Hylder supertalent: Vi forventer os rigtig meget

DBU har store forventninger til stortalentet Zidan Sertdemir. Især på ét parameter er han mere talentfuld end nogen andre, som DBU-chef har set.



Dansk fodbold har et særlig talent gående rundt nede i Leverkusen. 16-årige Zidan Sertdemir var i weekenden med på bænken, da holdet mødte Bayern München, hvilket vidner om både et stort potentiale og ditto tiltro fra Bundesliga-klubben. Også hjemme i DBU forventer de sig meget af midtbaneknægten.

Sertdemir har spillet både på U16- og U17-landsholdet, og for nylig slog hans far fast, at Danmark er spillerens førsteprioritet, selv om Tyrkiet også presser sig på.

Han fremhævede blandt andet DBU’s og talentudviklingschef Flemming Bergs tiltro til sønnen, og Berg sætter to streger under, at han ser et stort lys i Sertdemir.

– Jeg forstår godt, at en stor klub som Leverkusen har slået fingrene i ham. Jeg kan huske, da jeg så ham spille de første gange, og jeg tænkte: “Det bliver spændende at se, hvad han kan på næste niveau.” Så kom han med og spillede mod Tyskland (Sertdemirs første U16-landskamp for et år siden, red.) og var bare kampens bedste spiller. Så han er meget, meget interessant. Det må jeg sige.

Selv om FC Nordsjælland om nogen giver unge spillere chancen, nåede Zidan Sertdemir ikke at få debut for førsteholdet, inden han skiftede til Bayer Leverkusen i sommer. Derfor kender de færreste danske fodboldfans hans kvaliteter i detaljer, men det gør Flemming Berg.

– Han er et meget spændende talent på rigtige mange forskellige parametre. En meget klog fodboldspiller. Han ser konturerne i spillet tidligt. Det betyder, at han evner at se nogle af mulighederne i spillet tidligere end andre på den alder.

– Lige nøjagtig på blikket for spillet har jeg ikke set nogen spillere på den alder, der er så langt fremme som ham. Det inkluderer alle spillere, jeg har set gennem mange år. Der er han virkelig dygtig, siger Berg, der immervæk har set nogle talentfulde spillere som scout i FC Nordsjælland, Brøndby IF og ikke mindst Chelsea.

En superdejlig dreng
Berg fortsætter om Sertdemir:

– Han har en teknik og en fysik, der kan bakke det op, så han kan føre det ud i livet. Han er teknisk fremragende. Har det her glid med bolden. Er god til at temperere afleveringer og sit touch. Og en god fysik. Han er en høj dreng. Uden jeg lige har tallene foran mig, vil jeg tro, han er 186 allerede nu. Så han er egentlig meget komplet.

Måske af samme årsag har Flemming Berg svært ved at sammenligne ham med tidligere tiders danske topspillere.

– Han er ikke sådan en spillertype, hvor vi siger: “Han minder om ham der eller ham der.” Han er meget komplet, og når de er det, minder de ofte ikke om nogen, siger talentudviklingschefen, der også roser Sertdemir for sin håndtering af skiftet fra U19-fodbold i Danmark til Bundesligaen.

– Det, jeg også godt kan lide ved ham, er, at han mentalt virker stærk og klædt godt på. Når han kommer hjem og spiller for os, leverer han på højeste niveau. Man kan sagtens se, at han træner med Bundesliga-spillere til daglig og træner på meget højt niveau og i meget højt tempo. Det rykker ham helt vildt. Han leverede en virkelig flot EM-kvalifikationsturnering for os nede på Malta, og det overraskede os slet ikke, siger han. 

– Man kan godt forestille sig nogle drenge sige: “Hvorfor skal jeg spille U17, når jeg træner med senior til daglig?” Men han er glad for at komme hjem og spille for Danmark, og han leverer godt for os, når han er med.

– Ham forventer vi os rigtig meget af. Og det er en superdejlig dreng. Så vi er rigtig glade for ham, og det er vores landstræner, Kenneth Weber, også.

Zidan Sertdemir får chancen for at komme med i endnu en kamptrup allerede torsdag aften, når Leverkusen møder Real Betis i Europa League.







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

– Alt for meget kaos i Horsens

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Han kan blive en topspiller for Brøndby



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Brian Riemer giver råd til storklub

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Højlund med helterolle for Napoli

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen