Viborg FF henter midtbanespiller i Holland

En ny midtbanespiller er på plads i Viborg FF.



For små to uger siden meddelte Viborg FF, at midtbanespilleren Frederik Brandhof forlader klubben til fordel for AGF til sommer, og allerede nu har 1. divisionstopholdet hentet en potentiel afløser.

Viborg FF har hentet den hollandske midtbanespiller Justin Lonwijk fra FC Utrecht. Det skriver klubben på sin hjemmeside.

Læs også:Esbjerg-træner: Her skal vi hente forstærkninger

I første omgang er Justin Lonwijk kommet til Viborg på en lejeaftale for resten af sæsonen, men 1. divisionsklubben har sikret sig en købsoption. Dermed kan Viborg FF sikre sig midtbanespilleren permanent, hvis han bliver en succes.

– Justin er en dynamisk boks til boks-midtbanespiller, som vi mener, passer godt ind i vores spillestil. Han har fået en god uddannelse i det hollandske system, og er både teknisk dygtig og samtidig god til at bruge sin store fysik. Han er sulten efter at bevise sig, og vi har en stor tro på, at han kan hjælpe os i de spændende kampe, der venter os, siger sportschef Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.

Læs også:AGF slår Brøndby IF efter forsvarskoks

Selv ser 21-årige Justin Lonwijk frem til at hjælpe klubben i den kommende halvsæson, hvor de skal kæmpe med om oprykning til Superligaen.

– Jeg er meget glad og spændt på at komme i gang her. Jeg har hørt meget godt om klubben, om spillestilen og at man gerne vil bruge unge spillere her. Det bliver en spændende udfordring for mig, og jeg glæder mig til at mærke presset i en klub, som har et stort mål for sæsonen, som jeg selvfølgelig også håber på at jeg kan bidrage til, siger hollænderen.

Justin Lonwijk har primært spillet på U21-holdet i FC Utrecht. Tidligere har han også spillet en lang række kampe for PSV Eindhovens ungdomshold og de hollandske ungdomslandshold. 

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Lars Friis har forladt AGF: Jeg ser ikke korthuset falde fra hinanden






LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

VM-spiller alvorligt skadet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweiz – Colombia

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Scorer vanvittig løn i Premier League