, ,

Afsløring: ‘PC’ afviser store jobtilbud

Peter Christiansen har på det seneste afvist store jobtilbud fra klubber i Premier League og Serie A. Den danske geschäftsführer i VfL Wolfsburg kunne have taget skridtet videre fra Bundesliga-klubben. Det kan Tipsbladet afsløre.



VfL Wolfsburg skal have en ny cheftræner, og den store tyske klub kunne også have stået i en situation, hvor man skulle have en ny øverste fodboldleder. 

Tipsbladet kan afsløre, at klubbens danske top-boss med titlen geschäftsführer, Peter Christiansen, på det seneste har afvist jobtilbud fra Premier League og Serie A. 

Tipsbladet har i de seneste dage forsøgt at få en kommentar fra ‘PC’, men han er ikke vendt tilbage på henvendelserne. 

Peter Christiansen kom som bekendt til Wolfsburg inden denne sæson efter tre meget succesfulde år som sportsdirektør i FC København, hvor løverne vandt to mesterskaber og også ‘The Double’, kom i to Champions League-gruppespil og endda avancement herfra og tillige solgte for omkring en milliard kroner, som Peter Christiansen selv har bekræftet i et interview, som du kan læse her

FC København blev også det sted, hvor Wolfsburg tidligere havde stødt hovederne sammen med ‘PC’ grundet de to 100 millioner kroner-salg, som han fik vristet ud af tyskerne i transfererne af Jonas Wind og Kamil Grabara. 

Efterfølgende gik Bundesliga-klubben altså langt for at få den 50-årige dansker over på deres egen side af forhandlingsbordet, og Wolfsburg betalte derfor to millioner euro, 15 millioner kroner, for at købe ham ud af FC København og ned til Volkswagen Arena. 

Et sted, hvor det altså ikke var givet, at han fortsat ville være på nuværende tidspunkt, for ‘PC’ har i løbet af de seneste måneder selv haft bejlere fra Italien og England, men de blev ifølge Tipsbladets kilder afvist. 

‘PC’ har dermed signaleret, at han langt fra er færdig med arbejdet i Wolfsburg. Det lader faktisk til, at vi først ser hans reelle aftryk og store beslutninger lige rundt om hjørnet.





AGF kan ende med millionregning, men…




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Brøndby IF – FC København

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Bayern München lurer på choktransfer

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Real Madrid – Athletic Club

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

UEFA med vild ændring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job