Afslører bizart disciplinærproblem: Pizza og kebab

Den tyske landsholdsspiller Niklas Süle har tilsyneladende haft et noget afslappet forhold til kostpyramiden.



Niklas Süle har spillet 49 A-landskampe for Tyskland, og han har spillet for både Bayern München og Borussia Dortmund. Meget større bliver det ikke for en fodboldspiller syd for den danske grænse.

At midtstopperen Süle skulle blive en stor stjerne, stod dog ikke skrevet i stjernerne i hans ungdomsår, forklarer Markus Babbel, der var træner for forsvarsspilleren i Hoffenheim, hvor han fik sit gennembrud.

Niklas Süle havde en noget afslappet tilgang til livet som professionel fodboldspiller, og Markus Babbel vil ikke afvise, at det stadig kan være tilfældet for Dortmund-spilleren. 

– Jeg tror, at han har et problem med disciplinen, og at han ikke gør alt på den rigtige måde. Vejer man tre-fire kilo for meget, kan det virkelig mærkes på det her niveau. Et emne i Hoffenheim var, at han ikke skulle spille pizza seks gange om ugen og kebab otte gange om ugen.

– Det fungerer ikke. Det betyder ikke, at man aldrig kan spise det – engang imellem skal man kunne unde sig selv, at det er okay. Men man kan ikke gøre det hver eneste dag, siger Babbel til Sport1.

28-årige Niklas Süle har i denne sæson spillet otte kampe for Borussia Dortmund, og han er ligeledes en fast del af Tysklands landshold.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet