Borussia Dortmund er én kamp fra at vinde det tyske mesterskab og støde mægtige Bayern München af tronen for første gang i 11 år. En sejr over Mainz 05 lørdag vil definitivt sikre klubben trofæet.
Dortmund-mandskabet har en gennemsnitsalder på 26,2 og dermed er topholdet blandt de yngste i Bundesligaen. Det vidner om et sublimt talentarbejde, og i centrum af Dortmunds talentudvikling befinder danske Mike Tullberg sig.
Han er cheftræner for Borussia Dortmunds U19-hold, og han er af tyske medier blevet betegnet som "den mest succesfulde ungdomstræner i Tyskland". Dermed vil det næppe være helt forkert at tilskrive Mike Tullberg noget af æren for det, der er ved at ende i et mesterskab.
Men det vil han overhovedet ikke høre tale om.
– Det har jeg ikke noget med at gøre, andet end jeg er en lille del af klubben. Jeg har trænet nogle af spillerne, men jeg synes, det ville være forkert, hvis nogen mener, at de skulle tage en del af det solskin, som skinner på førsteholdet, når vi forhåbentlig vinder over Mainz på lørdag, siger Mike Tullberg til Tipsbladet.
– Jeg er sindssygt glad og stolt på Edins (Terzic, Dortmunds cheftræner, red.) vegne, som er en rigtig god kammerat. Jeg under ham for alt i verden, at det her lykkes. Der er ikke nogen, der skal tage noget fra det, de har opnået den her sæson. Hverken mig eller nogen andre.
Du kan læse hele interviewet med Mike Tullberg i Tipsbladet, som er på gladen fredag. I avisen kan du også læse et stort interview med AC Horsens-profilen Magnus Jensen, en masse om guldkampen i Superligaen, og så sætter Stig Tøfting Årets Hold. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
Smider Salah-bombe
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT