Dansk stortalent: Jeg trængte til noget nyt

Jakob Breum fik ikke forløst sit store talent i OB, men snakken er en helt anden i hollandske Go Ahead Eagles.



– Det er ikke kun en optur at være fodboldspiller. Der er også trælse perioder, og det er ikke bare en dans på roser. Det kan være hårdt til tider, og det skal man lære at håndtere. Men det er vigtigt at understrege, at jeg er ekstremt glad for at være fodboldspiller, og jeg ser det som en stor ære. Jeg kunne aldrig finde på at tage det for givet.

Der var enorme forventninger til Jakob Breum, da han i en meget ung alder pludselig viste sig flot frem i OB. Her var der tale om et stort talent, som kunne blive den næste helt store spiller hos fynboerne. Sådan er det, når man debuterer som 16-årig og spiller regelmæssigt med førsteholdet som 17-årig. 

Men selv om Jakob Breum nåede at spille 51 førsteholdskampe for OB inden skiftet til hollandske Go Ahead Eagles sidste sommer, så fik han aldrig forløst den bunke af talent, som han besidder. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.

– Selvfølgelig gjorde jeg ikke det. Der er ingen tvivl om, at der kom en nedtur, da jeg var i OB, hvor jeg ikke spillede. Jeg kom tilbage igen på rette spor, men inden jeg kunne bygge videre på det, kom den her mulighed, og så tog jeg afsted. Jeg trængte måske også til noget nyt. I forhold til de signaler klubben sendte, følte jeg, at det var det rette for mig at tage videre.

– Det var ikke fedt, at der kom en nedtur, men på den anden side har jeg også lært meget af det og synes, at det har gjort mig mere moden og til en bedre fodboldspiller og udgave af mig selv. Så nej, det gik måske ikke, som jeg havde i tankerne, lige da jeg kom op og scorede nogle mål, men det er også noget, jeg ikke ville være foruden, fordi det har gjort noget ved den, jeg er i dag, og har lært mig en hel masse, siger han over en forbindelse via Teams. 

Jakob Breum er glad for, at han oplevede modgang i OB og ikke først i udlandet, hvor der er mere mediedækning.

Nedturen, han henviser til, var i efteråret i 2022, hvor han pludselig varmede bænken i ni Superligakampe i træk uden at komme på banen. I forårssæsonen for et år siden kæmpede han sig tilbage i varmen, men sidste sommer var det altså slut. Da Tipsbladet fanger ham, er det tydeligt at mærke, at han har reflekteret over den sidste tid i OB. 

Nedturen har gjort ham til en bedre fodboldspiller, og det nyder Go Ahead Eagles godt af i dag. Jakob Breum har nemlig fået sit gennembrud i den hollandske klub, der har overrasket alt og alle i denne sæson med en foreløbig syvendeplads. Hans indtil nu tre eneste mål for klubben er scoret i hans seneste seks ligakampe, og det har været en forløsning for ham at bidrage med det vigtigste, en offensivspiller skal bidrage med: mål.

– Endelig vil jeg sige! Det har jeg gået og ventet på. Jeg tror også, at alle omkring klubben vidste, at jeg var irriteret omkring vinterpausen, at jeg ikke havde fået hul på bylden. Det var lidt et samtaleemne, for det var noget, jeg jagtede og lidt det, jeg følte, var det sidste, der manglede, for at det havde været et virkelig godt halvår.

– Det gør, at man får blod på tanden og vil score endnu mere, slår han fast. 

Sidste weekend bød dog på en ordentlig dukkert for Breum og Go Ahead Eagles, da man tabte 2-0 til Heracles, der ellers gør sig i bundfeltet i ligaen. Det kan være et slag for Breums klub, som jagter en billet til europæisk fodbold, hvilket vil være en sensation, påpeger U21-landsholdsspilleren. 

– Det vil være sindssygt stort. Klubben giver udtryk for, at det vil være ekstraordinært, så det er også det, vi jagter. Det vil ikke være helt dumt at være med i noget, som vil være sensationelt eller noget deromkring, siger han med et smil på læben.

Det kører for Jakob Breum i Go Ahead Eagles, for hvem han er fast mand for.

De drømmer stort i den lille klub, og skulle man kvalificere sig til Europa, så vil det bestemt ikke gøre noget, hvis Breum fortsætter den opadgående kurve.

Jakob Breum startede fredag inde for det danske U21-landshold, som spillede 1-1 med Østrig i en testkamp.

Fotos: Imago.






Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk




EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Dansk tennis-ydmygelse

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Bendtner scorer nyt job

Vejle Boldklub – Sønderjyske

FC København – Silkeborg IF

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Andreas Christensen afviste Danmark

FC Midtjylland – Viborg FF

Engelsk legende til Wrexham?

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

– Det bliver skamredet



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Dansker i stort kinesisk eventyr

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Mål i begge ender i Udine

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Stor ændring på landsholdet

Nedtur – forpurret af regn

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones