Det hollandske fodboldforbund KNVB har givet tilladelse til at en kvinde – 19-årige Elle Fokkema – må stille op for fjerdedivisionsholdet VV Foarut i næste sæson.
Det skriver BBC.
Projektet skal vise, om der på sigt er baggrund for at lave en permanent løsning, der tillader flere kvinder at spille divisions-fodbold i herrerækkerne.
KNVB står for diversitet og lighed, fortæller foreningens udviklingsdirektør Art Langeler ifølge BBC.
Læs også:Maratonfinale endte i Brentford-skuffelse: Fulham er i Premier League
I en pressemeddelelse oplyser Langeler, at fodboldorganisationen hvert år modtager opfordringer fra foreninger, der skal give kvinder mulighed for at spille herrefodbold.
‘Vi tror på, at der skal være plads til alle på alle mulige måder i fodbold. I de her tilfælde kan der være en god sportslig udfordring, som vi ikke vil stå i vejen for.’
‘Derfor har vi startet dette pilot-projekt. Erfaringerne herfra vil vise os, om det kan fungere eller ej og baseret på det, vil vi se på, om der er bagrund for ændringer i reglerne.
I Holland har det været muligt for kvinder at spille herrefodbold på U-19 niveau siden 1986, men for første gang kan en kvinde nu komme til at spille herrefodbold på divisionsniveau.
Læs også:Boilesen har ikke holdt ferie: Jeg har trænet videre
VV Foarut spiller nemlig i den fjerdebedste hollandske række, og hvis ikke Elle Fokkema havde fået tilladelse til at rykke op på klubbens bedste mandlige hold, ville hun kun kunne spille for klubbens næstbedste hold på grund af aldersgrænen.
– Jeg blev ked af det, da jeg fandt ud af, jeg ikke kunne spille for klubben næste år, siger Elle Fokkema ifølge BBC.
– KNVB opfordrede mig til at blive ved med at spille med drengene så længe jeg kunne, så hvorfor skulle det ikke være muligt. Det er noget af en udfordring, men det motiverer mig bare endnu mere. Jeg tør ikke gisne, hvordan det kommer til at gå, men jeg er glad for at være en del af det her projekt.
Læs også:Ankersen om playoff-finale: Den mest betydende kamp i verden
Læs også:Dalsgaard jubler over offensivprofil: Han er blandt ligaens bedste
Læs også:Manchester United forlænger med forsvarskomet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
England – Argentina
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
NYHEDER
