Dansk fodbold har et særlig talent gående rundt nede i Leverkusen. 16-årige Zidan Sertdemir var i weekenden med på bænken, da holdet mødte Bayern München, hvilket vidner om både et stort potentiale og ditto tiltro fra Bundesliga-klubben. Også hjemme i DBU forventer de sig meget af midtbaneknægten.
Sertdemir har spillet både på U16- og U17-landsholdet, og for nylig slog hans far fast, at Danmark er spillerens førsteprioritet, selv om Tyrkiet også presser sig på.
Han fremhævede blandt andet DBU’s og talentudviklingschef Flemming Bergs tiltro til sønnen, og Berg sætter to streger under, at han ser et stort lys i Sertdemir.
– Jeg forstår godt, at en stor klub som Leverkusen har slået fingrene i ham. Jeg kan huske, da jeg så ham spille de første gange, og jeg tænkte: “Det bliver spændende at se, hvad han kan på næste niveau.” Så kom han med og spillede mod Tyskland (Sertdemirs første U16-landskamp for et år siden, red.) og var bare kampens bedste spiller. Så han er meget, meget interessant. Det må jeg sige.
Selv om FC Nordsjælland om nogen giver unge spillere chancen, nåede Zidan Sertdemir ikke at få debut for førsteholdet, inden han skiftede til Bayer Leverkusen i sommer. Derfor kender de færreste danske fodboldfans hans kvaliteter i detaljer, men det gør Flemming Berg.
– Han er et meget spændende talent på rigtige mange forskellige parametre. En meget klog fodboldspiller. Han ser konturerne i spillet tidligt. Det betyder, at han evner at se nogle af mulighederne i spillet tidligere end andre på den alder.
– Lige nøjagtig på blikket for spillet har jeg ikke set nogen spillere på den alder, der er så langt fremme som ham. Det inkluderer alle spillere, jeg har set gennem mange år. Der er han virkelig dygtig, siger Berg, der immervæk har set nogle talentfulde spillere som scout i FC Nordsjælland, Brøndby IF og ikke mindst Chelsea.
En superdejlig dreng
Berg fortsætter om Sertdemir:
– Han har en teknik og en fysik, der kan bakke det op, så han kan føre det ud i livet. Han er teknisk fremragende. Har det her glid med bolden. Er god til at temperere afleveringer og sit touch. Og en god fysik. Han er en høj dreng. Uden jeg lige har tallene foran mig, vil jeg tro, han er 186 allerede nu. Så han er egentlig meget komplet.
Måske af samme årsag har Flemming Berg svært ved at sammenligne ham med tidligere tiders danske topspillere.
– Han er ikke sådan en spillertype, hvor vi siger: “Han minder om ham der eller ham der.” Han er meget komplet, og når de er det, minder de ofte ikke om nogen, siger talentudviklingschefen, der også roser Sertdemir for sin håndtering af skiftet fra U19-fodbold i Danmark til Bundesligaen.
– Det, jeg også godt kan lide ved ham, er, at han mentalt virker stærk og klædt godt på. Når han kommer hjem og spiller for os, leverer han på højeste niveau. Man kan sagtens se, at han træner med Bundesliga-spillere til daglig og træner på meget højt niveau og i meget højt tempo. Det rykker ham helt vildt. Han leverede en virkelig flot EM-kvalifikationsturnering for os nede på Malta, og det overraskede os slet ikke, siger han.
– Man kan godt forestille sig nogle drenge sige: “Hvorfor skal jeg spille U17, når jeg træner med senior til daglig?” Men han er glad for at komme hjem og spille for Danmark, og han leverer godt for os, når han er med.
– Ham forventer vi os rigtig meget af. Og det er en superdejlig dreng. Så vi er rigtig glade for ham, og det er vores landstræner, Kenneth Weber, også.
Zidan Sertdemir får chancen for at komme med i endnu en kamptrup allerede torsdag aften, når Leverkusen møder Real Betis i Europa League.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Brasiliansk VM-mavepuster
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Afslører dansk toptræners millionløn
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
STORT INTERVIEW
