Medie: Priske lurer på belgisk landsholdsstjerne

Den danske Royal Antwerp-træner har udset sig en af Belgiens landsholdsspillere, men der er konkurrence.



De 34-årige belgiske landsholdsspiller Jan Vertonghen kan være på vej til at vende snuden hjemad, hvor både Genk og Royal Antwerp står på spring.

Det skriver det store portugisiske medie Record.

Vertonghen skiftede allerede i 2003 til hollandske Ajax, hvor han tiltrådte klubbens ungdomshold. Siden udviklede han sig til stamspiller, inden han blev solgt til Tottenham.

Her spillede han i otte sæsoner, før Benfica og de varmere himmelstrøg kaldte. Men efter et år i Portugal meldes han nu på vej til belgisk fodbold, og en af dem, der forsøger at overtale ham til en retur, er den danske cheftræner Brian Priske, der netop har overtaget tøjlerne i Royal Antwerp.

Den belgiske landsholdsspiller har haft en udmærket sæson i Benfica, hvor han har fået 28 kampe i ligaen, men desværre for ham og klubben blev det blot til en tredjeplads bag Porto og mestrene fra Sporting Lissabon.

Ifølge det portugisiske medie er både Genk og Antwerp i kontakt med Benfica og Vertonghen, og selvom hans kontrakt først udløber om to år, så håber de to belgiske klubber, at Vertonghen og Benfica ophæver kontrakten med hinanden, så de kan hente ham på en fri transfer.

Jan Vertonghen er sammen med resten af det belgiske mandskab kommet godt fra start ved EM-slutrunden, hvor det er blevet til to sejre af to mulige. Senest torsdag aften over Danmark.

Brian Priske er godt i gang med at sætte sit præg på den belgiske klub, og her kan du læse, hvad han har haft gang i indtil nu.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Overbevisende: To chok i Parken

Skidt nyt om Lukas Lerager

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’