Undres over dansk træner: Han er introvert

Den tidligere Utrecht-træner er nysgerrig på, hvordan Michael Silberbauer kommer til at klare det i den hollandske klub.



Indil nu har han oftest været nummer to på trænerbænken, men nu skal 41-årige danske Michael Silberbauer være cheftræner.

I går kunne FC Utrecht præsentere den tidligere FCK- og Aab-spiller som cheftræner for Eredivisie-klubben. Silberbauer har en fortid i den traditionsrige hollandske klub, og mange i baglandet har stor tiltro til ham. Det samme kan siges om tidligere Utrecht-træner Foeke Booy, der dog stiller sig en smule undrende overfor, hvordan Silberbauer kommer til at lede mandskabet. 

– Som spiller var Michael en forlængelse af træneren. Han svigtede aldrig sit hold. Og han var en, der, som man siger, 'så spillet'. På den anden side var han ret indadvendt uden for banen, en der ikke nødvendigvis havde lyst til at komme i forgrunden, fortæller han til Algemeen Dagblad.

Foeke Booy kender Silberbauer fra sin tid som teknisk direktør i klubben mellem 2009 og 2012, hvor danskeren var aktiv. Booy er overordnet tilfreds med ansættelsen af den relativt uerfarne dansker, men er ikke helt sikker på, hvordan den tidligere Superliga-vinder kommer til at håndtere opgaven.

– Jeg er oprigtigt nysgerrig på det. Jeg vil med interesse følge, hvilken Michael vi vil se som cheftræner. Hvordan vil han gribe sin lederrolle an? Ja, en interessant periode er på vej, fortæller den 60-årige hollænder. 

FC Utrecht ligger efter 14 kampe nummer syv i Eredivisen, og Silberbauers første kamp i spidsen bliver hjemme mod Feyenoord den 8. januar.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe pĂĄ vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring pĂĄ vej – nævner bĂĄde Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

SĂĄdan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed pĂĄ vej

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Uenige i studiet: ‘SĂĄ mĂĄ det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger pĂĄ dansker: Penge ud ad vinduet

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Brøndby-flop færdig i danskerklub