Han har altid holdt med FC Bayern München, så alene det at skifte til klubben for snart to år siden var en enorm glæde, men søndag gik det fra glæde til nærmest eufori for det danske stortalent Jonathan Asp Jensen.
Offensivspilleren kom på banen for tyske FC Bayern München i sæsonens næstsidste kamp, og dermed fik han i en alder af 18 år debut for den storsatsende klub. Det blev bare til en håndfuld minutter, men oplevelsen var enorm.
– Det var kæmpe stort og en stor drøm, der gik i opfyldelse. Jeg er taknemmelig for at få minutter på banen og så foran et fyldt stadion på hjemmebane. Det var en sindssyg følelse og noget, jeg aldrig glemmer, siger Jonathan Asp Jensen tirsdag aften til Tipsbladet og slår senere fast:
– Det er sindssygt og surrealistisk at tænke på – det er altid den klub, jeg godt har kunnet lide.
For to år siden talte Tipsbladet også med stortalentet, inden han om sommeren skulle skifte fra FC Midtjylland til FC Bayern München, og dengang fortalte han, hvordan han altid har holdt med den sydtyske klub, og hvordan han glædede sig enormt til at komme i gang i klubben. Det interview kan du læse her.
Så da han fik debut i sejren på 2-0 over Wolfsburg, delte Jonathan Asp Jensen også et billede på Instagram af sig selv i Bayern-trøjen som ung og så altså som debutant for klubben.
– Jeg har fået en masse lykønskninger, og der er mange, der har skrevet til mig. Der har været run på, og jeg prøver at svare de fleste af mine kammerater og min familie, siger den 18-årige dansker, der allerede nu drømmer større:
– Det giver en masse blod på tanden at vide, at det ikke er umuligt at spille i en af verdens største klubber. De tror på mig, og det er vigtigt.
En, der tror på Asp Jensen, er Bayern-træner Thomas Tuchel.
Da danskeren skulle på banen, var Tuchel lige hen og give danskeren et klar og et par ord med på vejen.
– Han sagde bare, at jeg skulle nyde det, og at det var forjent. Og så fik jeg lige lidt taktiske input.
– Jeg har snakket okay med ham, og han kender mig godt og har ladet mig træne med nogle gange. Jeg har et fint forhold til ham, men det er ikke en, jeg har talt mere med end de andre trænere. Han er dygtig, og jeg har lært en masse. Jeg er virkelig taknemmelig for, at han har givet mig chancen, siger Jonathan Asp Jensen.
Familien manglede
Bayern München var uden flere profiler, der var ude med skader, og derfor havde klubben bare syv spillere på bænken – heraf to målmænd. Jonathan Asp Jensen blev sidste indskiftede spiller, og han var da heller ikke helt sikker på, at det ville ende med debut.
– To dage før kampen blev jeg skrevet ind i spillertruppen, og så trænede jeg med dem (førsteholdet). Jeg fik at vide, at der var en mulighed for, at jeg kunne komme med i weekenden.
– Men jeg fik også at vide, at det ikke var helt sikkert, og så havde jeg heller ikke nok billetter – jeg kunne ikke skaffe mere end én. Derfor var de (familien) der ikke, men det første, jeg gjorde, da jeg kom ind i omklædningsrummet, var at skrive til mine forældre, siger Jonathan Asp Jensen.
Hvor han savnede familien på tribunen, var der til gengæld dansk opbakning fra modstanderholdet.
Både Joakim Mæhle og Jonas Wind var i startopstillingen for Wolfsburg.
– Jeg snakkede lidt med Mæhle inden kampen. Vi har samme agent. Det var hyggeligt at hilse, og jeg hilste også på Jonas Wind, siger "Johnny", som de kalder ham i Tyskland.
Asp Jensen har fået et par debuttrøjer med hjem, og nu skal han have færdiggjort sæsonen, inden parterne eventuelt skal se på, om han skal udlejes – som FC Bayern Münchens akademichef har foreslået til Tipsbladet tidligere.
– Jeg ved det ikke endnu – det skal jeg snakke med min agent om, og så må vi se på det i løbet af sommeren. Lige nu er jeg glad og tilfreds med at være på U23-holdet i Bayern. Jeg har ikke tænkt på det endnu, siger han.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

OB – FC Fredericia

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Andreas Christensen afviste Danmark

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Chikaneret i 90 minutter

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Hylder dansk debutant

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

– En stor beslutning

Ikke sket i 8 år

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Holdt på stor hemmelighed

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen
