Kæmpe Eriksen-bombe: ‘Mit livs største afsløring’

Tipsbladets Farzam Abolhosseini har onsdag afsløret, at Christian Eriksen skal til Wolfsburg. En milepæl for Danmarks dygtigste transferjournalist.



Hvor skal Christian Eriksen tørne ud i denne sæson?

Spørgsmålet har været et stort tema i fodboldens verden – ikke mindst efter transfervinduets lukning, hvor danskeren stod tilbage som én af de største stjerner uden en kontrakt.

I dag har vi fået svaret – leveret af Tipsbladet, som kunne afsløre, at Christian Eriksen skifter til den danskerglade Bundesliga-klub Wolfsburg.

Afsløringen blev naturligvis leveret af Tipsbladets transferjournalist Farzam Abolholsseini, der har gået rundt med høj puls hele onsdagen.

– Det er den allerstørste afsløring, jeg har lavet i min karriere som journalist, siger Farzam Abolhosseini og fortsætter:

– Jeg kan typisk mærke det på den måde, at det sitrer i min krop i minutterne og timerne op til, at jeg publicerer. Det her er det største navn, vi har i dansk fodbold, så når han skifter til en top fem-liga, er det kæmpe stort. Den går ind i min top 1, og det kan jeg også mærke på de reaktioner, der har været efterfølgende.

– Min telefon plejer at bimle og bamle, når jeg har lavet en stor afsløring, og den har været i gang nonstop i to-en-halv time nu. Mange ringer og spørger til det scoop, Peter Christiansen (Wolfsburgs sportsdirektør, red.) har lavet.

Kollegaerne vidste intet

Som transferjournalist skal man gå stille med dørene. Vandtætte skotter er altafgørende. Det er et arbejdsvilkår.

Ikke engang Farzam Abolhosseinis kollegaer på Tipsbladet vidste, hvad der var på vej denne onsdag – i det interne kommunikationsforum tikkede beskeden om Eriksen-bomben ind få sekunder inden publicering.

Nyheden har imidlertid været på trapperne i noget tid.

– I morges fik jeg de første meldinger om, at noget kunne være under opsejlning, og så går jeg jo i gang med at undersøge. Det går der nogle timer med. Lige pludselig fandt jeg ud af, at han var fløjet fra Odense til Braunschweig, og så trykkede jeg på knappen. Så vidste jeg, den var der.

– Det her er jo en historie, alle de største internationale medier også jagter. Derfor kunne jeg ikke vente længere, fortæller Farzam Abolhosseini.

Hvor nervøs er du op til publicering?

– Den sidste time er jeg drøn-nervøs. Da han sidder i flyet på vej til Tyskland, ved jeg jo, at det kun er et spørgsmål om tid, før nogen spotter ham. Så jeg rystede nærmest, fordi den her afsløring var så stor for mig at lave. Jeg var nervøs som aldrig før.

‘De har taget røven på alle’

I Wolfsburg bliver Christian Eriksen blandt andre holdkammerat med landsmændene Andreas Skov Olsen, Jonas Wind, Joakim Mæhle, Adam Daghim og Jesper Lindstrøm samt FCK-kendingene Denis Vavro og Kamil Grabara.

– Wolfsburg og Peter Christiansen har jo taget røven på alle, fastslår Abolhosseini.

– Han kunne have skiftet til Premier League, der var også forlydender om Leverkusen. I Saudi-Arabien ville han kunne tjene de penge, alle vi andre kun kan drømme om. Brentford og Ajax var oplagte, så Wolfsburg har vundet over nogle kæmpe destinationer. Eriksen har kunnet vælge og vrage mellem rigtig mange klubber.

Mange danske fodboldfans havde nok drømt om et Christian Eriksen-skifte til enten OB eller FC København, men at det ikke pegede i den retning, lurede Farzam Abolhosseini tidligt på sommeren.

– Det har jeg været overbevist om i lang tid – så havde han jo bare gjort det, konstaterer Farzam Abolhosseini.

Nu skal Christian Eriksen til Wolfsburg – sommerens største transferbombe er en realitet.

Husk, at du hver fredag kan høre Farzam Abolhosseini og medvært Peter Hjulmand i podcasten Transferguru, som udkommer på Podimo.






Ny Brøndby-træner havde åben konflikt med Laudrup




EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe bombe – Wolfsburg henter Eriksen

Afsløring: FC København sælger German Onugkha

I chok over Christian Eriksen

Thomas Gravesen er på Wegovy

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– De to kan blive ligeså gode som Pogacar og jeg

Svenske landsholdsstjerner sender åbent brev



AVIS

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Frederik Birk vil ikke sige farvel endnu

Det kan blive galt eller genialt for Eriksen

Genforening? ‘Christian Eriksen er fantastisk’

Én kamp i FCK – nu er han på storklubs andethold

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’



TOPNYHED

15-årig kom på banen for FC København

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

– Frederik Birk blev efterladt fuldstændig alene

Skal han også til Brøndby?

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse



NYHEDER

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

Glimrende for Vingegaard – nu venter skæbnedag

Afslører: Her var første møde med Steve Cooper

Vingegaard elsker et godt glas vin

– FCK har det ‘nemmeste’ program 

Sory Kaba blev meldt færdig – vender retur hertil

Alt, du skal vide om Eriksens nye klub

Positive ting overskygger fyringer

Afslører: Bød på FC København-angriber

Utilfreds Vingegaard sender opfordring

‘En utilgivelig dansk lussing’

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

Vingegaard åben for særlig aftale



God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Brøndby-bombe: Guardiola ville have det svært

Tottenhams største genistreg

Stjerne slagtes: ‘Værste transfer i 20 år’

Stjerner vilde med ‘fantastisk’ ny Brøndby-træner 

Afslører stor tro på AGF

Et godt transfervindue, men…

Vild med dansk kæmpetransfer: ‘Jeg elsker ham’

Dybt imponeret over dansk stjerne

Afvist af Kasper Dolberg

‘FCK vil ikke bytte med én eneste Brøndby-spiller’

Her er Brøndbys modstander i pokalturneringen

Afslører: Har taget ni kilo på

Taber første kamp efter måneders pause

Fyrværkeri i Randers koster FCK dyrt

‘Pludselig vil det forhåbentlig eksplodere’

Brøndby præsenterer ny assistent

Viktor Axelsen får comeback

Martin Braithwaite i nyt projekt – hyldes af fans

Kan lukke 32 års VM-tørke

Kvindelandsholdet tilbage i Parken

Vild Ronaldo-forudsigelse

Ekspert mener, Norge kan vinde VM