Dansk bomber: Jeg kunne godt se mig selv i FCK

En tur hjem til Danmark og Superligaen er ikke aktuelt lige nu, men angriberen vil ingenting afvise om nogle år.



Det er helt sikkert sjovt at hedde Marcus Ingvartsen i øjeblikket. 

Den 26-årige angriber har således scoret i sine sidste fire kampe for Mainz 05 i Tyskland. 

Men danskeren kunne have spillet et helt andet sted end i Bundesligaen på nuværende tidspunkt. 

Ekstra Bladet skrev nemlig i sommer, at Marcus Ingvartsen havde afvist at komme hjem til Superligaen og FC København. 

Og afvisningen fik hovedstadsklubben uden betænkningstid. Det fortæller Marcus Ingvartsen i et interview med Tipsbladet. 

– Det var slet ikke så konkret, at der var en kontrakt på bordet. Der var bare lidt følere ude, som jeg hørte det, siger angriberen og fortsætter: 

– Jeg var hurtigt meget tydelig omkring, at det ikke var noget for mig lige på det tidspunkt. Jeg har slet ikke tænkt på at skulle vende retur til Danmark, så det var en afvisning. 

Men selvom den tidligere FC Nordsjælland-spiller ikke er interesseret i FC København lige nu, så kan piben få en anden lyd om nogle år. 

– Jeg kunne godt se mig selv i FC København. Jeg kan i hvert fald ikke afvise at spille for FC København i fremtiden. Jeg kan ikke afvise noget om nogle år, hvis dagen og tilbuddet kommer. 

Har du fået andre tilbud fra klubber i Superligaen i de seneste transfervinduer? 

– Der har ikke været noget konkret fra Danmark. Jeg valgte at skifte fra Belgien til Union Berlin, og Danmark har slet ikke været aktuelt for mig. Jeg regner med at spille i udlandet i mange år endnu. 

Marcus Ingvartsen har spillet for KRC Genk, Union Berlin og Mainz 05, siden han forlod FC Nordsjælland i sommeren 2017. 

Han er glad for at have sit fodboldliv i udlandet, men det er ikke garanteret, at Tyskland bliver den sidste destination, inden Danmark eventuelt kalder igen. 

– Jeg føler mig rigtig godt tilpas i Tyskland, og jeg har nydt Bundesligaen rigtig meget. Men på et tidspunkt kunne andre ligaer godt være interessante – særligt England og Italien. Jeg vil i hvert fald gerne blive ved med at prøve mig af i udlandet. 

I de seneste måneder har danskeren dog skulle vænne sig til et liv på den private front. Marcus Ingvartsen blev nemlig far i sommer. 

– Selvfølgelig har det ændret tingene med et barn. Før skulle man tænke på sig selv, og nu kommer den lille foran alt andet. Indtil videre har det været tre sindssygt gode måneder. 

– Han er heldigvis meget let at have med at gøre, og han sover godt igennem om natten. Han kommer som sagt i første række, og derefter forsøger jeg at planlægge tiden bedst muligt og få brugt timerne på fodbold. Trods en skade og et nyt liv, så synes jeg, det fungerer fantastisk. 

Afsluttende sætter Mainz 05-angriberen nogle ord på sin tidligere arbejdsgiver, som i øjeblikket fører Superligaen. 

– Jeg kigger lidt med hos FC Nordsjælland. Det er så mange år siden, jeg var der, så det er nogle helt andre drenge nu. Men jeg kender stadig trænerteamet og folkene i klubben, så følger jeg da lidt med. 

I skrivende stund har Marcus Ingvartsen en kontrakt med Bundesliga-klubben, der løber frem til sommeren 2025. 





AGF videre efter stort pokaldrama


Lazio puffer til skævt tårn i Pisa

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

– Det gør ondt og gør mig ked af det

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

‘Brøndby var millimeter fra’

Thomas Gravesen revser stjerne: Kujon!

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Manchester United-stjerne skal være mere arrogant

Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd

Den største underpræstation i Superligaen

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

– Han kan gøre det med Højlund

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!

FCK-stjernefrø scorer!

Skuffer fælt

Beklager over for Brøndby og kommer med garanti

Sensationel udvikling på vej?

Brøndby får bøde for konfetti

Freder Superliga-boss

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Raser over ‘heksejagt’

Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

Juventus rejser sig

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

Stråler i sikker FCK-sejr

Dansk stjerne fik dyster besked: ‘Hårdt at være i’

Dansker i spil til stort svensk job

Brian Riemer forlænger

Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF

Hentet af ambulance

Her kan du se Hobro IK mod FC København