Alvorligt hjertesyg Marc Overmars taler ud

Den tidligere hollandske landsholdsspiller fik et hjerteanfald i december, og han kæmper stadig for at komme sig. En del af hjertemusklen fungerer ikke, fortæller han nu.



Han var en dygtig spiller for klubber som Arsenal, Real Madrid og Ajax – samt det hollandske landshold – og også i sin rolle som fodbolddirektør fik Marc Overmars ros for at spotte gode spillere og lave gode handler.

Men lige nu er det ikke handler, han kæmper mest med. Lige nu kæmper han for at komme sig over et hjerteanfald.

Den 50-årige hollænder har som følge af hjerteanfaldet kun omkring 55 procent fungerende hjerte, oplyser han til mediet Het Laatste Nieuws.

– Det er svært. Jeg skal kæmpe for at få luft, når jeg taler meget. Og det kræver energi at holde fokus. Mit hjerte er 45 procent dødt, siger Marc Overmars og forklarer:

– Jeg har lidt så meget skade, at det ikke kan repareres. Du kan også se, hvordan jeg trækker vejret. Men man skal ikke have ondt af mig. Jeg er en glad mand. Og jeg vil hellere dø sådan her end ikke at gøre noget.

– Jeg træner med hjælp, men det er hårdt. Når folk spørger mig, hvordan jeg har det, siger jeg ofte: “Man kan komme sig over at have brækket et ben”. Jeg har revet mit knæ over fire gange – men det her er en anden type skade. Har jeg vigtige punkter eller aftaler på dagsordenen, fokuserer jeg på dem, og så skal jeg hvile dagen efter.

Marc Overmars er godt klar over, at han ikke kommer til at arbejde i mange år endnu.

– Jeg går på pension tidligere på grund af dette, har jeg fundet ud af. Sådan er livet. Alle har noget, de skal håndtere – ellers er man sluppet gennem nettets sprækker.

Hollænderen er aktuelt ansat i Royal Antwerp som teknisk direktør. Det job fik han nogle måneder efter, at han blev fyret i AFC Ajax på grund af grænseoverskridende adfærd over fro flere kvinder.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden