Efter Hjulmand-rygter: Så gør man det helt forkert

Kasper Hjulmand og andre udenlandske trænere er på det seneste blevet rygtet til Ajax, men ifølge en af Amsterdam-klubbens tidligere trænere vil det være en stor fejl at ansætte en udlænding.



Ajax begår en stor fejl, hvis klubben ansætter Kasper Hjulmand eller en anden udenlandsk cheftræner. 

Sådan lyder den klare vurdering fra den tidligere Ajax-træner Aad de Mos, efter at Amsterdam-klubben på det seneste er blevet kædet sammen med Kjetil Knutsen og Kasper Hjulmand

I et interview med SoccerNews kommer Aad de Mos med en tydelig opfordring til den nye Ajax-sportsdirektør Sven Mislintat. 

– Jeg vil råde ham til ikke at begå den fejl, som mange af hans forgængere har begået. Så gør man det helt forkert. Ajax drager fordel af at have en hollandsk træner, der forstår, hvad Ajax-DNA betyder. Det mangler en udlænding forståelse af, mener jeg, lyder det, ifølge Ajax Showtime, fra Aad de Mos. 

– Det her kan blive Mislintats første dumhed, hvis der kommer en udlænding ind, medmindre han kommer med Nagelsmann. Han vil være undtagelsen, men jeg tror bare ikke, at det er realistisk økonomisk. 

Aad de Mos, der vandt to mesterskaber med Ajax i firserne, råder i stedet Sven Mislintat til at ansætte trænerlegenden Louis van Gaal, der i december stoppede som hollandsk landstræner. 

Tipsbladet har også talt med Morten Olsen om rygterne, der sætter Kasper Hjulmand i forbindelse med Ajax. Det interview kan du læse HER





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Det ser sort ud for B.93



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby