Medie: Priske lurer på belgisk landsholdsstjerne

Den danske Royal Antwerp-træner har udset sig en af Belgiens landsholdsspillere, men der er konkurrence.



De 34-årige belgiske landsholdsspiller Jan Vertonghen kan være på vej til at vende snuden hjemad, hvor både Genk og Royal Antwerp står på spring.

Det skriver det store portugisiske medie Record.

Vertonghen skiftede allerede i 2003 til hollandske Ajax, hvor han tiltrådte klubbens ungdomshold. Siden udviklede han sig til stamspiller, inden han blev solgt til Tottenham.

Her spillede han i otte sæsoner, før Benfica og de varmere himmelstrøg kaldte. Men efter et år i Portugal meldes han nu på vej til belgisk fodbold, og en af dem, der forsøger at overtale ham til en retur, er den danske cheftræner Brian Priske, der netop har overtaget tøjlerne i Royal Antwerp.

Den belgiske landsholdsspiller har haft en udmærket sæson i Benfica, hvor han har fået 28 kampe i ligaen, men desværre for ham og klubben blev det blot til en tredjeplads bag Porto og mestrene fra Sporting Lissabon.

Ifølge det portugisiske medie er både Genk og Antwerp i kontakt med Benfica og Vertonghen, og selvom hans kontrakt først udløber om to år, så håber de to belgiske klubber, at Vertonghen og Benfica ophæver kontrakten med hinanden, så de kan hente ham på en fri transfer.

Jan Vertonghen er sammen med resten af det belgiske mandskab kommet godt fra start ved EM-slutrunden, hvor det er blevet til to sejre af to mulige. Senest torsdag aften over Danmark.

Brian Priske er godt i gang med at sætte sit præg på den belgiske klub, og her kan du læse, hvad han har haft gang i indtil nu.





Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Wolfsburg – Bayern

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner