Borussia Dortmunds Youssoufa Moukoko er allerede et meget kendt navn over det meste af verden. Og teenageren har end ikke fået sin debut for storklubben.
Den kan kan få på lørdag, når Dortmund møder Hertha Berlin på udebane i Bundesligaen, og kommer Youssoufa Moukoko på banen, vil han skrive historie som den yngste spiller nogensinde i Bundesligaen.
Reglerne foreskriver, at en spiller skal være fyldt 16 år, før han kan spille i Bundesligaen, og den dato har både Dortmund og Moukoko længe gået og ventet på. Fredag kan angriberen endelig putte 16 lys i lagkagen, og han er dermed spilleberettiget mod Hertha Berlin dagen efter.
Læs også:Mandagens rygtebørs: ‘AC’-konkurent på vej til FC Barcelona
Youssoufa Moukoko har leveret nogle fuldstændig vanvittige præstationer for Borussia Dortmunds ungdomshold.
Allerede som 12-årig spillede han med U17-holdet, og aktuelt er han en del af U19-holdet, hvor det er blevet til utrolige 47 mål i 25 kampe. På Borussia Dortmunds U19-mandskab trænes teenagefænomenet af danske Mike Tullberg, og han lægger ikke skjul på sin beundring over snart 16-årige Youssoufa Moukoko.
– Når vi træner, har han flest sprintmeter, han er flittig, han træner mere end de andre. Han er fuldstændig vanvittig foran mål. Han kan afslutte med begge ben, han har en vanvittig kølighed foran mål, han står altid det rigtige sted, han er bare komplet. Hans afslutninger er på verdensklasseniveau. Jeg er ret sikker på, at hvis han spiller Bundesliga om seks måneder, scorer han også mål der. Jeg har aldrig set noget lignende, sagde Mike Tullberg til Tipsbladet i august.
Læs også:Bayern-profil skadet efter voldsom tackling: Ude resten af 2020
Hvis Youssoufa Moukoko får sin debut for Borussia Dortmund på lørdag, bliver han som nævnt den yngste spiller i Bundesligaens historie. Han kan overtage rekorden fra den tidligere Dortmund-spiller Nuri Sahin, der optrådte for første gang i Tysklands bedste række i en alder af 16 år og 11 måneder.
Youssoufa Moukoko har rødder i både Tyskland og Cameroun. Han har hidtil optrådt for tyske ungdomslandshold.
Læs også:Grådkvalt Bayern-stjerne ude på ubestemt tid
Læs også:Spår stor Haaland-fremtid: Han kan blive bedre end Lewandowski
Læs også:Dortmund vil registrere ungt fænomen i Champions League
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Arsenal vinder og lægger pres på City
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Tottenham henter forløsende sejr
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
