Ekspert: Derfor fyrer Feyenoord Brian Priske

Eredivisie-ekspert Kees Luijckx forklarer i et interview til Tipsbladet, hvorfor Brian Priske snart er fortid i Feyenoord.



Han har leveret kæmpe resultater mod trænernavne som Vincent Kompany og Pep Guardiola.

Alligevel ser det ud til at være et spørgsmål om timer, før Brian Priske er fortid i den hollandske storklub Feyenoord.

Mens holdet har buldret derudad i Champions League, har de skuffet fælt på hjemmefronten, hvor de er hægtet af topstriden i Eredivisie.

Og det er hovedforklaringen på, at den tidligere FC Midtjylland-træner står til at få sparket, hvis man spørger den tidligere Superliga-spiller Kees Luijckx, der er Eredivisie-ekspert på ESPN og følger Feyenoord på nærmeste hold.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– De har præsteret flot i Champions League, som de også viste mod Bayern München, men lige nu er de i store problemer i forhold til at sikre, at de overhovedet kommer med i den turnering næste år. Så det er det, der har været med til at skabe tvivl om, hvorvidt han skulle blive eller fyres, at han har præsteret forskelligt i de turneringer.

– Hvis man kigger på situationen med Priske, så er det tydeligt, at Feyenoord har problemer i ligaen, hvor de har skuffet. De har ikke kunnet slå bundholdene, og det skal man næsten gøre 100 ud af 100 gange, når man er Feyenoord. Jeg var overrasket over timingen, men selve fyringen undrer mig egentlig ikke.

Nyheden om, at Brian Priske efter alt at dømme snart er fortid hos Rotterdam-klubben, blev onsdag breaket af Tipsbladet, og netop tidspunktet for udmeldingen undrer virkelig den tidligere Sønderjyske- og Silkeborg-stopper.

– Jeg tænkte, at det var et meget dårligt tidspunkt, at det blev meldt ud på en kampdag. Det satte truppen og Brian Priske i en umulig situation, men det endte med at blive en stor overraskelse, at Feyenoord vandt over Bayern. Så det var på mange måder en speciel aften.

– Det, at nyheden om, at han bliver fyret, kom ud inden kampen, gør, at på trods af resultatet, så er situationen umulig at arbejde videre fra nu. Det vil være underligt for alle i og omkring klubben, at de skal arbejde tilliden tilbage mellem hinanden igen. Der er ikke stor glæde omkring, at han bliver fyret. Brian Priske er meget respekteret i Holland, især for sine resultater i Champions League.

Kees Luijckx understreger over for Tipsbladet, at Feyenoord i denne sæson har været meget uheldige med skader, og at de samtidig heller ikke helt har fået erstattet flere store profiler, som de solgte i sommerens transfervindue. Han understreger dog, at Brian Priske ikke har spillet til par.

– Forventningerne til ham var klart, at han skulle sikre, at klubben endte i top to, hvilket er en fair målsætning for Feyenoord, især når du kigger på de andre hold. Ajax var i en dårlig situation, AZ Alkmaar og Twente er heller ikke på niveau med Feyenoord. Og forventningen om at slutte blandt ligaens to bedste hold er ved at virke urealistisk, efter deres dårlige resultater.

– Jeg synes bestemt ikke, at forventningerne har været for høje. Spillet og resultaterne i ligaen har simpelthen ikke været gode nok. Fyringen kan også handle om, at de søger et quick fix, der måske kan opildne til, at de kan nå sæsonmålet om at komme i top to. Det har heller ikke været det letteste i verden at overtage efter Arne Slott, og internt i klubben har det måske givet problemer, afslutter han.

Brian Priske har et samlet pointgennemsnit hos Feyenoord på præcist 2, hvis man kigger på hans resultater på tværs af alle turneringer.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Klubber holder øje med AaB-profil

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Rekordtransfer?

Åbner for ny rolle i FC København

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

To danske klubber jagter formstærk angriber

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Viaplay deler stor nyhed



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Storklub jagter FCK-emne

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Thomas Frank og co. skuffer på ny

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Bournemouth knækker Liverpool

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger