Efter en stærk sæson i Anderlecht står Anders Dreyer med gode muligheder for at komme med i Kasper Hjulmands EM-trup til sommer.
Anders Dreyer har scoret hele 14 ligamål for Anderlecht i denne sæson, og i et interview med Het Laatste Nieuws har Kasper Hjulmand talt varmt om den tidligere FC Midtjylland-profil.
– Jeg har altid set Dreyer som en dygtig spiller. Jeg prøvede at hente ham til FC Nordsjælland, da jeg var der, men han valgte i stedet et eventyr i Brighton, da han var i en ung alder.
– Efter ophold i Rusland og tilbage i Danmark mener jeg, at han nu har gang i hans bedste sæson i karrieren. Anderlechts system er skræddersyet til ham. Han er ikke limet til sidelinien, men ligger i stedet i 'mellemrummet' i højre side. Og han er ekstremt farlig, når han er i nærheden af målet, siger Kasper Hjulmand.
I interviewet bliver det påpeget overfor landstræneren, at Anders Dreyer var skuffet over ikke at få spilletid under den seneste landsholdssamling i november, hvor Danmark mødte Slovenien og Nordirland.
– Det forstår jeg godt, men konkurrencen er benhård. Jesper Lindstrøm spiller for Napoli, og Gustav Isaksen fra Lazio er et stort talent, som jeg ikke engang har udtaget endnu, lyder svaret fra Kasper Hjulmand, der i samme ombæring ikke kan garantere, at Dreyer vil blive udtaget til testkampene mod Schweiz og Færøerne i marts.
I interviewet peger Danmarks landstræner desuden på, at der i teorien er plads til både Andreas Skov Olsen og Anders Dreyer på landsholdet, idet sidstnævnte også kan spille mere centralt. Hjulmand hælder dog til, at de to spillere begge kæmper om den samme plads i højre side af angrebet.
Det var tilbage i 2018, at den dengang 20-årige Anders Dreyer skiftede fra Esbjerg fB til Brighton.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Skifter til Rangers
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE