Dansker nægter at tage æren for Dortmund-succes

Borussia Dortmund kan sikre sig det tyske mesterskab lørdag, og det bliver naturligvis også en spændende dag for Mike Tullberg, der er U19-træner i storklubben.



Borussia Dortmund er én kamp fra at vinde det tyske mesterskab og støde mægtige Bayern München af tronen for første gang i 11 år. En sejr over Mainz 05 lørdag vil definitivt sikre klubben trofæet. 

Dortmund-mandskabet har en gennemsnitsalder på 26,2 og dermed er topholdet blandt de yngste i Bundesligaen. Det vidner om et sublimt talentarbejde, og i centrum af Dortmunds talentudvikling befinder danske Mike Tullberg sig.

Han er cheftræner for Borussia Dortmunds U19-hold, og han er af tyske medier blevet betegnet som "den mest succesfulde ungdomstræner i Tyskland". Dermed vil det næppe være helt forkert at tilskrive Mike Tullberg noget af æren for det, der er ved at ende i et mesterskab.

Men det vil han overhovedet ikke høre tale om.

– Det har jeg ikke noget med at gøre, andet end jeg er en lille del af klubben. Jeg har trænet nogle af spillerne, men jeg synes, det ville være forkert, hvis nogen mener, at de skulle tage en del af det solskin, som skinner på førsteholdet, når vi forhåbentlig vinder over Mainz på lørdag, siger Mike Tullberg til Tipsbladet.

– Jeg er sindssygt glad og stolt på Edins (Terzic, Dortmunds cheftræner, red.) vegne, som er en rigtig god kammerat. Jeg under ham for alt i verden, at det her lykkes. Der er ikke nogen, der skal tage noget fra det, de har opnået den her sæson. Hverken mig eller nogen andre.

Du kan læse hele interviewet med Mike Tullberg i Tipsbladet, som er på gladen fredag. I avisen kan du også læse et stort interview med AC Horsens-profilen Magnus Jensen, en masse om guldkampen i Superligaen, og så sætter Stig Tøfting Årets Hold. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet_forside_26





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

– Niels Frederiksen er en legende!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

OB – Vejle Boldklub

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FC Fredericia – Silkeborg IF

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

FC København – Randers FC

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fortsætter vild målform

Froholdt med vild hæder i Portugal