– Vi er måske ikke AC og Kjær, men vi er også okay

Kasper Hjulmand har stor tillid til sine reserver i forsvaret, og de har grebet chancen i stjerners fravær.



Andreas Christensen og landsholdsanfører Simon Kjær er sædvanligvis helt sikre kort i fodboldlandsholdets forsvar, men ingen af dem har været i aktion i landsholdets tre første kampe i VM-året 2022. Kjær sidder helt sikkert over igen mod Østrig tirsdag aften, mens Andreas Christensen er yderst tvivlsom efter netop at være blevet far.

I stjernernes fravær har Jannik Vestergaard, Joachim Andersen og Victor Nelsson grebet chancen, og de takker for den tillid, som landstræner Kasper Hjulmand giver dem.

– Andreas Christensen og Simon Kjær har været en stor del af landsholdet længe, men når de ikke er her, må vi andre træde endnu mere i karakter. Jeg prøver altid at give, alt hvad jeg kan. Vi gør alle vores bedste, når vi får chancen, siger Joachim Andersen.

Jannik Vestergaard anerkender, at der er en grund til, at Christensen og Kjær sædvanligvis er førstevalg, men mener samtidig også, at vikarerne har vist sig godt frem.

– Vi mangler to markante spillere, to ledere på hver deres måde. Simon er meget vokal og en fantastisk anfører, som vi savner, når han ikke er her. "AC" har en ro i sit spil og noget kvalitet, som vi savner, når han ikke er her. Han er exceptionel.

– En til en kan vi ikke bytte dem ud med nogen af os, men vi har så nogle kvaliteter på nogle andre områder. Vi kan ikke gøre andet end at give alt, hvad vi har.

– Det kendetegner holdet, at alle giver 100 procent af sig selv, og så kan vi se hinanden i øjnene og vide, at vi måske ikke er Simon Kjær og Andreas Christensen, men vi er også okay, siger Jannik Vestergaard.

Landstræner Kasper Hjulmand har ingen betænkeligheder ved at lade vikarerne spille videre. De kan ende med at blive førstevalg til VM i november og december.

– Jeg er meget imponeret af forsvaret. Hver gang vi har brug for Jannik, spiller han godt. Uden for banen fylder han meget, og han viser lederskab inde på banen. Han har aldrig skuffet mig.

– Joachims fremskridt har været imponerende, og han har haft en fantastisk sæson. Han gør meget for at holde fremdrift i sin karriere og blive dygtigere. Han gør alt på og uden for banen for at blive dygtigere.

– Jeg har ikke nogen bekymringer ved at lade dem spille. Jeg stoler på spillerne, og jeg ved, at der skal mere end 11 spillere til at skabe et hold. Konkurrencen er det bedste for et hold, og det skærper alle, at der er kamp om pladserne, siger landstræneren.

Mandag aften klokken 20.45 begynder landsholdets udekamp mod Østrig i Nations League.

/ritzau/





Frederik Birk vil ikke sige farvel endnu




AVIS

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Glimrende for Vingegaard – nu venter skæbnedag

I chok over Christian Eriksen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Genforening? ‘Christian Eriksen er fantastisk’

Én kamp i FCK – nu er han på storklubs andethold

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse

Afslører: Her var første møde med Steve Cooper



TOPNYHED

15-årig kom på banen for FC København

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

Alt, du skal vide om Eriksens nye klub

Positive ting overskygger fyringer

– FCK har det ‘nemmeste’ program 



NYHEDER

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

– Frederik Birk blev efterladt fuldstændig alene

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold

Stjerner vilde med ‘fantastisk’ ny Brøndby-træner 

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen



God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

‘En utilgivelig dansk lussing’

Tottenhams største genistreg

Slog ikke igennem i Danmark – koster nu 142 mio.

Henter storklub Christian Eriksen?

Fik opkald fra Frank: ‘Det gør ondt’

Her er Brøndbys modstander i pokalturneringen

Vild med dansk kæmpetransfer: ‘Jeg elsker ham’

Fremhæver bænket dansker

Sory Kaba blev meldt færdig – vender retur hertil

I svime over dansker efter vild debut

Afslører stor tro på AGF

Vingegaard åben for særlig aftale



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Stjerne slagtes: ‘Værste transfer i 20 år’

Nu er Danmark IKKE favoritter

Afslører: Bød på FC København-angriber

Dømt for psykisk vold – nu har han ny klub

Vingegaard elsker et godt glas vin

Kan lukke 32 års VM-tørke

Martin Braithwaite i nyt projekt – hyldes af fans

Fyrværkeri i Randers koster FCK dyrt

Taber første kamp efter måneders pause

Afvist af Kasper Dolberg

‘Dråben der fik bægeret til at flyde over’

Afviste gigantisk tilbud

Deler nyt om Christian Eriksen

‘Pludselig vil det forhåbentlig eksplodere’

Brøndby præsenterer ny assistent

Viktor Axelsen får comeback

Kvindelandsholdet tilbage i Parken

Vild Ronaldo-forudsigelse

Ekspert mener, Norge kan vinde VM

Glasgow-kys til irsk klub i managerkaos

Vanvid! Norge vinder 11-1 i sindssygt Haaland-show

Utilfreds Vingegaard sender opfordring