EM-helt kan være på vej væk: Vil være værdsat

Leipzigs Dani Olmo vil være et sted, hvor han kan vinde titler, fortæller han selv.



Med mål i både ottendedels- kvart- og semifinalen var Dani Olmo en af de helt store profiler for Spanien i deres EM-triumf denne sommer, og han åbner nu selv op for, at det kan blive til et skifte væk fra sin tyske klub Leipzig.

Det sker i et interview med Marca på hans fodboldskole Campus, hvor han slår fast, at han har gjort sine intentioner klar for sine agenter.

– Vi får se, i går fejrede vi hele dagen, og nu er jeg på Campus. De folk, der tager sig af det, ved allerede, hvad jeg vil gøre. Jeg ved ikke, om jeg vil fortsætte i Tyskland, det får vi se. Jeg vil være et sted, hvor jeg bliver værdsat og elsket, og hvad jeg ønsker er at vinde. Der er flere muligheder, vi får se, hvad der sker, siger han og fortsætter:

– Det, jeg ønsker, er et ambitiøst projekt, og jeg vil vinde titler, lyder det fra Dani Olmo.

Når det særligt kommer til muligheden for at komme til Barcelona, så undviger offensivspilleren og peger på, at han i den seneste tid har været fokuseret på EM, og at han i forhold til den nye Barca-cheftræner Hansi Flick måtte erkende, at han ikke havde den store viden om det.

Dani Olmo er på det seneste også blevet sat i forbindelse med et skifte til Bayern München, og her kunne udtalelsen om, at han gerne vil vinde titler givetvis passe godt ind. Det kan dog også være en transfer væk fra Bundesligaen, der kunne være på vej.

Ved EM-slutrunden sluttede han i øvrigt det hele af med, at han reddede bolden på stregen efter et engelsk forsøg på at udligne, og i stedet løb spanierne med en 2-1-sejr og pokalen.

Dani Olmo har spillet for Leipzig siden 2020, hvor han ankom fra kroatiske Dinamo Zagreb. Han har kontrakt med tyskerne frem til sommeren 2027.





TransferLIVE: FC København bekræfter




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

FCK-direktør får job i West Ham

Mexico – England

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK tjener millioner på ung stopper

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Canada – Marokko

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Stort FCK-talent er blevet solgt

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Paraguay – Frankrig

Her er prisen på Aral Simsir



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-klub jagter Jakob Bonde