, ,

Afsløring: ‘PC’ afviser store jobtilbud

Peter Christiansen har på det seneste afvist store jobtilbud fra klubber i Premier League og Serie A. Den danske geschäftsführer i VfL Wolfsburg kunne have taget skridtet videre fra Bundesliga-klubben. Det kan Tipsbladet afsløre.



VfL Wolfsburg skal have en ny cheftræner, og den store tyske klub kunne også have stået i en situation, hvor man skulle have en ny øverste fodboldleder. 

Tipsbladet kan afsløre, at klubbens danske top-boss med titlen geschäftsführer, Peter Christiansen, på det seneste har afvist jobtilbud fra Premier League og Serie A. 

Tipsbladet har i de seneste dage forsøgt at få en kommentar fra ‘PC’, men han er ikke vendt tilbage på henvendelserne. 

Peter Christiansen kom som bekendt til Wolfsburg inden denne sæson efter tre meget succesfulde år som sportsdirektør i FC København, hvor løverne vandt to mesterskaber og også ‘The Double’, kom i to Champions League-gruppespil og endda avancement herfra og tillige solgte for omkring en milliard kroner, som Peter Christiansen selv har bekræftet i et interview, som du kan læse her

FC København blev også det sted, hvor Wolfsburg tidligere havde stødt hovederne sammen med ‘PC’ grundet de to 100 millioner kroner-salg, som han fik vristet ud af tyskerne i transfererne af Jonas Wind og Kamil Grabara. 

Efterfølgende gik Bundesliga-klubben altså langt for at få den 50-årige dansker over på deres egen side af forhandlingsbordet, og Wolfsburg betalte derfor to millioner euro, 15 millioner kroner, for at købe ham ud af FC København og ned til Volkswagen Arena. 

Et sted, hvor det altså ikke var givet, at han fortsat ville være på nuværende tidspunkt, for ‘PC’ har i løbet af de seneste måneder selv haft bejlere fra Italien og England, men de blev ifølge Tipsbladets kilder afvist. 

‘PC’ har dermed signaleret, at han langt fra er færdig med arbejdet i Wolfsburg. Det lader faktisk til, at vi først ser hans reelle aftryk og store beslutninger lige rundt om hjørnet.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Næste sæson skal vi i Europa

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Stopper karrieren



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring