Efter et svært forår i Hoffenheim er tingene nu begyndt at lysne for Thomas Delaney.
Den rutinerede midtbanespiller er kommet godt fra start i Anderlecht, hvilket blev belønnet med en landsholdsudtagelse, hvor Thomas Delaney i søndagens 1-0-sejr over Finland gjorde comeback i rødt og hvidt efter næsten 10 måneders fravær.
Delaney er nu tilbage i Bruxelles, hvor danskeren på søndag forventes at starte inde mod Kortrijk. Ifølge den belgiske journalist Jurgen Geril, der arbejder for avisen Het Nieuwsblad, er der ingen tvivl om, at Thomas Delaney har gjort en forskel på Anderlechts hold allerede.
– I den første kamp kom han ind fra bænken, og han gjorde en forskel med det samme. Vi så hans erfaring, og vi så, at han fik skabt ro på midtbanen med sine kvaliteter. I den anden kamp var han i startopstillingen og der spillede han også en god kamp, siger Jurgen Geril til Tipsbladet.
– Vi så, at ham og Mats Rits, som de hentede i Club Brugge, begge er erfarne på midtbanen. Og jeg tror, at det er det, Anderlecht har manglet, for tidligere har de spillet med mange unge spillere. De har manglet noget erfaring til at dræbe en kamp og holde på bolden, hvis det er nødvendigt. De kan helt sikkert bruge en leder som Delaney.
Thomas Delaney har i Anderlecht fået en dansk cheftræner i Brian Riemer, mens midtbanespilleren også er blevet holdkammerat med Kasper Schmeichel, Kasper Dolberg og Anders Dreyer. Ifølge Jurgen Geril er der ingen tvivl om, at Anderlechts vilde transfervindue har resulteret i et stort forventningspres.
– Haha, ja det er et danskerhold i øjeblikket. De er virkelig nødt til at hente resultater, og nu er det op til Brian Riemer. For tidligere har han hele tiden sagt ‘vi har så mange nye spillere’. Okay, de har hentet 13 point, hvilket er godt, men Anderlechts spil har ikke været specielt godt. Så nu er det op til Riemer, siger Jurgen Geril.
– Han har fået de store navne nu. Han har fået et hold, der skal kunne spille med om mesterskabet. For de har også hentet Thorgan Hazard, som er et andet stort navn. Nu er det op til Riemer at skabe et hold, som kan spille flot og vinde kampe. Jeg er spændt på at se, om han formår at gøre det. Jeg har min tvivl nogle gange, men vi må se.
Thomas Delaney er i første omgang udlejet til Anderlecht fra Sevilla, men den belgiske klub har en option på at hente den danske landsholdsspiller på en permanent aftale.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER