Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Tipsbladet kan nu afsløre, hvilken saudiarabisk topklub der bød på Franculino.



Franculino er Superligaens absolut største salgsemne, og det virker så godt som sikkert, at når han en dag skal videre fra FC Midtjylland, bliver han rekorddyr.

Med andre ord skal prisen på FC Midtjylland-bomberen overgå de 187 millioner kroner, som FC Nordsjælland i 2023 solgte kantspiller Ernest Nuamah for.

Tipsbladet har også tidligere afsløret, at en saudiarabisk topklub bød hele 225 millioner kroner på Franculino i sommer. Et bud, som FC Midtjylland altså afviste. 

Nu kan Tipsbladet afsløre, hvilken klub der er tale om – nemlig Al-Hilal. Det gør Farzam Abolhosseini i den seneste udgave af Transferguru, som er en podcast af Podimo og Tipsbladet. 

I podcasten er FC Midtjyllands bestyrelsesformand, Claus Steinlein, gæst, og da Farzam Abolhosseini bringer Al-Hilals navn på banen, må han erkende, at det nok ikke er helt skævt. 

– Jeg er ikke så god til at huske navne, men som regel er Farzam jo en stærk efterforsker. Han har udviklet sig. Jeg har kendt ham, siden han var helt ung, men han er blevet en skarp transferguru og respekt for det, han går og laver.

Det er nok ikke helt ved siden af, siger Claus Steinlein med et grin

Kunne være blevet holdkammerat med stjerner

Al-Hilal er en af topklubberne i Saudi-Arabien, og klubben råder over en lang række stjerner. 

Således er spillere som Darwin Nunez, Sergej Milinkovic-Savic, Ruben Neves, Theo Hernandez, Kalidou Koulibaly og Joao Cancelo aktuelt i klubben. I alt har klubben over de seneste tre år brugt mere end 4,3 milliarder kroner på indkøb. 


En anden stjernespækket klub, der har været interesseret, er Bayern München, og det spørger medvært Peter Hjulmand ind til.  

– Der tror jeg, at de selv har været ude og sige det. Det har været lidt mere offentligt, at Bayern München også var en del af det, siger Claus Steinlein og tilføjer: 

– Vi har sagt nej til nogle tilbud, der var langt over den danske rekord, men det er også en helt unik spiller. Der findes ikke mange af den type. Han er ung og målfarlig – det er en sjælden cocktail. 

Du kan høre hele podcasten med Claus Steinlein hos Podimo





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Brasiliansk VM-mavepuster

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Arsenal-dansker vender hjem

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge