, ,

Afsløring: ‘PC’ afviser store jobtilbud

Peter Christiansen har på det seneste afvist store jobtilbud fra klubber i Premier League og Serie A. Den danske geschäftsführer i VfL Wolfsburg kunne have taget skridtet videre fra Bundesliga-klubben. Det kan Tipsbladet afsløre.



VfL Wolfsburg skal have en ny cheftræner, og den store tyske klub kunne også have stået i en situation, hvor man skulle have en ny øverste fodboldleder. 

Tipsbladet kan afsløre, at klubbens danske top-boss med titlen geschäftsführer, Peter Christiansen, på det seneste har afvist jobtilbud fra Premier League og Serie A. 

Tipsbladet har i de seneste dage forsøgt at få en kommentar fra ‘PC’, men han er ikke vendt tilbage på henvendelserne. 

Peter Christiansen kom som bekendt til Wolfsburg inden denne sæson efter tre meget succesfulde år som sportsdirektør i FC København, hvor løverne vandt to mesterskaber og også ‘The Double’, kom i to Champions League-gruppespil og endda avancement herfra og tillige solgte for omkring en milliard kroner, som Peter Christiansen selv har bekræftet i et interview, som du kan læse her

FC København blev også det sted, hvor Wolfsburg tidligere havde stødt hovederne sammen med ‘PC’ grundet de to 100 millioner kroner-salg, som han fik vristet ud af tyskerne i transfererne af Jonas Wind og Kamil Grabara. 

Efterfølgende gik Bundesliga-klubben altså langt for at få den 50-årige dansker over på deres egen side af forhandlingsbordet, og Wolfsburg betalte derfor to millioner euro, 15 millioner kroner, for at købe ham ud af FC København og ned til Volkswagen Arena. 

Et sted, hvor det altså ikke var givet, at han fortsat ville være på nuværende tidspunkt, for ‘PC’ har i løbet af de seneste måneder selv haft bejlere fra Italien og England, men de blev ifølge Tipsbladets kilder afvist. 

‘PC’ har dermed signaleret, at han langt fra er færdig med arbejdet i Wolfsburg. Det lader faktisk til, at vi først ser hans reelle aftryk og store beslutninger lige rundt om hjørnet.





LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Det betyder intet mod Liverpool

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Danmark har aldrig haft så mange før

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Real Madrid – Bayern

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

FC Nordsjælland – Brøndby IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Sporting CP – Arsenal

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Færdig i Manchester City

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Jakob Poulsen maner til ro

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Superliga-ekspert i svime over FCK

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner