Brøndbys tidligere træner Alexander Zorniger vækkede opsigt, da han for nyligt blev spottet blandt OB’s fans til en kamp mod Hillerød i 1. division.
Spekulationerne om en retur til dansk fodbold begyndte at svirre, men den karismatiske tysker fik ikke længe efter slukket nogles håb og måske andres frygt, da Tipsbladet fangede ham over telefonen.
– Vi er nogle kollegaer, der rejser rundt for at se kampe i forskellige lande lige nu. Der er ikke mere i det end det, fortalte han.
Tipsbladet er siden blevet bekendt med, at Alexander Zorniger en af de seneste dage har spist frokost med Troels Bech, der i dag er sportschef i OB, og som var med til at ansætte tyskeren i Brøndby.
OB-bossen understreger, at der var tale om et møde med en god ven, som ikke handlede om et job til tyskeren.
– Zorniger var på rundtur i Danmark, så en række fodboldkampe og hilste på bekendte – og jeg er glad for at være en af dem. Det er sket flere gange, men da havde jeg ikke mit nuværende job, så det interesserede ikke ret mange, lyder det til Tipsbladet i en SMS fra Troels Bech.
Dermed skal man ikke forvente, at Alexander Zorniger tiltræder en rolle i OB, men han holder om ikke andet sine forbindelser i Danmark intakte, hvilket næppe gør nogen skade.
Alexander Zorniger, 57 år, har stået uden job, siden oktober sidste år, hvor han stoppede i Greuther Fürth – det var blot hans andet job efter afskeden med Brøndby IF i 2019.
Apollon Limassol på Cypern har han også været forbi, mens han var i Brøndby fra 2016 til 2019. Her blev det til en pokaltriumf i 2018, mens guldet glippede i Horsens.
I afspilleren ovenfor kan du se Alexander Zorniger på tribunen til kampen mellem Hillerød og OB.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
– Han har en “grim” side
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW