Træner bekræfter: Arnesen forsøgte at hente Kudus i FC Nordsjælland

Allerede i foråret talte Frank Arnesen med Mohammed Kudus’ folk om et muligt skifte til Feyenoord. Men klubben har fået sin transferstrategi ødelagt af coronapandemien.



Det var meningen, at Feyenoord skulle forstærke sig i alle kæder i 2020, men klubben har været bundet på hænder og fødder, mener cheftræner Dick Advocaat. Derfor endte transferstrategien med at være lige til at smide ud af vinduet.

En af de spillere, som Feyenoord ville have fat i, var Mohammed Kudus i FC Nordsjælland. Klubbens danske tekniske direktør, Frank Arnesen, forsøgte da også, men blev overhalet af coronapandemien.

Læs også:“Feyenoord havde FC Nordsjælland-spiller på listen”

Den betød, at klubben mistede en række indtægter, og i stedet for at bruge penge på nye spillere måtte Feyenoord prioritere at have penge til at betale sine medarbejdere. Det siger Dick Advocaat i et interview med Algemeen Dagblad.

– I februar ville vi have en spiller til hver kæde, som var bedre end det, vi havde i forvejen. Frank Arnesen talte for eksempel med rådgiverne for Mohammed Kudus, som er skiftet til Ajax. Så kom coronakrisen, og Feyenoord var nødt til at sørge for, at vi kunne beholde alle ansatte, siger Advocaat.

Læs også:Efter skadespause: Nicolai Jørgensen er tilbage på træningsbanen

I stedet solgte FC Nordsjælland rigtig nok Kudus til Ajax, hvor den tidligere Superliga-spiller fik en lovende start på tilværelsen, men i sidste uge fik sat en brat stopper for de gode tider. En alvorlig knæskade betyder, at der venter flere måneders pause.

Det var dog ikke sådan, at Feyenoord slet ingen spillere kunne købe i sommer. Klubben hentede seks forskellige spillere, men ingen kostede i nærheden af de angiveligt 67 millioner kroner, Ajax betalte for Kudus.

Læs også:Frustreret Feyenoord-chef bekræfter: Nicolai Jørgensen skadet igen
Læs også:Tidligere stjerne: Nicolai Jørgensen er stadig Feyenoords bedste angriber
Læs også:FCN-træner: Han må ikke blive en gammeldags, hollandsk wing




LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Raser over VM-tiltag

Stolt over dansk transfer

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Tyskland – Curacao

AGF køber ham

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?