– Lad nu være med at kalde mig gammel. Det har mange for vane at kalde mig, men jeg er kun 30 år.
Danske Yussuf Poulsen er snart færdig med sin 12. sæson i den tyske storklub RB Leipzig, så derfor har mange nok en tendens til at gøre ham lidt ældre, end han er.
Den danske landsholdsspiller har for længst slået klubrekorden for flest optrædener og udover ungdomsårene i Lyngby Boldklub, har Yussuf Poulsen ikke spillet andre steder i sin professionelle karriere.
Så skal han prøve kræfter med noget nyt, når kontrakten i RB Leipzig udløber om godt et år?
– Jeg har ikke gjort mig så mange tanker om det. Vi må se på det til den tid. Jeg har stadig et år tilbage af min kontrakt, og lad nu være med at kalde mig gammel. Det har mange for vane at kalde mig, men jeg er kun 30 år, og jeg har masser af år endnu, siger Yussuf Poulsen til Tipsbladet og den skrevne presse og fortsætter:
– Men fordi jeg har været med så længe, har folk for vane at sætte mig i samme bås som folk, der er fire eller fem år ældre end mig selv.
– Jeg har stadig nogle gode år endnu, hvor jeg tror på, jeg kan blive ved med at spille på det niveau, jeg gør. Det er målet for de næste håndfuld år, og så må vi se, hvor længe kroppen kan blive ved på det her niveau, og så tager jeg det til den tid, fortæller danskeren.
Artiklen fortsætter under billedet..

’Naturligt med trænerfyring’
I slutningen af marts valgte RB Leipzig at fyre cheftræner Marco Rose efter skuffende resultater i Bundesligaen og Champions League.
Zsolt Löw fik taktstokken resten af sæsonen, så Leipzig har god tid til at finde en permanent træning. Selvom Yussuf Poulsen og co. har sluttet sæsonen fint af, har det været en hård affære.
– Det har været en hektisk sæson på mange måder. Vi har desværre ikke formået at præstere på det niveau, vi gerne ville i sæsonen. Vi startede det første halve år med at præstere rigtig fint i Bundesligaen, men vi havde resultatmæssige problemer i Champions League, hvor vi ikke fik nok point, selvom vi spillede rigtig gode kampe.
– Så er det klart, at når præstationerne har været svingende, så taber man selvtillid, så det har været svært. Det er også en naturlig løsning, at man fyrer træneren på et tidspunkt, når præstationerne ikke er så gode, som forventningerne har været til.
– Nu har vi en overgangsløsning indtil sommer, og det er muligvis også den bedste løsning frem for at tage en helt ny træner i en hektisk afslutning. Vi har stadig mulighed for at nå vores minimumsmål, som er Champions League, hvor vi skal bruge seks point i de sidste to kampe, og så må vi se, om det er nok. I næste sæson får vi lov til at starte på ny med en ny dygtig træner, siger Yussuf Poulsen.
Yussuf Poulsen står noteret for 423 RB Leipzig-kampe.
Fortsætter Yussuf Poulsen i RB Leipzig efter sommeren 2026?
0 Votes
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
Danmarks landskamp slog særlig rekord
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
