Ekspert: Derfor fyrer Feyenoord Brian Priske

Eredivisie-ekspert Kees Luijckx forklarer i et interview til Tipsbladet, hvorfor Brian Priske snart er fortid i Feyenoord.



Han har leveret kæmpe resultater mod trænernavne som Vincent Kompany og Pep Guardiola.

Alligevel ser det ud til at være et spørgsmål om timer, før Brian Priske er fortid i den hollandske storklub Feyenoord.

Mens holdet har buldret derudad i Champions League, har de skuffet fælt på hjemmefronten, hvor de er hægtet af topstriden i Eredivisie.

Og det er hovedforklaringen på, at den tidligere FC Midtjylland-træner står til at få sparket, hvis man spørger den tidligere Superliga-spiller Kees Luijckx, der er Eredivisie-ekspert på ESPN og følger Feyenoord på nærmeste hold.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– De har præsteret flot i Champions League, som de også viste mod Bayern München, men lige nu er de i store problemer i forhold til at sikre, at de overhovedet kommer med i den turnering næste år. Så det er det, der har været med til at skabe tvivl om, hvorvidt han skulle blive eller fyres, at han har præsteret forskelligt i de turneringer.

– Hvis man kigger på situationen med Priske, så er det tydeligt, at Feyenoord har problemer i ligaen, hvor de har skuffet. De har ikke kunnet slå bundholdene, og det skal man næsten gøre 100 ud af 100 gange, når man er Feyenoord. Jeg var overrasket over timingen, men selve fyringen undrer mig egentlig ikke.

Nyheden om, at Brian Priske efter alt at dømme snart er fortid hos Rotterdam-klubben, blev onsdag breaket af Tipsbladet, og netop tidspunktet for udmeldingen undrer virkelig den tidligere Sønderjyske- og Silkeborg-stopper.

– Jeg tænkte, at det var et meget dårligt tidspunkt, at det blev meldt ud på en kampdag. Det satte truppen og Brian Priske i en umulig situation, men det endte med at blive en stor overraskelse, at Feyenoord vandt over Bayern. Så det var på mange måder en speciel aften.

– Det, at nyheden om, at han bliver fyret, kom ud inden kampen, gør, at på trods af resultatet, så er situationen umulig at arbejde videre fra nu. Det vil være underligt for alle i og omkring klubben, at de skal arbejde tilliden tilbage mellem hinanden igen. Der er ikke stor glæde omkring, at han bliver fyret. Brian Priske er meget respekteret i Holland, især for sine resultater i Champions League.

Kees Luijckx understreger over for Tipsbladet, at Feyenoord i denne sæson har været meget uheldige med skader, og at de samtidig heller ikke helt har fået erstattet flere store profiler, som de solgte i sommerens transfervindue. Han understreger dog, at Brian Priske ikke har spillet til par.

– Forventningerne til ham var klart, at han skulle sikre, at klubben endte i top to, hvilket er en fair målsætning for Feyenoord, især når du kigger på de andre hold. Ajax var i en dårlig situation, AZ Alkmaar og Twente er heller ikke på niveau med Feyenoord. Og forventningen om at slutte blandt ligaens to bedste hold er ved at virke urealistisk, efter deres dårlige resultater.

– Jeg synes bestemt ikke, at forventningerne har været for høje. Spillet og resultaterne i ligaen har simpelthen ikke været gode nok. Fyringen kan også handle om, at de søger et quick fix, der måske kan opildne til, at de kan nå sæsonmålet om at komme i top to. Det har heller ikke været det letteste i verden at overtage efter Arne Slott, og internt i klubben har det måske givet problemer, afslutter han.

Brian Priske har et samlet pointgennemsnit hos Feyenoord på præcist 2, hvis man kigger på hans resultater på tværs af alle turneringer.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De bliver monstersalg til sommer

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Brøndby-flop færdig i danskerklub

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Hjulmand og co. taber stort skridt

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Fredericia er nærmest rykket ned

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Ruben Amorim favorit til dette job



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Monstersalg: FC København-boss jubler

Tragiske omstændigheder inden El Clásico