Har udstedt arrestordre på tidl. Bayern-stjerne

Tidligere Bayern München-stjerne er eftersøgt hjemme i Iran.



Den tidligere Bayern München-spiller Ali Karimi er eftersøgt i hjemlandet Iran, hvor der er udstedt en arrestordre på ham for "brud mod den nationale sikkerhed", skriver The Times.

43-årige Karimi, der har spillet 127 landskampe for Iran, er kommet i modvind i sit hjemland, fordi han offentligt har udtalt sig kritisk om det iranske styre i kølvandet på 22-årige Mahsa Aminis dødsfald – et dødsfald, der har fået massiv omtale i hele verden og har medført højlydte protester fra befolkningen i Iran. 

På baggrund af arrestordren lever Ali Karimi i eksil i De Forende Arabiske Emirater, og herfra har det iranske regime planlagt at kidnappe den tidligere fodboldspiller. Det hævder i hvert fald Karimis gode ven Mehdi Rostampour.

Han fortæller, at Ali Karimi en dag modtog en henvendelse fra en anden tidligere fodboldspiller, som skulle overbringe en besked fra en "kendis" i Iran, som ville følge Karimis eksempel og søge eksil i De Forenede Arabiske Emirater – i den forbindelse ville kendissen gerne mødes med den tidligere Bayern München-spiller i byen Fujairah.

Ali Karimi blev dog hurtigt mistænksom, hvorfor han ignorerede henvendelsen, og ifølge vennen fandt Karimi senere ud af, at der var tale om en fælde lagt af Irans efterretningstjeneste.

Ifølge Mehdi Rostampour var hensigten at kidnappe Ali Karimi, fragte ham hjem til Iran og tvinge ham til at give en undskyldning på stats-tv. Men den plan mislykkedes altså. 

– Jeg takker de af mine landsmænd, som er bekymrede for mig. Min familie og jeg er blevet truet på flere forskellige måder, men jeg er ikke den vigtige i den her historie. Jeg sørger over mine landsmænd over hele Iran, og hele mit hjerte er hos Irans befolkning, sagde Ali Karimi i mandags.

Ali Karimi tørnede ud for Bayern München fra 2005 til 2007 og spillede 42 kampe for storklubben. I 2006 deltog han ved VM-slutrunden i Tyskland med Irans landshold. 







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus