Kane stråler med mål og assist i Bundesliga-debut

Harry Kane scorede og assisterede, da Bayern München åbnede Bundesligaen med 4-0 hos Werder Bremen.



Sejren var ingen overraskelse, men for Bayern München var 4-0 hos Jens Stage og Werder Bremen fredag stor fremgang.

I sidste uge tabte Thomas Tuchels udvalgte således 0-3 til RB Leipzig i den tyske Super Cup, og både resultat- og spillemæssigt var der markant fremgang.

Uden at sprudle sad Bayern München på det meste, og efter Leroy Sanes tidlige åbningsmål efter assist af stjerneindkøbet Harry Kane virkede udeholdet i nogenlunde kontrol med begivenhederne.

Kane scorede til 2-0, Sane blev i overtiden dobbelt målscorer, inden unge Mathys Tel lukkede og slukkede til allersidst.

Jens Stage spillede 78 minutter på hjemmeholdets midtbane og havde et farligt forsøg i anden halvleg af sæsonens første opgør i Bundesligaen.

Bayern kom foran efter fire minutter efter en perfekt udført kontra.

Leroy Sane spillede bande med Harry Kane på midten af banen, og den engelske landsholdsanførers pasning sendte Sane i frit løb mod mål, hvilket han sikkert omsatte til 1-0.

Den tyske landsholdsspids Niclas Füllkrug fik annulleret en træffer for offside kort efter, men ellers havde Werder ikke alverden at byde ind med offensivt.

Stages hug lige forbi rammen i anden halvleg ved stillingen 1-0 var noget nær hjemmeholdets bedste bud på en scoring.

Omvendt havde Bayern en håndfuld meget nærgående muligheder. Kingsley Coman ramte således stolpen, inden Kane efter 75 minutter fordoblede Bayerns føring.

Igen faldt målet efter en omstilling. Canadiske Alphonso Davies satte turboen til på venstre kanten og fandt Kane, som efter en god tæmning åbnede sin Bayern-konto fra kanten af feltet.

Indskifterne Eric Maxim Choupo-Moting og Thomas Müller udstregede i overtiden Bayerns vilde bredde, da de kombinerede og satte Sane i scene til en forholdsvis nem 3-0-træffer.

Og slutteligt lynede den 18-årige franskmand Mathys Tel til slutstillingen.

Bayern München har vundet de seneste 11 tyske mesterskaber.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Horsens kommer tættere på oprykning

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Infantino: Iran kommer til at spille VM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Delaney afslører dialog

– Vi har alle fejlet

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Raser over Brian Riemer-interview

Bo Svensson svært utilfreds



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chok i Wolfsburg

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker