Efter Hjulmand-rygter: Så gør man det helt forkert

Kasper Hjulmand og andre udenlandske trænere er på det seneste blevet rygtet til Ajax, men ifølge en af Amsterdam-klubbens tidligere trænere vil det være en stor fejl at ansætte en udlænding.



Ajax begår en stor fejl, hvis klubben ansætter Kasper Hjulmand eller en anden udenlandsk cheftræner. 

Sådan lyder den klare vurdering fra den tidligere Ajax-træner Aad de Mos, efter at Amsterdam-klubben på det seneste er blevet kædet sammen med Kjetil Knutsen og Kasper Hjulmand

I et interview med SoccerNews kommer Aad de Mos med en tydelig opfordring til den nye Ajax-sportsdirektør Sven Mislintat. 

– Jeg vil råde ham til ikke at begå den fejl, som mange af hans forgængere har begået. Så gør man det helt forkert. Ajax drager fordel af at have en hollandsk træner, der forstår, hvad Ajax-DNA betyder. Det mangler en udlænding forståelse af, mener jeg, lyder det, ifølge Ajax Showtime, fra Aad de Mos. 

– Det her kan blive Mislintats første dumhed, hvis der kommer en udlænding ind, medmindre han kommer med Nagelsmann. Han vil være undtagelsen, men jeg tror bare ikke, at det er realistisk økonomisk. 

Aad de Mos, der vandt to mesterskaber med Ajax i firserne, råder i stedet Sven Mislintat til at ansætte trænerlegenden Louis van Gaal, der i december stoppede som hollandsk landstræner. 

Tipsbladet har også talt med Morten Olsen om rygterne, der sætter Kasper Hjulmand i forbindelse med Ajax. Det interview kan du læse HER







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

FC Midtjylland henter ny back

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

De bliver monstersalg til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej