De gør et sidste forsøg på at købe Kasper Dolberg

Danskerklubben Anderlecht har ikke opgivet at købe Kasper Dolberg, men det kræver en markant dansk lønnedgang, lyder det.



Først var de interesserede, siden droppede de interessen. Nu lyder det i Belgien, at Kasper Dolberg er tilbage på blokken i Anderlecht, og at klubben vil gøre en sidste indsats for at prøve at købe den blonde landsholdsbobler.

Det skriver Le Soir.

Der er dog en kæmpe hurdle, når det kommer til et muligt samarbejde mellem Anderlecht og Kasper Dolberg, og det er angriberens løn.

Kasper Dolberg har et år igen af aftalen med OGC Nice, hvor han tjener 22,5 millioner kroner om året. En sådan lønpakke kan Anderlecht slet ikke være med på, og det ønsker man heller ikke, da man forsøger at spare lønkroner og få styr på en økonomi, der har haft det svært de senere år.

Direktør Jesper Fredberg er i gang med et stort arbejde i klubben, hvor han har hyret Mikkel Hemmersam til at hjælpe med at få styr på butikken, mens Brian Riemer har ansvaret for førsteholdet.

Anderlecht vil have yngre, mere salgsbare spillere ind i truppen. Som man ser med den 20-årige keeper Bart Verbruggen, der bliver spået en transfer på over 100 millioner kroner denne sommer.

Yngre spillere vil også give klubben bedre mulighed for at lave indtægter på transfers. Samtidig vil man sænke lønniveauet, så ejerskabet i Anderlecht ikke er tvunget til at skyde kapital ind i ny og næ. Så sent som denne sommer har man måttet smide nye penge i kassen, som giver Jesper Fredberg mulighed for at handle og hente spillere til en trup, der skuffende måtte nøjes med en 11. plads i sidste sæson.

Kasper Dolberg har haft det svært, siden han i 2016/2017-sæsonen brød igennem på fornem vis i AFC Ajax, hvor han i alt scorede 23 mål i en sæson og var med til at spille klubben i Europa League-finalen.

I OGC Nice fik han en fin start på tiden i Frankrig, men siden har han også været plaget af uheld med skader, blindtarmsbetændelse, diabetes, et stjålet ur og indbrud i både bil og hjem.

Den blonde dansker var i efteråret udlejet til Sevilla uden succes, og i foråret var han hos Hoffenheim, hvor det blev til to mål, men heller ikke den ønskede succes.

Måske et skifte til en klub med danske ledere kan være med til at give Kasper Dolberg det, han formentlig har brug for.

Det kræver dog, at danskeren accepterer en markant lønnedgang. Anderlecht skal være klar til at betale Nices pris, der er omkring 50 millioner kroner – måske mindre.

Le Soir fortæller også, at drømmen i Anderlecht er, at man snart kan byde Kasper Dolberg velkommen – det vil i så fald ske med åbne arme, da man tror på, at man kan forløse danskerens enorme potentiale ved at give ham tryghed og tillid.

Den stoiske angriber er ikke med det danske A-landshold denne gang – det skyldes, at han har spillet meget lidt det seneste år.





Roy Keane med brutal Højlund-dom



EKSKLUSIVT

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant


Roy Keane med brutal Højlund-dom

Netmasker blafrer på Wembley



– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

Jess Thorup færdig?



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

Daniel Agger rejser til England

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB



FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark 

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne

FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby

Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’

– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller