VfL Wolfsburg skal have en ny cheftræner, og den store tyske klub kunne også have stået i en situation, hvor man skulle have en ny øverste fodboldleder.
Tipsbladet kan afsløre, at klubbens danske top-boss med titlen geschäftsführer, Peter Christiansen, på det seneste har afvist jobtilbud fra Premier League og Serie A.
Tipsbladet har i de seneste dage forsøgt at få en kommentar fra ‘PC’, men han er ikke vendt tilbage på henvendelserne.
Peter Christiansen kom som bekendt til Wolfsburg inden denne sæson efter tre meget succesfulde år som sportsdirektør i FC København, hvor løverne vandt to mesterskaber og også ‘The Double’, kom i to Champions League-gruppespil og endda avancement herfra og tillige solgte for omkring en milliard kroner, som Peter Christiansen selv har bekræftet i et interview, som du kan læse her.

FC København blev også det sted, hvor Wolfsburg tidligere havde stødt hovederne sammen med ‘PC’ grundet de to 100 millioner kroner-salg, som han fik vristet ud af tyskerne i transfererne af Jonas Wind og Kamil Grabara.
Efterfølgende gik Bundesliga-klubben altså langt for at få den 50-årige dansker over på deres egen side af forhandlingsbordet, og Wolfsburg betalte derfor to millioner euro, 15 millioner kroner, for at købe ham ud af FC København og ned til Volkswagen Arena.
Et sted, hvor det altså ikke var givet, at han fortsat ville være på nuværende tidspunkt, for ‘PC’ har i løbet af de seneste måneder selv haft bejlere fra Italien og England, men de blev ifølge Tipsbladets kilder afvist.
‘PC’ har dermed signaleret, at han langt fra er færdig med arbejdet i Wolfsburg. Det lader faktisk til, at vi først ser hans reelle aftryk og store beslutninger lige rundt om hjørnet.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
– Jeg får så ondt i maven over det
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Deadline overskredet: FC København melder ud
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
EKSKLUSIVT