligaen i sommer, red.), kan man godt se, hvilket der ikke forstærkede sig. Jeg mener, vi skal ud og finde tre-fire nye spillere, og det er spillere, der vil være startspillere. Det går jeg efter.

– Vi har en konkurrencedygtig trup, men det er også vigtigt, at vi tager næste step. Vi arbejder konstant på at hæve niveauet, siger Ole Nielsen.

Ole Nielsen blev for et år siden sportschef i Viborg FF, efter han havde tilbragt fire år i SønderjyskE, der af en eller anden grund altid redder sig i Superligaen, selv om det ser hårdt ud. Den erfaring tager Ole Nielsen med sig, når det måske i morgen bliver sikkert, at Viborg vender tilbage til Superligaen.

– Det er selvfølgelig noget, jeg kan bruge. I SønderjyskE havde vi jo næsten et sort bælte i overlevelse, og den erfaring er værd at tage med. Vi går benhårdt efter at overleve, og jeg tror også på, at vi har det rette setup til, at det kan lykkes, siger han.

Ikke kun spillertruppen skal der styr på, for også på trænerposten er der uafklarede spørgsmål. Auri Skarbalius, der i øvrigt fylder 42 år denne tirsdag, har kontraktudløb til vinter, og indtil videre er der ingen afklaring på, om han skal fortsætte i klubben.

– Vi er selvfølgelig velvidende, at Auri har udløb til nytår. Og når oprykningen er på plads, kan vi begynde at se på, om den kontrakt skal forlænges, eller om den ikke skal. Lige nu har vi dog fuldt fokus på at opnå vores mål om oprykning, siger Ole Nielsen

Men Ole Nielsen, vi taler om en træner, der i sikker stil er ved at føre jer tilbage i Superligaen. Er det ikke bare med at få forlænget?

– Det har vi ikke gjort nogle overvejelser om på nuværende tidspunkt, og det er slet ikke noget, der har været i fokus for os. Vores erklærede målsætning er oprykning, og så tager vi det andet arbejde derefter.

Og rygtet om Johnny Mølby er i denne sammenhæng også skudt forbi målet så?

– Ja, det er jeg noget overrasket over, slutter Ole Nielsen.

Hele foråret vil tipsbladet.dk dække oprykningskampen i 1. division ved at følge de tre klubber, Viborg FF, AGF og Lyngby BK der har henholdsvis 57, 55 og 43 point i tabellen.

 





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

‘Det er slut’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afslører: Storklub missede Højlund

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De vinder VM

Bud på 1,12 milliard afvist