Træner bekræfter: Arnesen forsøgte at hente Kudus i FC Nordsjælland

Allerede i foråret talte Frank Arnesen med Mohammed Kudus’ folk om et muligt skifte til Feyenoord. Men klubben har fået sin transferstrategi ødelagt af coronapandemien.



Det var meningen, at Feyenoord skulle forstærke sig i alle kæder i 2020, men klubben har været bundet på hænder og fødder, mener cheftræner Dick Advocaat. Derfor endte transferstrategien med at være lige til at smide ud af vinduet.

En af de spillere, som Feyenoord ville have fat i, var Mohammed Kudus i FC Nordsjælland. Klubbens danske tekniske direktør, Frank Arnesen, forsøgte da også, men blev overhalet af coronapandemien.

Læs også:“Feyenoord havde FC Nordsjælland-spiller på listen”

Den betød, at klubben mistede en række indtægter, og i stedet for at bruge penge på nye spillere måtte Feyenoord prioritere at have penge til at betale sine medarbejdere. Det siger Dick Advocaat i et interview med Algemeen Dagblad.

– I februar ville vi have en spiller til hver kæde, som var bedre end det, vi havde i forvejen. Frank Arnesen talte for eksempel med rådgiverne for Mohammed Kudus, som er skiftet til Ajax. Så kom coronakrisen, og Feyenoord var nødt til at sørge for, at vi kunne beholde alle ansatte, siger Advocaat.

Læs også:Efter skadespause: Nicolai Jørgensen er tilbage på træningsbanen

I stedet solgte FC Nordsjælland rigtig nok Kudus til Ajax, hvor den tidligere Superliga-spiller fik en lovende start på tilværelsen, men i sidste uge fik sat en brat stopper for de gode tider. En alvorlig knæskade betyder, at der venter flere måneders pause.

Det var dog ikke sådan, at Feyenoord slet ingen spillere kunne købe i sommer. Klubben hentede seks forskellige spillere, men ingen kostede i nærheden af de angiveligt 67 millioner kroner, Ajax betalte for Kudus.

Læs også:Frustreret Feyenoord-chef bekræfter: Nicolai Jørgensen skadet igen
Læs også:Tidligere stjerne: Nicolai Jørgensen er stadig Feyenoords bedste angriber
Læs også:FCN-træner: Han må ikke blive en gammeldags, hollandsk wing




LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Her kan du se FC København mod FC Polissya

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



LIVE

Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Ny FC København-stjerne imponerer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Dansker i rekordtransfer

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Surt show – dumpet!

Her er FC Københavns pris på William Clem

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagter dansk landsholdsspiller

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Har budt en milliard

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Superliga-retur?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding