Dansk fodbold har et særlig talent gående rundt nede i Leverkusen. 16-årige Zidan Sertdemir var i weekenden med på bænken, da holdet mødte Bayern München, hvilket vidner om både et stort potentiale og ditto tiltro fra Bundesliga-klubben. Også hjemme i DBU forventer de sig meget af midtbaneknægten.
Sertdemir har spillet både på U16- og U17-landsholdet, og for nylig slog hans far fast, at Danmark er spillerens førsteprioritet, selv om Tyrkiet også presser sig på.
Han fremhævede blandt andet DBU’s og talentudviklingschef Flemming Bergs tiltro til sønnen, og Berg sætter to streger under, at han ser et stort lys i Sertdemir.
– Jeg forstår godt, at en stor klub som Leverkusen har slået fingrene i ham. Jeg kan huske, da jeg så ham spille de første gange, og jeg tænkte: “Det bliver spændende at se, hvad han kan på næste niveau.” Så kom han med og spillede mod Tyskland (Sertdemirs første U16-landskamp for et år siden, red.) og var bare kampens bedste spiller. Så han er meget, meget interessant. Det må jeg sige.
Selv om FC Nordsjælland om nogen giver unge spillere chancen, nåede Zidan Sertdemir ikke at få debut for førsteholdet, inden han skiftede til Bayer Leverkusen i sommer. Derfor kender de færreste danske fodboldfans hans kvaliteter i detaljer, men det gør Flemming Berg.
– Han er et meget spændende talent på rigtige mange forskellige parametre. En meget klog fodboldspiller. Han ser konturerne i spillet tidligt. Det betyder, at han evner at se nogle af mulighederne i spillet tidligere end andre på den alder.
– Lige nøjagtig på blikket for spillet har jeg ikke set nogen spillere på den alder, der er så langt fremme som ham. Det inkluderer alle spillere, jeg har set gennem mange år. Der er han virkelig dygtig, siger Berg, der immervæk har set nogle talentfulde spillere som scout i FC Nordsjælland, Brøndby IF og ikke mindst Chelsea.
En superdejlig dreng
Berg fortsætter om Sertdemir:
– Han har en teknik og en fysik, der kan bakke det op, så han kan føre det ud i livet. Han er teknisk fremragende. Har det her glid med bolden. Er god til at temperere afleveringer og sit touch. Og en god fysik. Han er en høj dreng. Uden jeg lige har tallene foran mig, vil jeg tro, han er 186 allerede nu. Så han er egentlig meget komplet.
Måske af samme årsag har Flemming Berg svært ved at sammenligne ham med tidligere tiders danske topspillere.
– Han er ikke sådan en spillertype, hvor vi siger: “Han minder om ham der eller ham der.” Han er meget komplet, og når de er det, minder de ofte ikke om nogen, siger talentudviklingschefen, der også roser Sertdemir for sin håndtering af skiftet fra U19-fodbold i Danmark til Bundesligaen.
– Det, jeg også godt kan lide ved ham, er, at han mentalt virker stærk og klædt godt på. Når han kommer hjem og spiller for os, leverer han på højeste niveau. Man kan sagtens se, at han træner med Bundesliga-spillere til daglig og træner på meget højt niveau og i meget højt tempo. Det rykker ham helt vildt. Han leverede en virkelig flot EM-kvalifikationsturnering for os nede på Malta, og det overraskede os slet ikke, siger han.
– Man kan godt forestille sig nogle drenge sige: “Hvorfor skal jeg spille U17, når jeg træner med senior til daglig?” Men han er glad for at komme hjem og spille for Danmark, og han leverer godt for os, når han er med.
– Ham forventer vi os rigtig meget af. Og det er en superdejlig dreng. Så vi er rigtig glade for ham, og det er vores landstræner, Kenneth Weber, også.
Zidan Sertdemir får chancen for at komme med i endnu en kamptrup allerede torsdag aften, når Leverkusen møder Real Betis i Europa League.
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
Delte meldinger om Christian Nørgaard
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
Et slag fra førstepladsen
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nyder fransk Riviera
TOPNYHED
