Medie: Priske lurer på belgisk landsholdsstjerne

Den danske Royal Antwerp-træner har udset sig en af Belgiens landsholdsspillere, men der er konkurrence.



De 34-årige belgiske landsholdsspiller Jan Vertonghen kan være på vej til at vende snuden hjemad, hvor både Genk og Royal Antwerp står på spring.

Det skriver det store portugisiske medie Record.

Vertonghen skiftede allerede i 2003 til hollandske Ajax, hvor han tiltrådte klubbens ungdomshold. Siden udviklede han sig til stamspiller, inden han blev solgt til Tottenham.

Her spillede han i otte sæsoner, før Benfica og de varmere himmelstrøg kaldte. Men efter et år i Portugal meldes han nu på vej til belgisk fodbold, og en af dem, der forsøger at overtale ham til en retur, er den danske cheftræner Brian Priske, der netop har overtaget tøjlerne i Royal Antwerp.

Den belgiske landsholdsspiller har haft en udmærket sæson i Benfica, hvor han har fået 28 kampe i ligaen, men desværre for ham og klubben blev det blot til en tredjeplads bag Porto og mestrene fra Sporting Lissabon.

Ifølge det portugisiske medie er både Genk og Antwerp i kontakt med Benfica og Vertonghen, og selvom hans kontrakt først udløber om to år, så håber de to belgiske klubber, at Vertonghen og Benfica ophæver kontrakten med hinanden, så de kan hente ham på en fri transfer.

Jan Vertonghen er sammen med resten af det belgiske mandskab kommet godt fra start ved EM-slutrunden, hvor det er blevet til to sejre af to mulige. Senest torsdag aften over Danmark.

Brian Priske er godt i gang med at sætte sit præg på den belgiske klub, og her kan du læse, hvad han har haft gang i indtil nu.





TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afslører detaljer om Brøndby-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Forventer klubskifte

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’