Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold

16-årige Julius Wichmann nyder stor succes i Tyskland.



Bundesligaen gik i gang i den forgangne weekend, hvor blandt andre Union Berlin med Frederik Rønnow og Robert Skov i truppen tog hul på den nye sæson.

Men det er ikke kun på førsteholdet i den traditionsrige tyske klub, at der er dansk islæt.

I ungdomstruppen render der nemlig et stort dansk talent rundt – 16-årige Julius Wichmann, der er søn af den danske toptræner Kristoffer Wichmann. Og han nyder tilværelsen i hovedstadsklubben. 

– Det går rigtig godt. Jeg trives rigtig godt hernede og har fået mange venner, så det går godt på og udenfor banen. Det er megafedt at være her, siger Julius Wichmann, da Tipsbladet fanger ham til et interview mellem et møde med sin træner og et isbad. 

Der er også god grund til, at Julius Wichmann og holdkammeraterne på Union Berlins U17-hold er i godt humør i øjeblikket. De har i forrige uge vundet den såkaldte Youngsters Cup, hvor storhold som PSG, Benfica, Juventus, FC Porto, Borussia Dortmund og FC København deltog. 

Union Berlin slog faktisk netop FC København i semifinalen. 

– Det var bare fedt at vise, at vi kan være med mod de helt store, siger Julius Wichmann og tilføjer: 

– Det var et højere tempo end normalt. Der var meget mindre rum og sådan noget. I første kamp skulle vi lige ind i det, og så ender vi med at vinde en kamp, som vi egentlig ikke burde vinde, men efter det synes jeg bare, at alle var velspillende. Jeg er også tilfreds med mine præstationer – der var lige en kamp, hvor jeg kunne have været lidt bedre. 

Julius Wichmann og holdkammeraterne fejrer triumfen. Foto: Union Berlin

Mange overvejelser før kontrakt 

Foruden succesen inden for kridtstregerne kan den 16-årige dansker også glæde sig over, at han i juni skrev under på en kontrakt i Union Berlin. Noget, der gjorde ham “mega glad”. 

Men før den underskrift var der mange overvejelser om fremtiden. 

Julius Wichmann kom nemlig til Union Berlin i forbindelse med, at hans far, Kristoffer Wichmann, blev assistenttræner til Bo Svensson i klubben. Den danske trænerduo blev siden fyret i vinter, og derfor skulle stortalentet overveje sin fremtid. 

– Der var rigtig mange overvejelser. Det var også tidligt, at jeg skulle bo alene hernede, så der var rigtig mange overvejelser. Men jeg kunne mærke på mig selv, at jeg var klar til at blive hernede, fordi jeg rykkede mig meget sidste år – både som menneske og spiller. Der blev snakket meget om det – om jeg skulle hjem eller blive – men jeg ville gerne blive, slår Julius Wichmann fast. 

Selvom de ikke er i samme klub længere, kommer der også stadig råd fra farmand.

– Vi har et sindssygt godt forhold, også fordi vi jo har samme hobby, og han giver mig altid tips og tricks, når vi sidder derhjemme og ser fodbold. Det værdsætter jeg rigtig meget. 

– Min far har ikke set mig så meget, fordi han selv har haft sine egne hold de seneste år. Men han var eksempelvis nede og besøge mig til Youngsters Cup, fordi han ikke har en klub lige nu. Der er det klart at han siger sin mening, når jeg spørger. Og der er det altid meget ærligt.

– Det kan godt være hårdt en gang imellem. For især uden bold er der bare store krav på højeste niveau. Men jeg får jo i bund grund bare at vide, hvad der kræves.  Ellers er vi jo bare far og søn og hygger os helt vildt meget sammen, og har det mega sjovt.

Wichmann

Kristoffer Wichmann. Foto: Alamy

Drømmer om Bundesliga-gennembrud

Og med en kontrakt på plads, hvad er planen så nu? 

– Det skal jo komme fra mig. Hvis jeg ikke er god på træningsbanen, spiller jeg ikke, men hvis jeg gør mine ting, kan jeg godt komme op og være lidt med U19-holdet. Vi har også noget, der hedder U21 Perspektiv, hvor de bedste fra U17 og U19 spillere kan komme op og træne med U21-holdet, og jeg er blevet udtaget til det i næste uge. Det er meget spændende. 

På sigt er ambitionerne måske ikke så overraskende: At gøre som Robert Skov og Frederik Rønnow og blive Bundesliga-spiller i Union Berlin. 

– Jeg drømmer selvfølgelig stort om, at jeg kan slå igennem og komme i Bundesligaen og spille for Union Berlin. Men jeg er også meget i nuet og tænker på at gøre det bedste, jeg kan nu, og jeg ved, at hvis jeg gør mit bedste hver dag, så er der langt større sandsynlighed for, at jeg kan komme igennem det meget lille nåleøje, slutter Julius Wichmann. 

Julius Wichmann, 16 år, har tidligere været ungdomsspiller i Kolding IF, hvor Kristoffer Wichmann før var cheftræner.





Horribelt, FC København! Ond ånd slog til igen


Spændende nyt om Simon Kjær

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Tour de France-hold lukker og slukker

Vil sprænge banken for Harry Kane

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Stor mystik omkring Emil Højlund

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Legende revser Højlund-beslutning

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

– Han er en toptræner

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Afslører interesse for dansk stjerne

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Viktor Claesson siger stop

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Kom med forslag til Riemer

Brøndby-darling chokerer

Holger Rune-succes i drama

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X