Dansker nægter at tage æren for Dortmund-succes

Borussia Dortmund kan sikre sig det tyske mesterskab lørdag, og det bliver naturligvis også en spændende dag for Mike Tullberg, der er U19-træner i storklubben.



Borussia Dortmund er én kamp fra at vinde det tyske mesterskab og støde mægtige Bayern München af tronen for første gang i 11 år. En sejr over Mainz 05 lørdag vil definitivt sikre klubben trofæet. 

Dortmund-mandskabet har en gennemsnitsalder på 26,2 og dermed er topholdet blandt de yngste i Bundesligaen. Det vidner om et sublimt talentarbejde, og i centrum af Dortmunds talentudvikling befinder danske Mike Tullberg sig.

Han er cheftræner for Borussia Dortmunds U19-hold, og han er af tyske medier blevet betegnet som "den mest succesfulde ungdomstræner i Tyskland". Dermed vil det næppe være helt forkert at tilskrive Mike Tullberg noget af æren for det, der er ved at ende i et mesterskab.

Men det vil han overhovedet ikke høre tale om.

– Det har jeg ikke noget med at gøre, andet end jeg er en lille del af klubben. Jeg har trænet nogle af spillerne, men jeg synes, det ville være forkert, hvis nogen mener, at de skulle tage en del af det solskin, som skinner på førsteholdet, når vi forhåbentlig vinder over Mainz på lørdag, siger Mike Tullberg til Tipsbladet.

– Jeg er sindssygt glad og stolt på Edins (Terzic, Dortmunds cheftræner, red.) vegne, som er en rigtig god kammerat. Jeg under ham for alt i verden, at det her lykkes. Der er ikke nogen, der skal tage noget fra det, de har opnået den her sæson. Hverken mig eller nogen andre.

Du kan læse hele interviewet med Mike Tullberg i Tipsbladet, som er på gladen fredag. I avisen kan du også læse et stort interview med AC Horsens-profilen Magnus Jensen, en masse om guldkampen i Superligaen, og så sætter Stig Tøfting Årets Hold. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet_forside_26







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Farveløst på Fyn

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Arsenal-dansker vender hjem

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Afslører: Dolberg sat til salg

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’