– Vi er måske ikke AC og Kjær, men vi er også okay

Kasper Hjulmand har stor tillid til sine reserver i forsvaret, og de har grebet chancen i stjerners fravær.



Andreas Christensen og landsholdsanfører Simon Kjær er sædvanligvis helt sikre kort i fodboldlandsholdets forsvar, men ingen af dem har været i aktion i landsholdets tre første kampe i VM-året 2022. Kjær sidder helt sikkert over igen mod Østrig tirsdag aften, mens Andreas Christensen er yderst tvivlsom efter netop at være blevet far.

I stjernernes fravær har Jannik Vestergaard, Joachim Andersen og Victor Nelsson grebet chancen, og de takker for den tillid, som landstræner Kasper Hjulmand giver dem.

– Andreas Christensen og Simon Kjær har været en stor del af landsholdet længe, men når de ikke er her, må vi andre træde endnu mere i karakter. Jeg prøver altid at give, alt hvad jeg kan. Vi gør alle vores bedste, når vi får chancen, siger Joachim Andersen.

Jannik Vestergaard anerkender, at der er en grund til, at Christensen og Kjær sædvanligvis er førstevalg, men mener samtidig også, at vikarerne har vist sig godt frem.

– Vi mangler to markante spillere, to ledere på hver deres måde. Simon er meget vokal og en fantastisk anfører, som vi savner, når han ikke er her. "AC" har en ro i sit spil og noget kvalitet, som vi savner, når han ikke er her. Han er exceptionel.

– En til en kan vi ikke bytte dem ud med nogen af os, men vi har så nogle kvaliteter på nogle andre områder. Vi kan ikke gøre andet end at give alt, hvad vi har.

– Det kendetegner holdet, at alle giver 100 procent af sig selv, og så kan vi se hinanden i øjnene og vide, at vi måske ikke er Simon Kjær og Andreas Christensen, men vi er også okay, siger Jannik Vestergaard.

Landstræner Kasper Hjulmand har ingen betænkeligheder ved at lade vikarerne spille videre. De kan ende med at blive førstevalg til VM i november og december.

– Jeg er meget imponeret af forsvaret. Hver gang vi har brug for Jannik, spiller han godt. Uden for banen fylder han meget, og han viser lederskab inde på banen. Han har aldrig skuffet mig.

– Joachims fremskridt har været imponerende, og han har haft en fantastisk sæson. Han gør meget for at holde fremdrift i sin karriere og blive dygtigere. Han gør alt på og uden for banen for at blive dygtigere.

– Jeg har ikke nogen bekymringer ved at lade dem spille. Jeg stoler på spillerne, og jeg ved, at der skal mere end 11 spillere til at skabe et hold. Konkurrencen er det bedste for et hold, og det skærper alle, at der er kamp om pladserne, siger landstræneren.

Mandag aften klokken 20.45 begynder landsholdets udekamp mod Østrig i Nations League.

/ritzau/





Skidt FCM-nyt




LIVE

TransferLIVE: Vraget – men ikke på vej væk

Jagter stjernemålmand

Brøndby-fans i fælles opråb: Luk ned!

Afsløring: Norwich tæt på køb af Pelle Mattsson

Nyt stort bud på Liverpool-stjerne

Her er de fem største danske skuffelser i Europa

Hvordan er det overhovedet muligt?

Overrasket over Superliga-klub



froholdt-close-up Superligaen fck FC-Koebenhavn FC-København transfer

‘FCK har Froholdt-erstatning klar om en uge’

Det er pivelendigt – hvordan kan det ske igen?

Sætter ord på kæmpe Brøndby-skuffelse

Tidligere Brøndby-spiller vender hjem

Afsløring: AaB-leder flytter hjem   



TOPNYHED

‘Den vildeste trup i Superligaen nogensinde!’

Lurer på dansk bomber – koster 345 mio.

Alan Shearer raser

AGF – Randers FC

Forlader Horsens: Har været ulykkelig fra dag ét

‘Rasende’ stjerne i engelsk rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er din bedste keeper, Jakob Poulsen!

Melder sig ind i kampen om Real Madrid-stjerne

Dansk træner overrasker: ‘Årsagen er forbløffende’

Kæmpe Liverpool-salg på vej

Premier League-klub har budt på dansker

Saver Silkeborg over: ‘En farce af dimensioner’

Præsident: ‘Vi prøver at leje Victor Nelsson’

Medier lunkne over Nørgaards Arsenal-optræden

Chelsea rykker tættere på megahandel

Ingen Eriksen-retur: ‘Jeg kan ikke forstå det’

Tidligere Brøndby-stjerne på vej til danskerklub

Lazio bekymret for Gustav Isaksen

Slut: Det kan I ikke være tilfredse med, Brøndby



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FCK-emne? De afviser gigantisk tilbud

Ikke sket i 29 år!

Interesse fra Liverpool – bliver væk fra træning

Afsløring: FCK sælger Neo Jönsson i millionhandel

Superstjerne vil væk nu – kan lave uventet skifte

Bayern udsætter danskers debut

Victor Froholdt overgår Hulk

FCM i stor skuffelse mod skotsk mandskab

Vil have Bayern München-spiller

Danske stjerner forgylder Serie 1-klub

Sligo snupper point i irsk bunddrama

Tidl. Manchester Utd-stjerne får bøde for sexisme

Afsløring: Feyenoord køber Casper Tengstedt

Slut: Uha, det var ringe, FC Midtjylland!

Alexander Isak-panik: Newcastle jagter topangriber

Jonas Vingegaard i stort angreb på Pogacar, men…

Afsløring: Kæmpe handel – Mathias Jørgensen solgt 

Kæmpe Isak-drama: Newcastle jagter nye angribere

Viborg tæt på træner-salg til Premier League

‘FC København-kamp overbeviste os’

Forlanger monsterløn

FCM-stjerne topper ønskelisten