Efter knap to sæsoner i klubben blev Jess Thorup fyret i Augsburg på bagkant af sidste sæson.
Den tidligere FC Midtjylland- og FC København-træner blev blandt andet kritiseret for at have en alt for destruktiv tilgang. Thorup forstår kritikken, men forklarer sig nu over for Augsburger Allemeine.
– Vi prøvede. Men hvis vi havde lukket to mål ind per kamp, havde det sandsynligvis ført til nedrykning. Så det stod klart for mig, at hvis vi ville undgå at rykke ned, skulle vi først stabilisere vores forsvar. Vi var det bedste defensive hold og lukkede kun 18 mål ind i anden halvdel af sæsonen.
– Så kan man selvfølgelig sige, at det var destruktivt. Men man kan også sige, at det var sådan, vi blev i ligaen. Jeg er en træner med en offensiv tankegang, men min topprioritet er at hjælpe klubben og få det bedst mulige ud af truppen.
En overraskende fyring
Augsburg sluttede i den forgangne sæson på 12. pladsen i Bundesligaen. Selvom klubben sluttede skidt af med fire nederlag i streg, kom fyringen som en overraskelse for Jess Thorup.
– Ja. Normalt bemærker man, at noget ikke er, som det burde være. Resultaterne mangler, eller man føler, at tingene ikke går så godt. Men det var slet ikke min fornemmelse. Jeg havde en fornemmelse af, at vi var på rette vej.
– Vi lærte meget i løbet af de to år, og jeg var 100 procent overbevist om, at vi ville have taget det næste skridt i den tredje sæson. Om det ville have været nok til top 10 eller Europa, ved jeg ikke. Men pludselig ville nogle i en anden retning, og det må man acceptere. Cheftræneren er bare en lille streg i sandet.
Faktum er også, at Thorup nu er uden job og ledig på markedet. Men der er interesse for den danske træner.
– Der er stor interesse. Jeg er glad. Vi har allerede haft diskussioner, men det handler om at finde det bedst mulige projekt for mig.
Og hvad er så det bedst mulige projekt? Jess Thorup kunne i hvert fald godt tænke sig at blive i Bundesligaen.
– Jeg vil gerne blive i Tyskland og i Bundesligaen. De sidste to år har været meget spændende for mig. Jeg har lært meget. Og nu ved jeg, at jeg kan gøre en forskel i Bundesligaen.
Jess Thorup har også en fortid som dansk U21-landstræner samt i Esbjerg, Gent og Genk.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Han afløser Mourinho
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
FCK henter svensk talent
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
MEDIE