Berggreens nedtur: Fik ikke løn i Bundesliga-klub

Særlige tyske regler og love sammen med et drilsk knæ gjorde det ikke nemt for Emil Berggreen i Mainz.



SønderjyskEs Emil Berggreen har i løbet af sin karriere taget nogle store skridt, men han har også oplevet at blive sat tilbage af skader. Særligt knæet har drillet, og han husker tilbage på en episode i tysk fodbold. 

Det sker i et interview i Offside på TV3 Sport, hvor han husker tilbage på dengang Mainz købte ham 18 millioner kroner af Braunschweig.

– I tiden op til skiftet til Mainz fra Braunschweig begynder jeg at have nogle knæproblemer, og det er de bekendte med, da jeg skifter. Og de accepterer, at det er sådan situationen er, at jeg skal have en mindre operation, og så kan jeg spille igen efter et par uger. Det er planen, vi lægger. 

Det gik bare ikke som planlagt for parterne, og det bliver kun værre efter operationen, fortæller angriberen. 

– Jeg har lang tid, hvor det ikke rigtig fungerer eller går som håbet. Og pga, at de tyske regler er, som de er med, at man skal forsikre sin egen løn. Det havde jeg ikke mulighed for at gøre, fordi jeg skiftede fra en klub til en anden, så frafaldt min gamle forsikring, og så kunne jeg ikke lave en ny, fordi jeg var skadet, da jeg skiftede og lavede den ny kontrakt, siger han og fortsætter:

– Så jeg ved ikke, hvad jeg skulle have gjort anderledes, men jeg ender med en meget u-optimal situation, hvor jeg er skadet og ikke får løn, før jeg er klar, fordi klubberne ikke behøver betale løn, hvis man er skadet længere end seks uger, lyder det fra Emil Berggreen.

Det ender senere ud med, at den daværende sportsdirektør melder til danskeren, at de skulle sætte en dato for, hvornår han skulle træne igen – ellers ville de finde en ny angriber. En virkelighed, som Berggreen anerkender. Derfor vælger han at træne, inden han er klar og får en korsbåndsskade i opvarmningen til sin allerførste træning.

Berggreen vælger derefter at tage til USA og få den sidste del af genoptræningen på plads efter at have tabt tilliden til Mainz’ medicinske stab efter den proces, som var der først. Selv tog Mainz det også som et tillidsbrud, fortæller han.

Det endte dog med, at han fik scoret fem mål i de 16 kampe, som han nåede at spille for Mainz.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Millionregn over FC Midtjylland

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Benhård Brian Riemer-melding

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Færdig? Manchester City har udset afløser

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

‘Det er dramatisk!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Så blev det officielt

Morten Bruun med dyster spådom

Håber på FC København-exit

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal