EM-helt kan være på vej væk: Vil være værdsat

Leipzigs Dani Olmo vil være et sted, hvor han kan vinde titler, fortæller han selv.



Med mål i både ottendedels- kvart- og semifinalen var Dani Olmo en af de helt store profiler for Spanien i deres EM-triumf denne sommer, og han åbner nu selv op for, at det kan blive til et skifte væk fra sin tyske klub Leipzig.

Det sker i et interview med Marca på hans fodboldskole Campus, hvor han slår fast, at han har gjort sine intentioner klar for sine agenter.

– Vi får se, i går fejrede vi hele dagen, og nu er jeg på Campus. De folk, der tager sig af det, ved allerede, hvad jeg vil gøre. Jeg ved ikke, om jeg vil fortsætte i Tyskland, det får vi se. Jeg vil være et sted, hvor jeg bliver værdsat og elsket, og hvad jeg ønsker er at vinde. Der er flere muligheder, vi får se, hvad der sker, siger han og fortsætter:

– Det, jeg ønsker, er et ambitiøst projekt, og jeg vil vinde titler, lyder det fra Dani Olmo.

Når det særligt kommer til muligheden for at komme til Barcelona, så undviger offensivspilleren og peger på, at han i den seneste tid har været fokuseret på EM, og at han i forhold til den nye Barca-cheftræner Hansi Flick måtte erkende, at han ikke havde den store viden om det.

Dani Olmo er på det seneste også blevet sat i forbindelse med et skifte til Bayern München, og her kunne udtalelsen om, at han gerne vil vinde titler givetvis passe godt ind. Det kan dog også være en transfer væk fra Bundesligaen, der kunne være på vej.

Ved EM-slutrunden sluttede han i øvrigt det hele af med, at han reddede bolden på stregen efter et engelsk forsøg på at udligne, og i stedet løb spanierne med en 2-1-sejr og pokalen.

Dani Olmo har spillet for Leipzig siden 2020, hvor han ankom fra kroatiske Dinamo Zagreb. Han har kontrakt med tyskerne frem til sommeren 2027.





LIVE

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Jeg får så ondt i maven over det

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Klar transfermelding

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Irak – Norge

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Frankrig – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Elias Jelert færdig