Kane stråler med mål og assist i Bundesliga-debut

Harry Kane scorede og assisterede, da Bayern München åbnede Bundesligaen med 4-0 hos Werder Bremen.



Sejren var ingen overraskelse, men for Bayern München var 4-0 hos Jens Stage og Werder Bremen fredag stor fremgang.

I sidste uge tabte Thomas Tuchels udvalgte således 0-3 til RB Leipzig i den tyske Super Cup, og både resultat- og spillemæssigt var der markant fremgang.

Uden at sprudle sad Bayern München på det meste, og efter Leroy Sanes tidlige åbningsmål efter assist af stjerneindkøbet Harry Kane virkede udeholdet i nogenlunde kontrol med begivenhederne.

Kane scorede til 2-0, Sane blev i overtiden dobbelt målscorer, inden unge Mathys Tel lukkede og slukkede til allersidst.

Jens Stage spillede 78 minutter på hjemmeholdets midtbane og havde et farligt forsøg i anden halvleg af sæsonens første opgør i Bundesligaen.

Bayern kom foran efter fire minutter efter en perfekt udført kontra.

Leroy Sane spillede bande med Harry Kane på midten af banen, og den engelske landsholdsanførers pasning sendte Sane i frit løb mod mål, hvilket han sikkert omsatte til 1-0.

Den tyske landsholdsspids Niclas Füllkrug fik annulleret en træffer for offside kort efter, men ellers havde Werder ikke alverden at byde ind med offensivt.

Stages hug lige forbi rammen i anden halvleg ved stillingen 1-0 var noget nær hjemmeholdets bedste bud på en scoring.

Omvendt havde Bayern en håndfuld meget nærgående muligheder. Kingsley Coman ramte således stolpen, inden Kane efter 75 minutter fordoblede Bayerns føring.

Igen faldt målet efter en omstilling. Canadiske Alphonso Davies satte turboen til på venstre kanten og fandt Kane, som efter en god tæmning åbnede sin Bayern-konto fra kanten af feltet.

Indskifterne Eric Maxim Choupo-Moting og Thomas Müller udstregede i overtiden Bayerns vilde bredde, da de kombinerede og satte Sane i scene til en forholdsvis nem 3-0-træffer.

Og slutteligt lynede den 18-årige franskmand Mathys Tel til slutstillingen.

Bayern München har vundet de seneste 11 tyske mesterskaber.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

De er tilbage i Superligaen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Atletico Madrid interesseret i dansker

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wolfsburg – Bayern

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!