Viborg FF henter midtbanespiller i Holland

En ny midtbanespiller er på plads i Viborg FF.



For små to uger siden meddelte Viborg FF, at midtbanespilleren Frederik Brandhof forlader klubben til fordel for AGF til sommer, og allerede nu har 1. divisionstopholdet hentet en potentiel afløser.

Viborg FF har hentet den hollandske midtbanespiller Justin Lonwijk fra FC Utrecht. Det skriver klubben på sin hjemmeside.

Læs også:Esbjerg-træner: Her skal vi hente forstærkninger

I første omgang er Justin Lonwijk kommet til Viborg på en lejeaftale for resten af sæsonen, men 1. divisionsklubben har sikret sig en købsoption. Dermed kan Viborg FF sikre sig midtbanespilleren permanent, hvis han bliver en succes.

– Justin er en dynamisk boks til boks-midtbanespiller, som vi mener, passer godt ind i vores spillestil. Han har fået en god uddannelse i det hollandske system, og er både teknisk dygtig og samtidig god til at bruge sin store fysik. Han er sulten efter at bevise sig, og vi har en stor tro på, at han kan hjælpe os i de spændende kampe, der venter os, siger sportschef Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.

Læs også:AGF slår Brøndby IF efter forsvarskoks

Selv ser 21-årige Justin Lonwijk frem til at hjælpe klubben i den kommende halvsæson, hvor de skal kæmpe med om oprykning til Superligaen.

– Jeg er meget glad og spændt på at komme i gang her. Jeg har hørt meget godt om klubben, om spillestilen og at man gerne vil bruge unge spillere her. Det bliver en spændende udfordring for mig, og jeg glæder mig til at mærke presset i en klub, som har et stort mål for sæsonen, som jeg selvfølgelig også håber på at jeg kan bidrage til, siger hollænderen.

Justin Lonwijk har primært spillet på U21-holdet i FC Utrecht. Tidligere har han også spillet en lang række kampe for PSV Eindhovens ungdomshold og de hollandske ungdomslandshold. 

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Lars Friis har forladt AGF: Jeg ser ikke korthuset falde fra hinanden




LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Lyngby BK – AGF

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Brøndby-boss teaser for transfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Her er FCK’s næste modstander i Europa



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

AGF i Europa: De venter i næste runde