Han har leveret kæmpe resultater mod trænernavne som Vincent Kompany og Pep Guardiola.
Alligevel ser det ud til at være et spørgsmål om timer, før Brian Priske er fortid i den hollandske storklub Feyenoord.
Mens holdet har buldret derudad i Champions League, har de skuffet fælt på hjemmefronten, hvor de er hægtet af topstriden i Eredivisie.
Og det er hovedforklaringen på, at den tidligere FC Midtjylland-træner står til at få sparket, hvis man spørger den tidligere Superliga-spiller Kees Luijckx, der er Eredivisie-ekspert på ESPN og følger Feyenoord på nærmeste hold.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– De har præsteret flot i Champions League, som de også viste mod Bayern München, men lige nu er de i store problemer i forhold til at sikre, at de overhovedet kommer med i den turnering næste år. Så det er det, der har været med til at skabe tvivl om, hvorvidt han skulle blive eller fyres, at han har præsteret forskelligt i de turneringer.
– Hvis man kigger på situationen med Priske, så er det tydeligt, at Feyenoord har problemer i ligaen, hvor de har skuffet. De har ikke kunnet slå bundholdene, og det skal man næsten gøre 100 ud af 100 gange, når man er Feyenoord. Jeg var overrasket over timingen, men selve fyringen undrer mig egentlig ikke.
Nyheden om, at Brian Priske efter alt at dømme snart er fortid hos Rotterdam-klubben, blev onsdag breaket af Tipsbladet, og netop tidspunktet for udmeldingen undrer virkelig den tidligere Sønderjyske- og Silkeborg-stopper.
– Jeg tænkte, at det var et meget dårligt tidspunkt, at det blev meldt ud på en kampdag. Det satte truppen og Brian Priske i en umulig situation, men det endte med at blive en stor overraskelse, at Feyenoord vandt over Bayern. Så det var på mange måder en speciel aften.
– Det, at nyheden om, at han bliver fyret, kom ud inden kampen, gør, at på trods af resultatet, så er situationen umulig at arbejde videre fra nu. Det vil være underligt for alle i og omkring klubben, at de skal arbejde tilliden tilbage mellem hinanden igen. Der er ikke stor glæde omkring, at han bliver fyret. Brian Priske er meget respekteret i Holland, især for sine resultater i Champions League.
Kees Luijckx understreger over for Tipsbladet, at Feyenoord i denne sæson har været meget uheldige med skader, og at de samtidig heller ikke helt har fået erstattet flere store profiler, som de solgte i sommerens transfervindue. Han understreger dog, at Brian Priske ikke har spillet til par.
– Forventningerne til ham var klart, at han skulle sikre, at klubben endte i top to, hvilket er en fair målsætning for Feyenoord, især når du kigger på de andre hold. Ajax var i en dårlig situation, AZ Alkmaar og Twente er heller ikke på niveau med Feyenoord. Og forventningen om at slutte blandt ligaens to bedste hold er ved at virke urealistisk, efter deres dårlige resultater.
– Jeg synes bestemt ikke, at forventningerne har været for høje. Spillet og resultaterne i ligaen har simpelthen ikke været gode nok. Fyringen kan også handle om, at de søger et quick fix, der måske kan opildne til, at de kan nå sæsonmålet om at komme i top to. Det har heller ikke været det letteste i verden at overtage efter Arne Slott, og internt i klubben har det måske givet problemer, afslutter han.
Brian Priske har et samlet pointgennemsnit hos Feyenoord på præcist 2, hvis man kigger på hans resultater på tværs af alle turneringer.
LIVE
TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona
Guardiola næste job? ‘Han har fortalt venner, at…’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
OPTATK
PSG – Arsenal
MEDIE