Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Jagten på det næste talent er stor, og nu bekræftes det, at FC Midtjylland skal have blikket rettet mod Skåne og Malmö FF’s samarbejdsklub.



FC Midtjyllands førstehold har leveret fantastiske resultater dette efterår, men det handler også om hele tiden at forberede sig på fremtiden.

Fotbollskanalen skriver således, at midtjyderne skal være interesseret i to talenter fra den svenske klub BK Olympic – mediet nævner ikke navnene på spillerne.

Som Tipsbladet forstår det, er der tale om midtbanespilleren Linus Okoli og forsvarsspilleren Owen Olague. Begge er årgang 2010 og kan derfor først officielt skifte til FC Midtjylland senere i år, når de fylder 16.

– De (FC Midtjylland, red.) har vist interesse, og det er vi åbne overfor. Der er ikke mere i det. Der har været dialog, men der er også andre klubber, som er interesserede. Midtjylland er en af dem, men det er ikke sådan, at de jagter dem, og der er problemer, siger BK Olympics sportsdirektør, Ahmed Chahrour, til Fotbollskanalen.

Tipsbladet har siden december forsøgt at få kontakt til BK Olympic omkring samme historie men uden held.

LÆS MERE: FC Midtjylland henter Enzo Beck

Malmö FF er samarbejdsklub

BK Olympic er samarbejdsklub til Malmö FF og har ageret talentfødekæde til sidstnævnte.

Der hviskes dog i krogene omkring, at BK Olympic råder nogle af sine bedste talenter til at søge andre steder hen end Malmö FF.

Den teori afkræfter Ahmed Chahrour, at man gør brug af.

– Vi kan ikke tvinge spillerne til noget. Vi kan give vores anbefalinger, og vi giver altid lov til prøvetræninger i Malmö FF. Derfra må Malmö FF tage hånd om spillerne og overbevise dem om, at de skal vælge Malmö FF. Hvis spilleren ønsker noget andet, og vi kan få en god kompensation ved eksempelvis et skifte til Danmark, kan vi ikke sige nej.

– Men det er ikke sådan, at vi nægter spillerne at tage til Malmö FF og anbefaler noget andet. I udgangspunktet tænker vi, at de skal til Malmö FF.

Tipsbladet fik i december svar fra Malmö FF, da vi forholdte dem netop påstanden om, at BK Olympic skal anbefale sine spillere at søge til udlandet fremfor samarbejdsklubben.

– Vi har fortsat gode kontakter og samarbejde med BK Olympic. Vi ved, der er interesse omkring disse spillere (Linus Okoli og Owen Olague, red.). Jeg kommenterer ikke, om vi har interesse i dem eller ej, skriver Per Ågren, Malmö FF’s akademidirektør, i en sms.

Tipsbladet rettede også dengang henvendelse til FC Midtjylland, der ikke ønskede at kommentere historien.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afslører dansk toptræners millionløn

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Der er al mulig grund til bekymring

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF

Tysk VM-chok

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Sådan kommer Danmark til VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Afslører: Dolberg sat til salg