Det er helt sikkert sjovt at hedde Marcus Ingvartsen i øjeblikket.
Den 26-årige angriber har således scoret i sine sidste fire kampe for Mainz 05 i Tyskland.
Men danskeren kunne have spillet et helt andet sted end i Bundesligaen på nuværende tidspunkt.
Ekstra Bladet skrev nemlig i sommer, at Marcus Ingvartsen havde afvist at komme hjem til Superligaen og FC København.
Og afvisningen fik hovedstadsklubben uden betænkningstid. Det fortæller Marcus Ingvartsen i et interview med Tipsbladet.
– Det var slet ikke så konkret, at der var en kontrakt på bordet. Der var bare lidt følere ude, som jeg hørte det, siger angriberen og fortsætter:
– Jeg var hurtigt meget tydelig omkring, at det ikke var noget for mig lige på det tidspunkt. Jeg har slet ikke tænkt på at skulle vende retur til Danmark, så det var en afvisning.
Men selvom den tidligere FC Nordsjælland-spiller ikke er interesseret i FC København lige nu, så kan piben få en anden lyd om nogle år.
– Jeg kunne godt se mig selv i FC København. Jeg kan i hvert fald ikke afvise at spille for FC København i fremtiden. Jeg kan ikke afvise noget om nogle år, hvis dagen og tilbuddet kommer.
Har du fået andre tilbud fra klubber i Superligaen i de seneste transfervinduer?
– Der har ikke været noget konkret fra Danmark. Jeg valgte at skifte fra Belgien til Union Berlin, og Danmark har slet ikke været aktuelt for mig. Jeg regner med at spille i udlandet i mange år endnu.
Marcus Ingvartsen har spillet for KRC Genk, Union Berlin og Mainz 05, siden han forlod FC Nordsjælland i sommeren 2017.
Han er glad for at have sit fodboldliv i udlandet, men det er ikke garanteret, at Tyskland bliver den sidste destination, inden Danmark eventuelt kalder igen.
– Jeg føler mig rigtig godt tilpas i Tyskland, og jeg har nydt Bundesligaen rigtig meget. Men på et tidspunkt kunne andre ligaer godt være interessante – særligt England og Italien. Jeg vil i hvert fald gerne blive ved med at prøve mig af i udlandet.
I de seneste måneder har danskeren dog skulle vænne sig til et liv på den private front. Marcus Ingvartsen blev nemlig far i sommer.
– Selvfølgelig har det ændret tingene med et barn. Før skulle man tænke på sig selv, og nu kommer den lille foran alt andet. Indtil videre har det været tre sindssygt gode måneder.
– Han er heldigvis meget let at have med at gøre, og han sover godt igennem om natten. Han kommer som sagt i første række, og derefter forsøger jeg at planlægge tiden bedst muligt og få brugt timerne på fodbold. Trods en skade og et nyt liv, så synes jeg, det fungerer fantastisk.
Afsluttende sætter Mainz 05-angriberen nogle ord på sin tidligere arbejdsgiver, som i øjeblikket fører Superligaen.
– Jeg kigger lidt med hos FC Nordsjælland. Det er så mange år siden, jeg var der, så det er nogle helt andre drenge nu. Men jeg kender stadig trænerteamet og folkene i klubben, så følger jeg da lidt med.
I skrivende stund har Marcus Ingvartsen en kontrakt med Bundesliga-klubben, der løber frem til sommeren 2025.

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby