Erkender blankt: Jeg opførte mig umodent

Mads Valentin Pedersen sætter nogle ord på en meget svær start i tysk fodbold.



Man siger, at alt godt kommer til den, der venter, og det ordsprog passer i hvert fald godt til den tidligere FC Nordsjælland-profil Mads Valentin Pedersen.

Venstrebacken skiftede i sommeren 2019 til Augsburg, og de første to år bød stort set ikke på spilletid. De fleste havde nok afskrevet danskeren i Bundesliga-klubben, men han nægtede selv at give op. Den tålmodighed belønner sig i dag.

Indeværende sæson har budt på pænt med spilletid, og i slutningen af november oplevede Mads Valentin Pedersen sit absolutte højdepunkt syd for grænsen, da han scorede mod mægtige Bayern München i et opgør, som Augsburg vandt 2-1.

Smilet er med andre ord tilbage på venstrebackens læber, men han medgiver, at vejen dertil har været hård, og at han også selv har begået fejl.

 – Heldigvis har jeg en agent, der er meget ærlig, og ham har jeg snakket meget med. Han sagde også, jeg blev solgt på min måske dårligste sæson i Nordsjælland både spilletids- og assistmæssigt.  Sidste sæson inden afgang var præget af skader, mindre gode præstationer og i nogle tilfælde spillede umodenheden mig måske også et puds i hverdagen, siger Mads Valentin Pedersen i et stort interview med bulibold.dk og tilføjer:

– Men jeg kom over det, fik mit skifte til en Bundesliga klub, og i dag ser tingene hele anderledes ud. Jeg opførte mig også umodent. Jeg var også 22 og troede, jeg kunne gøre, hvad der passede mig, det hang slet ikke sammen. Så det må jeg også tage på mine skuldre.

– Omvendt må man acceptere den situation, som man har sat sig i, og så var det Augsburg, og det er en Bundesliga-klub, som de fleste vil give en halv arm for. Så nej jeg vil ikke sige, at jeg fortrød skiftet, men jeg var i hvert fald frustreret over, at jeg ikke fik den spilletid, som jeg gerne ville have, og som jeg selv også syntes, at jeg fortjente.

25-årige Mads Valentin Pedersen spillede lørdag 10 minutter, da Augsburg besejrede Union Berlin med 2-0. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Markant ændring i Silkeborg

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’