For små to uger siden meddelte Viborg FF, at midtbanespilleren Frederik Brandhof forlader klubben til fordel for AGF til sommer, og allerede nu har 1. divisionstopholdet hentet en potentiel afløser.
Viborg FF har hentet den hollandske midtbanespiller Justin Lonwijk fra FC Utrecht. Det skriver klubben på sin hjemmeside.
Læs også:Esbjerg-træner: Her skal vi hente forstærkninger
I første omgang er Justin Lonwijk kommet til Viborg på en lejeaftale for resten af sæsonen, men 1. divisionsklubben har sikret sig en købsoption. Dermed kan Viborg FF sikre sig midtbanespilleren permanent, hvis han bliver en succes.
– Justin er en dynamisk boks til boks-midtbanespiller, som vi mener, passer godt ind i vores spillestil. Han har fået en god uddannelse i det hollandske system, og er både teknisk dygtig og samtidig god til at bruge sin store fysik. Han er sulten efter at bevise sig, og vi har en stor tro på, at han kan hjælpe os i de spændende kampe, der venter os, siger sportschef Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.
Læs også:AGF slår Brøndby IF efter forsvarskoks
Selv ser 21-årige Justin Lonwijk frem til at hjælpe klubben i den kommende halvsæson, hvor de skal kæmpe med om oprykning til Superligaen.
– Jeg er meget glad og spændt på at komme i gang her. Jeg har hørt meget godt om klubben, om spillestilen og at man gerne vil bruge unge spillere her. Det bliver en spændende udfordring for mig, og jeg glæder mig til at mærke presset i en klub, som har et stort mål for sæsonen, som jeg selvfølgelig også håber på at jeg kan bidrage til, siger hollænderen.
Justin Lonwijk har primært spillet på U21-holdet i FC Utrecht. Tidligere har han også spillet en lang række kampe for PSV Eindhovens ungdomshold og de hollandske ungdomslandshold.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Lars Friis har forladt AGF: Jeg ser ikke korthuset falde fra hinanden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
