Bayern München fandt søndag tilbage på sporet i Bundesligaen efter en sløv åbning på 2023 med tre uafgjorte i træk.
På udebane slog sydtyskerne Jonas Wind og Wolfsburg med 4-2 efter to scoringer af franske Kingsley Coman, et af talismanen Thomas Müller og et af det 19-årige stortalent Jamal Musiala.
Bayern, der jagter sit 11. mesterskab i træk, spillede endda i undertal i det meste af anden halvleg efter en udvisning af midtbaneprofil Joshua Kimmich ved stillingen 3-1.
Wolfsburg producerede rigeligt med chancer til flere mål, men var modsat udeholdet ikke skarp nok foran mål og havde heller ikke en afgørende dommerkendelse på sin side. Jonas Wind spillede 74 forholdsvis anonyme minutter.
De tre point sender Bayern tilbage på førstepladsen i Bundesligaen, hvor holdet har et point ned til sin nærmeste forfølger, Union Berlin, og tre ned til Dortmund på tredjepladsen.
Bayern grundlagde sejren over Wolfsburg med tre træffere mellem det 9. og 19. minut.
Coman åbnede ballet med et indadskruet indlæg, som Thomas Müller forsøgte at nå frem til, men akkurat ikke fik ram på, hvorfor det i stedet sejlede ind ved bageste stolpe.
Kort efter flugtede Coman på fremragende vis den nyankomne back Joao Cancelos indlæg fra højre efter en omstilling i nettet, inden Müller pandede Joshua Kimmichs frisparksindlæg ind til 3-0.
Wolfsburg var nede i sækken, men indskiftede Jakub Kaminski gav hjemmeholdet lidt håb tilbage, da han kort før pausen reducerede efter glimrende kombinationsspil.
Efter 53 minutter fik Wolfsburg endnu mere medvind i ryggen, da Kimmich fik sit andet gule kort og gav værterne omkring 40 minutter i overtal.
Den svenske midtbanespiller Mattias Svanberg og den målfarlige wingback Ridle Baku kom begge frem til store chancer i anden halvleg, der burde have givet mål, men i stedet øgede Bayern til 4-1 efter 73 minutter.
Stortalentet Jamal Musiala tog sagen i egen hånd og driblede forbi flere passive Wolfsburg-spillere, inden han udplacerede målmanden og blev noteret for sit tiende ligamål i denne sæson.
Kampen syntes lukket, men ti minutter før tid bankede Svanberg Wolfsburg på 2-4 og skabte en hektisk og spændende slutfase.
Her fik Wolfsburg igen bolden i nettet, men kampens dommer underkendte scoringen for et frispark til Bayern, som langt størsteparten af de fremmødte og Wolfsburgs spillere var meget uenige i.
Siden strålede også Bayern-keeper Yann Sommer med en flot fodparade i overtiden og var i den grad med til at sikre Bayern den tiltrængte sejr.
/ritzau/
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
AVIS
Storklub meldes interesseret
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
MEDIE
Endelig godt nyt
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED