Dansker blev svinet til – van Persie melder ud

Rafael van der Vaart var tidligere i september ude med en voldsom kritik af den danske angriber Casper Tengstedt. Nu sætter Robin van Persie ord på danskerens situation i Feyenoord.



Det har ikke været en let start.

Casper Tengstedt fik efter kort tid i Feyenoord at føle, hvor hårdt de går til den hollandske presse.

– Tengstedt er allerede kommet på banen nogle gange fra bænken, og han er fuldstændig ubrugelig. Det bemærkede jeg med det samme, og jeg forstår det slet ikke, sagde Rafael van der Vaart tidligere på måneden ifølge Voetbal Primeur om den nye dreng i klassen.

Slet ikke i form

Det er kun blevet til sølle 39 minutter på banen for Casper Tengstedt siden transferen til Rotterdam-klubben, men det er noget, der bliver lavet om på i Europa League, hvor man møder Braga i denne runde.

– Han ankom ikke fit. Det er helt simpelt tingenes tilstand. Han havde syv uger fri og fik ikke meget spilletid før det. Da han ankom, var det med store forventninger, hvilket var helt urealistisk, siger Robin van Persie ifølge VI forud for kampen og uddyber:

– Det er et nyt land, en ny klub og høje forventninger. Han kom fra Benfica for et stort beløb. Skulle vi vise ham frem så? Nej, det er ikke sådan, det virker. Han var nødt til at komme i form og lære. Nu har han haft tid og er klar til 90 minutter. Når jeg ser, hvad han kan i træning, er jeg glad. Han kommer til at starte inde, afslutter cheftræneren for Feyenoord.

Den danske angriber har efterhånden været rundt omkring i Europa på flere fine adresser som Rosenborg, Hellas Verona og Benfica, men kan nu arbejde for sit store gennembrud hos den hollandske storklub.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden