Lørdag blev den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel kædet sammen med Premier League-klubben Nottingham Forest af Daily Mail. Det er der ikke noget nyt i – det er Anderlecht-keeperen blevet flere gange i løbet af vinteren.
Når artiklen i Daily Mail alligevel skiller sig ud, skyldes det en detalje, som dukker op, når man har skimmet sig forbi indledningen.
Ifølge den engelske avis har Kasper Schmeichel en meget lav frikøbsklausul i sin kontrakt med Anderlecht, som betyder, at danskeren kan købes for håndører i dette transfervindue.
37-årige Schmeichel har kontraktudløb i Anderlecht om fem måneder, så målmanden er under alle omstændigheder ikke nogen liebhaverejendom på fodboldens marked, men det er nyt, at der er en decideret frikøbsklausul i danskerens aftale med Anderlecht.
Historien har da heller ikke noget på sig. Det fastslår Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg.
– Der er ingen frikøbsklausul i Kasper Schmeichels kontrakt, siger Jesper Fredberg til Tipsbladet.
Kasper Schmeichel kom til Anderlecht i sensommeren 2023, og han har været fast mand lige siden sin ankomst. Med Schmeichel mellem stængerne har Anderlecht formået at spille sig op på andenpladsen, og søndag aften venter der et brag i den belgiske liga, når danskerklubben møder topholdet Union St. Gilloise.
Lørdag kunne Anderlecht præsentere Mads Kikkenborg som ny spiller, og han skal være reserve for Kasper Schmeichel i den resterende del af sæsonen. Dermed er Bruxelles-klubben oppe på at have fem danskere i spillertruppen, mens både cheftræneren og fodbolddirektøren også er dansk.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT