Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Antonio Brown, der i 2021 vandt Super Bowl med Tampa Bay, blev anholdt i Dubai, oplyser politiet i Miami.



Den tidligere NFL-profil Antonio Brown er blevet udleveret fra Dubai til USA, hvor han er tiltalt for drabsforsøg.

Det meddeler politiet i Miami torsdag i et opslag på det sociale medie X.

Politiet mener, at Brown var involveret i en skudepisode i forbindelse med en amatørboksekamp i Miami 16. maj.

Brown var i 2021 med til at vinde Super Bowl med Tampa Bay Buccaneers. Han har ikke spillet i NFL siden 2022.

Flere vidner har forklaret politiet, at de så Brown affyre skud, efter at han havde været i håndgemæng med en anden mand. Det fremgår af en arrestordre, som politiet udsendte i juni.

Den tidligere NFL-spiller stjal ifølge arrestordren håndvåbnet fra en sikkerhedsvagt, der var til stede til boksearrangementet.

Brown kommenterede selv episoden i et opslag på X i maj. Her forklarede han, at han var blevet angrebet af flere personer, der forsøgte at skade ham og stjæle hans smykker.

Da politiet i Miami i juni udsendte en arrestordre, meldte Antonio Brown ikke sig selv. På X skrev han senere, at han var ude af landet.

Politiet i Miami skriver på X, at den tidligere NFL-spiller blev anholdt i Dubai.

37-årige Brown er tiltalt for drabsforsøg, der ikke var planlagt på forhånd. I delstaten Florida kan det give op til 15 års fængsel og en bøde på 10.000 dollar svarende til 65.000 kroner.

Ud over Tampa Bay Buccaneers har Brown også repræsenteret Pittsburgh Steelers i NFL.

Karrieren i Tampa Bay Buccaneers endte, da klubben i januar 2022 ophævede hans kontrakt, efter at Brown forinden var udvandret fra en kamp mod New York Jets.

Den nu tidligere spiller flåede sin trøje, skulderbeskytter og sine handsker af og forlod banen i bar overkrop.

Brown forklarede senere, at han døjede med en ankelskade, som betød, at han ikke kunne spille videre.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’