Med mål i både ottendedels- kvart- og semifinalen var Dani Olmo en af de helt store profiler for Spanien i deres EM-triumf denne sommer, og han åbner nu selv op for, at det kan blive til et skifte væk fra sin tyske klub Leipzig.
Det sker i et interview med Marca på hans fodboldskole Campus, hvor han slår fast, at han har gjort sine intentioner klar for sine agenter.
– Vi får se, i går fejrede vi hele dagen, og nu er jeg på Campus. De folk, der tager sig af det, ved allerede, hvad jeg vil gøre. Jeg ved ikke, om jeg vil fortsætte i Tyskland, det får vi se. Jeg vil være et sted, hvor jeg bliver værdsat og elsket, og hvad jeg ønsker er at vinde. Der er flere muligheder, vi får se, hvad der sker, siger han og fortsætter:
– Det, jeg ønsker, er et ambitiøst projekt, og jeg vil vinde titler, lyder det fra Dani Olmo.
Når det særligt kommer til muligheden for at komme til Barcelona, så undviger offensivspilleren og peger på, at han i den seneste tid har været fokuseret på EM, og at han i forhold til den nye Barca-cheftræner Hansi Flick måtte erkende, at han ikke havde den store viden om det.
Dani Olmo er på det seneste også blevet sat i forbindelse med et skifte til Bayern München, og her kunne udtalelsen om, at han gerne vil vinde titler givetvis passe godt ind. Det kan dog også være en transfer væk fra Bundesligaen, der kunne være på vej.
Ved EM-slutrunden sluttede han i øvrigt det hele af med, at han reddede bolden på stregen efter et engelsk forsøg på at udligne, og i stedet løb spanierne med en 2-1-sejr og pokalen.
Dani Olmo har spillet for Leipzig siden 2020, hvor han ankom fra kroatiske Dinamo Zagreb. Han har kontrakt med tyskerne frem til sommeren 2027.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE