, ,

Samler informationer om FCK’er

Han blev ansat i FC København i oktober, men spøger nu i Anderlecht, skriver belgisk medie.



Belgiske Anderlecht gennemgår i disse uger en større transformation.

Klubben har siden startet af februar stået uden cheftræner efter afskeden med Besnik Hasi, ligesom der også skal findes en ny sportsdirektør.

Cheftrænerposten ser ud til snart at falde på plads, da Alfred Schreuder lige nu er topkandidat til at lande jobbet, hvis det lykkes Anderlecht at vriste ham fri af hans aftale med Al-Diraiyah FC.

Tidligere kunne Tipsbladet afsløre, at danske Jon Dahl Tomasson også var blandt kandidaterne, men han afviste selv at fortsætte forhandlingerne med belgierne.

Mens en ny cheftræner i formentlig Alfred Schreuder synes at nærme sig, lader rekrutteringen af en sportsdirektør til at være på et noget tidligere stadie, hvor en række af emner er i overvejelserne.

Et af dem skal ifølge Het Laatste Nieuws være FC Københavns Head of Scouting Nils Koppen, der blev ansat hos de danske mestre så sent som oktober sidste år.

Ifølge mediet har Anderlecht hyret et rekrutteringsfirma, som har indsamlet informationer om Nils Koppen, ligesom man også skal have gjort på andre emner som Strasbourgs tekniske direktør, Pascal De Maesschalck, og Marc Overmars, der er fodbolddirektør i Royal Antwerp.

Jobbet som sportsdirektør i Anderlecht er blevet ledigt, da man sagde farvel til Olivier Renard for en uge siden.

Nils Koppen har blot arbejdet få måneder i FC København. Foto: Alamy.

Nils Koppen i lynexit?

Det var den 21. oktober 2025, at FC København præsenterede 40-årige Nils Koppen i rollen som Head of Scouting.

Med andre ord er han øverste ansvarlige for scoutingafdelingen i FCK og refererer til teknisk direktør Andreas Hintze Rocks.

– Det har længe været et strategisk fokusområde for os at videreudvikle vores scoutingafdeling, og med ansættelsen af Nils tager vi et vigtigt skridt i en større strategisk indsats for at styrke dette område, sagde Andreas Hintze Rocks ved præsentationen af belgieren.

Nils Koppen kom fra en rolle som teknisk direktør i Rangers FC og har tidligere haft ledende poster i PSV og KRC Genk.

– Klubben er kendt for et tydeligt ambitionsniveau og en stærk struktur, og de ting er jeg blevet bekræftet i fra de samtaler, jeg har haft med både Andreas og Sune. Jeg glæder mig til at videreudvikle rekrutteringsarbejdet og bidrage til, at F.C. København fortsat kan konkurrere på højeste niveau – både i Danmark og i Europa, sagde Nils Koppen ved sin præsentation.

Heet Latste Nieuws beskriver ikke, hvor konkret Anderlechts interesse i Nils Koppen er på nuværende tidspunkt, og det vil da også være chokerende, hvis han allerede rykker videre.

Omvendt kan tingene som bekendt gå hurtigt i fodboldverdenen.





Afviste bud på 66 millioner for dansk profil




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: Svensson peger på disse 11

Neestrups succes: ‘Hans opførsel skaber respekt’

Hylder FCK-lejesvend: ‘Den vigtigste transfer’

Afslører: Ingen købsoption i FC Midtjylland-aftale

Fordel til FCK? Werge ‘en smule bekymret’

Kritiserer FCK-boss: Jeg køber ikke den forklaring

Laudrup forstår intet af Højlund-beslutning

Fælder dom over ‘rumvæsenet’ Dorgu



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

Dansk stjerne klar på eksotisk eventyr

Afsløring: Younes Bakiz millimeter fra skifte

Træls for Jacob Bruun Larsen

Ny AaB-spiller: Derfor sagde jeg nej til Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent byttede FCK ud med BIF: God beslutning

FCM-stjerne udsat for homofobi: ‘Beskæmmende’

Speakman: Derfor siger vi farvel til FCK-profil

Afvist i Danmark: Nu har han tæmmet mægtige Bayern

Ny Froholdt-udvikling: ‘Usandsynligt’

‘Jeg troede de ville have Thomas Frank’

Medie: Storklub skal ansætte Bo Henriksen

‘Ikke det rigtige, hvis det går mod afgrunden’



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

‘Han mobbede Højlund’

Vinder de Champions League? Elkjær med klar besked

FCM skrev dansk fodboldhistorie på Amager

Mike Tullberg: ‘Mikael Uhre er fantastisk’

Superliga-klub har skuffet i 15 år

Nu fortæller Sean Klaiber om dramaet i Brøndby

Ny træner fremhæver Mayckel Lahdo

Forhandlede med Niels Frederiksen

Sådan klarede FCM’s 55 millioner-indkøb sig

Hylder Andreas Christensen: Derfor han er i Barça

Brøndby-stjerne trækker overskrifter: Latterligt!