EM-helt kan være på vej væk: Vil være værdsat

Leipzigs Dani Olmo vil være et sted, hvor han kan vinde titler, fortæller han selv.



Med mål i både ottendedels- kvart- og semifinalen var Dani Olmo en af de helt store profiler for Spanien i deres EM-triumf denne sommer, og han åbner nu selv op for, at det kan blive til et skifte væk fra sin tyske klub Leipzig.

Det sker i et interview med Marca på hans fodboldskole Campus, hvor han slår fast, at han har gjort sine intentioner klar for sine agenter.

– Vi får se, i går fejrede vi hele dagen, og nu er jeg på Campus. De folk, der tager sig af det, ved allerede, hvad jeg vil gøre. Jeg ved ikke, om jeg vil fortsætte i Tyskland, det får vi se. Jeg vil være et sted, hvor jeg bliver værdsat og elsket, og hvad jeg ønsker er at vinde. Der er flere muligheder, vi får se, hvad der sker, siger han og fortsætter:

– Det, jeg ønsker, er et ambitiøst projekt, og jeg vil vinde titler, lyder det fra Dani Olmo.

Når det særligt kommer til muligheden for at komme til Barcelona, så undviger offensivspilleren og peger på, at han i den seneste tid har været fokuseret på EM, og at han i forhold til den nye Barca-cheftræner Hansi Flick måtte erkende, at han ikke havde den store viden om det.

Dani Olmo er på det seneste også blevet sat i forbindelse med et skifte til Bayern München, og her kunne udtalelsen om, at han gerne vil vinde titler givetvis passe godt ind. Det kan dog også være en transfer væk fra Bundesligaen, der kunne være på vej.

Ved EM-slutrunden sluttede han i øvrigt det hele af med, at han reddede bolden på stregen efter et engelsk forsøg på at udligne, og i stedet løb spanierne med en 2-1-sejr og pokalen.

Dani Olmo har spillet for Leipzig siden 2020, hvor han ankom fra kroatiske Dinamo Zagreb. Han har kontrakt med tyskerne frem til sommeren 2027.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Delaney afslører dialog

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

– Vi har alle fejlet