Video : Tipsbladet
Bundesliga

Delaney kaldes en del af problemet: Gammel og træt

Den danske midtbanespiller er ifølge det tyske medie Sport1 en del af problemet i den kriseramte tyske klub.

Den nybagte danskerkoloni i tyske TSG Hoffenheim er i krise.

Klubben er strøget ned på sidstepladsen i den bedste tyske række efter en stime af elendige resultater, og nu begynder de tyske medier at spekulere i klubbens nedtur. 

I det tyske medie Sport1 bliver det fremført, at danske Thomas Delaney er et symptom på et af klubbens grundlæggende problemer. 

- Omkring 15 år efter oprykningen ligner startelleveren mest af alt mottoet 'gammel og træt'. Oliver Baumann (32), Kevin Vogt (31), Pavel Kaderabek (30), Thomas Delaney (31) og Andrej Kramaric (31) har alle det høje "3" i fodboldalderen i front, skriver Sport1. 

Thomas Delaney kom til klubben i januar samtidig med sin danske landsholdskollega Kasper Dolberg, og de to profiler har ikke imponeret i den sydtyske klub.

-  Ved siden af ​​Delaney kom en masse erfaring med John Anthony Brooks. Indtil videre er der dog ikke set meget til duoens tidligere klasse. Derudover jagter den tredje nye mand, Kasper Dolberg, de høje forventninger. Angriberen, der engang blev betragtet som et toptalent, har endnu ikke scoret et Bundesliga-mål, skriver det tyske medie.

Hoffenheim rykkede op i Bundesligaen for godt 15 år siden. Dengang var de under ledelse af den tidligere Manchester United-træner Ralf Rangnick. Siden har klubben ligget relativt solidt i tabellen og i 2017/18-sæsonen blev de blåklædte nummer tre i ligaen efter Bayern München og Schalke 04. 

Denne sæson har dog været katastrofal for Pellegrino Matarazzos mandskab. Klubben har ikke vundet i Bundesligaen siden den 14.oktober, hvor de slog Schalke med 3-0. I kampen blev danske Robert Skov dobbelt målscorer. 

Hoffenheim gæster Freiburg i Bundesligaen i dag klokken 15.30.