De 34-årige belgiske landsholdsspiller Jan Vertonghen kan være på vej til at vende snuden hjemad, hvor både Genk og Royal Antwerp står på spring.
Det skriver det store portugisiske medie Record.
Vertonghen skiftede allerede i 2003 til hollandske Ajax, hvor han tiltrådte klubbens ungdomshold. Siden udviklede han sig til stamspiller, inden han blev solgt til Tottenham.
Her spillede han i otte sæsoner, før Benfica og de varmere himmelstrøg kaldte. Men efter et år i Portugal meldes han nu på vej til belgisk fodbold, og en af dem, der forsøger at overtale ham til en retur, er den danske cheftræner Brian Priske, der netop har overtaget tøjlerne i Royal Antwerp.
Den belgiske landsholdsspiller har haft en udmærket sæson i Benfica, hvor han har fået 28 kampe i ligaen, men desværre for ham og klubben blev det blot til en tredjeplads bag Porto og mestrene fra Sporting Lissabon.
Ifølge det portugisiske medie er både Genk og Antwerp i kontakt med Benfica og Vertonghen, og selvom hans kontrakt først udløber om to år, så håber de to belgiske klubber, at Vertonghen og Benfica ophæver kontrakten med hinanden, så de kan hente ham på en fri transfer.
Jan Vertonghen er sammen med resten af det belgiske mandskab kommet godt fra start ved EM-slutrunden, hvor det er blevet til to sejre af to mulige. Senest torsdag aften over Danmark.
Brian Priske er godt i gang med at sætte sit præg på den belgiske klub, og her kan du læse, hvad han har haft gang i indtil nu.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Spanien – Østrig
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT
