Viborg FF henter midtbanespiller i Holland

En ny midtbanespiller er på plads i Viborg FF.



For små to uger siden meddelte Viborg FF, at midtbanespilleren Frederik Brandhof forlader klubben til fordel for AGF til sommer, og allerede nu har 1. divisionstopholdet hentet en potentiel afløser.

Viborg FF har hentet den hollandske midtbanespiller Justin Lonwijk fra FC Utrecht. Det skriver klubben på sin hjemmeside.

Læs også:Esbjerg-træner: Her skal vi hente forstærkninger

I første omgang er Justin Lonwijk kommet til Viborg på en lejeaftale for resten af sæsonen, men 1. divisionsklubben har sikret sig en købsoption. Dermed kan Viborg FF sikre sig midtbanespilleren permanent, hvis han bliver en succes.

– Justin er en dynamisk boks til boks-midtbanespiller, som vi mener, passer godt ind i vores spillestil. Han har fået en god uddannelse i det hollandske system, og er både teknisk dygtig og samtidig god til at bruge sin store fysik. Han er sulten efter at bevise sig, og vi har en stor tro på, at han kan hjælpe os i de spændende kampe, der venter os, siger sportschef Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.

Læs også:AGF slår Brøndby IF efter forsvarskoks

Selv ser 21-årige Justin Lonwijk frem til at hjælpe klubben i den kommende halvsæson, hvor de skal kæmpe med om oprykning til Superligaen.

– Jeg er meget glad og spændt på at komme i gang her. Jeg har hørt meget godt om klubben, om spillestilen og at man gerne vil bruge unge spillere her. Det bliver en spændende udfordring for mig, og jeg glæder mig til at mærke presset i en klub, som har et stort mål for sæsonen, som jeg selvfølgelig også håber på at jeg kan bidrage til, siger hollænderen.

Justin Lonwijk har primært spillet på U21-holdet i FC Utrecht. Tidligere har han også spillet en lang række kampe for PSV Eindhovens ungdomshold og de hollandske ungdomslandshold. 

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Lars Friis har forladt AGF: Jeg ser ikke korthuset falde fra hinanden






LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Trist: Marios Oikonomou er død

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning