Hvem skal stoppe mægtige Bayern München fra at vinde sit niende mesterskab i træk?
Umiddelbart ligner det en meget svær opgave, men hvis der er et hold, der kan, er det Borussia Dortmund, lyder det fra Poul Hansen, der er ekspert i Bundesligaen på TV3 sport.
– Det skal være Dortmund. Det er lidt den eneste mulighed, og jeg synes også, de har et suverænt godt hold og en økonomi, der ikke helt kan følge med Bayerns, men som er tæt på, vurderer han.
– Hvis de kan beholde Jadon Sancho, som det ser ud til, og kan få Erling Haaland i gang, så bliver det tæt, tror jeg. Også tættere end sidste sæson, siger Poul Hansen.
Fredag begynder sæsonen, når Bayern München tager imod Schalke 04.
Selv om fodboldeksperten har svært ved at pege på svagheder hos sidste sæsons “the treble”-vinder, kan den kommende sæsons tætpakkede kampprogram blive et problem.
Ifølge det tyske nyhedsbureau dpa kan Bayern München, hvis klubben igen går hele vejen i alle turneringer, komme til at spille 57 kampe i denne sæson.
Det er i gennemsnit en kamp hver 4,44 dag, hvis holdet når Champions League-finalen 29. maj 2021 i Istanbul. Det kan presse truppen.
– På deres stærkeste positioner har de ikke nogen gardering, for ingen, der er gode nok, gider være i klubben, hvis de sjældent spiller.
– Hvis Thiago Alcântara smutter, hvilket han formentlig gør, skal Joshua Kimmich og Leon Goretzka måske spille 90 procent af alle kampe.
– Så det er ikke alle positioner, de er dækket helt ind på, siger Poul Hansen.
Derudover kan en skade til Bayerns største stjerne også blive problematisk.
– Robert Lewandowski har de ikke nogen substitut for. Den største mulighed for de andre hold er sådan set, hvis han bliver skadet, vurderer Poul Hansen.
Alligevel ser truppen dog stærk nok ud til, at mesterskabet formentlig lander, hvor det har gjort de seneste otte sæsoner. Blandt andet på grund af ankomsten af Leroy Sane.
– De kommer til at veksle meget mellem Sane, Gnabry og Koman. Det betyder bare, at de kan stille med et sindssygt potent angreb i hver kamp, uanset hvor tæt kampprogrammet er.
– Desuden har klubben flere unge spillere, der er på vej frem, med den sult unge spillere bare har. Jeg tror simpelthen, Bayern München kommer til at smide for få point, afslutter Poul Hansen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Knuser transferrekord
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medier jubler over USA’s nedtur
VM-spiller alvorligt skadet
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
