Klubboss sætter ord på Skov Olsen-jagt

Feyenoords tekniske direktør har nu udtalt sig om Andreas Skov Olsen, som den hollandske storklub viste interesse for i sommer.



Feyenoord hentede i sommer en dansk cheftræner i form af Brian Priske, og i slutningen af sommerens transfervindue forsøgte Rotterdam-klubben så også at hente en dansk landsholdsprofil i form af Andreas Skov Olsen.

Skiftet gik dog ikke igennem, og i et interview med Tipsbladet i oktober bekræftede Andreas Skov Olsen selv, at han nåede at blive præsenteret for Feyenoords tilbud, der dog ‘rimeligt hurtigt blev skudt ned igen’ ifølge kantspilleren.

I et interview med De Telegraaf har Feyenoords tekniske direktør Dennis te Kloese gjort status over første halvdel af sæsonen, hvor den unge kantspiller Hadj Moussa er en af de spillere, der har fået et gennembrud, efter at han blev hentet i Patro Eisden i den næstbedste belgiske række i sommer. I interviewet peger Dennis te Kloese også på, at Andreas Skov Olsen var en kandidat i sommer.

– Vi hev Hadj Moussa ind i truppen tidligt. I sommer arbejdede vi virkeligt aktivt på at hente en højre kantspiller, som var meget dyrere. Blandt andet Skov Olsen fra Club Brugge, men der var to andre også, lyder det fra Dennis te Kloese.

I interviewet bliver Dennis te Kloese herefter spurgt, hvad der skete i forhold til Andreas Skov Olsen, da meget tydede på, at Feyenoord var godt i gang med at hente den danske landsholdsspiller for mellem 120 og 125 millioner kroner.

– Nogle gange går du igennem butikken med en meget dyr flaske vin i hånden, og lige inden du når frem til kassen siger du ‘jeg efterlader den lige her i et stykke tid’. Men jeg må også sige med det samme, at de beløb, du nævner, ikke passer til vores udgifter for nuværende, lyder det fra Dennis te Kloese.

I interviewet bliver den tekniske direktør også spurgt til den kritik, der har været af Brian Priske, der fra visse kanter er blevet anklaget for at lave for mange udskiftninger.

– Generelt synes jeg, at de beslutninger, han tager, er ret logiske. Og jeg synes, at han som træner er ved at finde sin vej mere. Det har også handlet om at lære spillerne at kende. At lære at finde de rigtige knapper at trykke på, på de rigtige tidspunkter, så de kan præstere.

– Det kan måske lidt let at sige, at det tager tid, fordi det kan lyde som om, at man kommer med undskyldninger for sig selv. Men nogle gange tager det faktisk bare tid. Jeg tror ikke, at der var nogen, der havde forudset, at flere af de nuværende spillere ville være markante spillere i Feyenoord, lyder det fra Dennis te Kloese.

Feyenoord ligger aktuelt på fjerdepladsen i Eresdivisie.





Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’




LIVE

Superliga-LIVE: FCK-profil er blevet skadet

Drømmen om Champions League er død for AGF

Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’

Træls melding om ny Superliga-transfer

LIVE: AGF taber stort i Azerbaijan

‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’

Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber



LIVE

TransferLIVE: Drama – dansker nægter at træne

‘CV’ har ét krav til nye transfers

Forfærdeligt nyt om Nicolai Vallys

Bo Svensson: ‘Man bør takke Jacob Neestrup’

Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog

Afsløring: I dialog med FCK om Garananga



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub

Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!

Blæst bagover af Nørgaard: ‘Må bare sige WOW’

Højbjerg vækker vrede i Marseille

FC Barcelona bekræfter trist nyhed



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona

Marcus Rashford i stor kovending

AGF tæt på køb af svensk forstærkning

Afsløring: FC Nordsjælland sælger ungt talent

Liverpool-spiller på vej til Danmark?

FC København meldes tæt på landsholdsspiller

Her kan du se Sabah FK mod AGF

VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’

Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark

Anser Højbjerg som en mulighed i Real Madrid

Afsløring: Danske klubber udsat for svindel

FC Midtjylland-boss: Han er altdominerende

1. divisionsstjerne flirter med Superliga-klub

“Hvad fanden laver han?”