Dansk fodbold har et særlig talent gående rundt nede i Leverkusen. 16-årige Zidan Sertdemir var i weekenden med på bænken, da holdet mødte Bayern München, hvilket vidner om både et stort potentiale og ditto tiltro fra Bundesliga-klubben. Også hjemme i DBU forventer de sig meget af midtbaneknægten.
Sertdemir har spillet både på U16- og U17-landsholdet, og for nylig slog hans far fast, at Danmark er spillerens førsteprioritet, selv om Tyrkiet også presser sig på.
Han fremhævede blandt andet DBU’s og talentudviklingschef Flemming Bergs tiltro til sønnen, og Berg sætter to streger under, at han ser et stort lys i Sertdemir.
– Jeg forstår godt, at en stor klub som Leverkusen har slået fingrene i ham. Jeg kan huske, da jeg så ham spille de første gange, og jeg tænkte: “Det bliver spændende at se, hvad han kan på næste niveau.” Så kom han med og spillede mod Tyskland (Sertdemirs første U16-landskamp for et år siden, red.) og var bare kampens bedste spiller. Så han er meget, meget interessant. Det må jeg sige.
Selv om FC Nordsjælland om nogen giver unge spillere chancen, nåede Zidan Sertdemir ikke at få debut for førsteholdet, inden han skiftede til Bayer Leverkusen i sommer. Derfor kender de færreste danske fodboldfans hans kvaliteter i detaljer, men det gør Flemming Berg.
– Han er et meget spændende talent på rigtige mange forskellige parametre. En meget klog fodboldspiller. Han ser konturerne i spillet tidligt. Det betyder, at han evner at se nogle af mulighederne i spillet tidligere end andre på den alder.
– Lige nøjagtig på blikket for spillet har jeg ikke set nogen spillere på den alder, der er så langt fremme som ham. Det inkluderer alle spillere, jeg har set gennem mange år. Der er han virkelig dygtig, siger Berg, der immervæk har set nogle talentfulde spillere som scout i FC Nordsjælland, Brøndby IF og ikke mindst Chelsea.
En superdejlig dreng
Berg fortsætter om Sertdemir:
– Han har en teknik og en fysik, der kan bakke det op, så han kan føre det ud i livet. Han er teknisk fremragende. Har det her glid med bolden. Er god til at temperere afleveringer og sit touch. Og en god fysik. Han er en høj dreng. Uden jeg lige har tallene foran mig, vil jeg tro, han er 186 allerede nu. Så han er egentlig meget komplet.
Måske af samme årsag har Flemming Berg svært ved at sammenligne ham med tidligere tiders danske topspillere.
– Han er ikke sådan en spillertype, hvor vi siger: “Han minder om ham der eller ham der.” Han er meget komplet, og når de er det, minder de ofte ikke om nogen, siger talentudviklingschefen, der også roser Sertdemir for sin håndtering af skiftet fra U19-fodbold i Danmark til Bundesligaen.
– Det, jeg også godt kan lide ved ham, er, at han mentalt virker stærk og klædt godt på. Når han kommer hjem og spiller for os, leverer han på højeste niveau. Man kan sagtens se, at han træner med Bundesliga-spillere til daglig og træner på meget højt niveau og i meget højt tempo. Det rykker ham helt vildt. Han leverede en virkelig flot EM-kvalifikationsturnering for os nede på Malta, og det overraskede os slet ikke, siger han.
– Man kan godt forestille sig nogle drenge sige: “Hvorfor skal jeg spille U17, når jeg træner med senior til daglig?” Men han er glad for at komme hjem og spille for Danmark, og han leverer godt for os, når han er med.
– Ham forventer vi os rigtig meget af. Og det er en superdejlig dreng. Så vi er rigtig glade for ham, og det er vores landstræner, Kenneth Weber, også.
Zidan Sertdemir får chancen for at komme med i endnu en kamptrup allerede torsdag aften, når Leverkusen møder Real Betis i Europa League.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Her spiller Lasse Schöne i dag
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OB siger farvel til seks spillere
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
NYHEDER
