Viborg er tæt på at søsætte Plan A

OPRYKNINGSKAMPEN: Torsdag kan Viborg FF sikre oprykning til Superligaen, og sportschef Ole Nielsen er klar til at søsætte planen for den kommende sæson.



Der kommer formentlig en del viborgensere på stadion, når Viborg FF onsdag aften får besøg af FC Roskilde. Her kan hjemmeholdet nemlig sikre sig oprykning til Superligaen med fire kampe igen, efter klubben sidste år rykkede ud af Superligaen. Med en sejr er oprykningen helt sikker, og så kan sportschef Ole Nielsen sætte gang i planerne for, hvordan Viborg skal agere.

Det kan være svært at komme fra NordicBet Ligaen til Superligaen, og med fire kampe igen af sæsonen vil Ole Nielsen få mere tid til at træffe beslutninger. Og han glæder sig, til oprykningen matematisk er sikret.

– Vi har hele tiden sonderet vores muligheder, og vi har haft en plan a og en plan b. Heldigvis er plan b længere nede i skuffen i øjeblikket, og plan a om Superliga kan vi forhåbentlig snart sætte i gang. Vi satser på at rykke op hurtigst muligt, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk og forklarer videre:

– Vi skal kigge på, hvordan vi skal se ud som hold, når vi starter træningen den 22. juni. Det bliver en anden hverdag for os med Superligaen, så vi skal nok ud og hente forstærkninger, siger Ole Nielsen.

Han peger på, at truppen allerede har stærke navne, og at grundlaget for succes i Superligaen allerede er på plads. Men han tør heller ikke læne sig tilbage og vil agere i stedet for at reagere.

– Af de to hold, der rykkede op (i Superligaen i sommer, red.), kan man godt se, hvilket der ikke forstærkede sig. Jeg mener, vi skal ud og finde tre-fire nye spillere, og det er spillere, der vil være startspillere. Det går jeg efter.

– Vi har en konkurrencedygtig trup, men det er også vigtigt, at vi tager næste step. Vi arbejder konstant på at hæve niveauet, siger Ole Nielsen.

Ole Nielsen blev for et år siden sportschef i Viborg FF, efter han havde tilbragt fire år i SønderjyskE, der af en eller anden grund altid redder sig i Superligaen, selv om det ser hårdt ud. Den erfaring tager Ole Nielsen med sig, når det måske i morgen bliver sikkert, at Viborg vender tilbage til Superligaen.

– Det er selvfølgelig noget, jeg kan bruge. I SønderjyskE havde vi jo næsten et sort bælte i overlevelse, og den erfaring er værd at tage med. Vi går benhårdt efter at overleve, og jeg tror også på, at vi har det rette setup til, at det kan lykkes, siger han.

Ikke kun spillertruppen skal der styr på, for også på trænerposten er der uafklarede spørgsmål. Auri Skarbalius, der i øvrigt fylder 42 år denne tirsdag, har kontraktudløb til vinter, og indtil videre er der ingen afklaring på, om han skal fortsætte i klubben.

– Vi er selvfølgelig velvidende, at Auri har udløb til nytår. Og når oprykningen er på plads, kan vi begynde at se på, om den kontrakt skal forlænges, eller om den ikke skal. Lige nu har vi dog fuldt fokus på at opnå vores mål om oprykning, siger Ole Nielsen

Men Ole Nielsen, vi taler om en træner, der i sikker stil er ved at føre jer tilbage i Superligaen. Er det ikke bare med at få forlænget?

– Det har vi ikke gjort nogle overvejelser om på nuværende tidspunkt, og det er slet ikke noget, der har været i fokus for os. Vores erklærede målsætning er oprykning, og så tager vi det andet arbejde derefter.

Og rygtet om Johnny Mølby er i denne sammenhæng også skudt forbi målet så?

– Ja, det er jeg noget overrasket over, slutter Ole Nielsen.

Hele foråret vil tipsbladet.dk dække oprykningskampen i 1. division ved at følge de tre klubber, Viborg FF, AGF og Lyngby BK der har henholdsvis 57, 55 og 43 point i tabellen.

 





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her lander Superliga-kampprogrammet



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Klar til at gå shopamok

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Storklub jagter to danskere



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte