EM-helt kan være på vej væk: Vil være værdsat

Leipzigs Dani Olmo vil være et sted, hvor han kan vinde titler, fortæller han selv.



Med mål i både ottendedels- kvart- og semifinalen var Dani Olmo en af de helt store profiler for Spanien i deres EM-triumf denne sommer, og han åbner nu selv op for, at det kan blive til et skifte væk fra sin tyske klub Leipzig.

Det sker i et interview med Marca på hans fodboldskole Campus, hvor han slår fast, at han har gjort sine intentioner klar for sine agenter.

– Vi får se, i går fejrede vi hele dagen, og nu er jeg på Campus. De folk, der tager sig af det, ved allerede, hvad jeg vil gøre. Jeg ved ikke, om jeg vil fortsætte i Tyskland, det får vi se. Jeg vil være et sted, hvor jeg bliver værdsat og elsket, og hvad jeg ønsker er at vinde. Der er flere muligheder, vi får se, hvad der sker, siger han og fortsætter:

– Det, jeg ønsker, er et ambitiøst projekt, og jeg vil vinde titler, lyder det fra Dani Olmo.

Når det særligt kommer til muligheden for at komme til Barcelona, så undviger offensivspilleren og peger på, at han i den seneste tid har været fokuseret på EM, og at han i forhold til den nye Barca-cheftræner Hansi Flick måtte erkende, at han ikke havde den store viden om det.

Dani Olmo er på det seneste også blevet sat i forbindelse med et skifte til Bayern München, og her kunne udtalelsen om, at han gerne vil vinde titler givetvis passe godt ind. Det kan dog også være en transfer væk fra Bundesligaen, der kunne være på vej.

Ved EM-slutrunden sluttede han i øvrigt det hele af med, at han reddede bolden på stregen efter et engelsk forsøg på at udligne, og i stedet løb spanierne med en 2-1-sejr og pokalen.

Dani Olmo har spillet for Leipzig siden 2020, hvor han ankom fra kroatiske Dinamo Zagreb. Han har kontrakt med tyskerne frem til sommeren 2027.






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

FC København-farvel rykker nærmere

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Afviste Premier League-klubber

Tyskland – Paraguay

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko