Brian Riemer fik opkald fra DBU lige efter fyring

Brian Riemer var søndag gæst i 'Onside', hvor den tidligere Anderlecht-boss fortalte om processen op til, at han i oktober blev ansat som Danmarks landstræner.



Efter knap to år i jobbet fik Brian Riemer den 18. september beskeden om, at han var blevet fyret som cheftræner i Anderlecht. 

Herefter valgte Riemer straks at sætte kursen mod Danmark. 

– Jeg satte mig ind i min bil, og det gjorde jeg faktisk lige efter, at jeg blev overbragt nyheden, hvor jeg kørte direkte til Danmark. Ikke fordi jeg havde det dårligt eller noget som helst, men jeg tænkte bare 'nu skal jeg tilbage til Danmark'.

– Og der kan jeg huske, at jeg i bilen tænkte 'det er 20 år siden, at jeg ikke vågner op i morgen og skal til træning'. I 20 år i træk har jeg haft et hold, jeg har trænet i min klub, lyder det fra Brian Riemer i 'Onside'.  

Brian Riemer nåede dog ikke engang hjem til Danmark, før han modtog et opkald fra DBU-boss Peter Møller. 

– Da jeg blev fritstillet i Anderlecht, klokken 7.56 om morgenen tror jeg den var, der sætter jeg i min bil og kører hjem.

– Der er det blevet meldt ud i pressen, at jeg ikke længere er træner for Anderlecht. Og så ringer min telefon. Jeg tror, at jeg var et eller andet sted tæt på grænsen mellem Belgien og Tyskland. Dér havde jeg min første snak med Peter, siger Brian Riemer. 

Inden da havde parterne dog haft lidt uformel kontakt. 

– Sandheden er, at i august var der en løs snak mellem mig og DBU, men det er ikke en henvendelse eller et kontrakttilbud. Det var jo den her klassiske løse henvendelse, hvor man bliver spurgt, inden man sætter himmel og hav i bevægelse, fortæller Brian Riemer. 

Det var dog ikke sådan, at Brian Riemer fik et jobtilbud fra Peter Møller, mens den 46-årige træner sad i bilen på vej hjem til Danmark. 

– Nej, nej, det har jeg ikke. Jeg må sige, at DBU har kørt en meget, meget… den hårdeste proces, jeg har været igennem, i forhold til ansættelse. Vi var fire-fem kandidater, lyder det fra Brian Riemer, der 'ikke aner', hvem de andre kandidater var, omend han godt kunne tænke sig at vide det.  

I klippet, som kan ses i afspilleren øverst i artiklen, fortæller Brian Riemer endvidere, at feltet senere blev skåret ned til to-tre kandidater, inden Riemer til sidst landede jobbet som Danmarks landstræner den 24. oktober. 





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Sejr til Vitoria i lokalderby

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Nu drømmer de stort i AGF

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

– De skal skille sig af med ham!

Spanske medier i ekstase

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Voldsom Franculino-spådom

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Her sætter Vingegaard grænsen

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Kæmpe triumf for Frank

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FCN ydmyger Silkeborg

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt