– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Yussuf Poulsen vil ikke kaldes gammel.



– Lad nu være med at kalde mig gammel. Det har mange for vane at kalde mig, men jeg er kun 30 år.

Danske Yussuf Poulsen er snart færdig med sin 12. sæson i den tyske storklub RB Leipzig, så derfor har mange nok en tendens til at gøre ham lidt ældre, end han er.

Den danske landsholdsspiller har for længst slået klubrekorden for flest optrædener og udover ungdomsårene i Lyngby Boldklub, har Yussuf Poulsen ikke spillet andre steder i sin professionelle karriere.

Så skal han prøve kræfter med noget nyt, når kontrakten i RB Leipzig udløber om godt et år?

– Jeg har ikke gjort mig så mange tanker om det. Vi må se på det til den tid. Jeg har stadig et år tilbage af min kontrakt, og lad nu være med at kalde mig gammel. Det har mange for vane at kalde mig, men jeg er kun 30 år, og jeg har masser af år endnu, siger Yussuf Poulsen til Tipsbladet og den skrevne presse og fortsætter:

– Men fordi jeg har været med så længe, har folk for vane at sætte mig i samme bås som folk, der er fire eller fem år ældre end mig selv.

– Jeg har stadig nogle gode år endnu, hvor jeg tror på, jeg kan blive ved med at spille på det niveau, jeg gør. Det er målet for de næste håndfuld år, og så må vi se, hvor længe kroppen kan blive ved på det her niveau, og så tager jeg det til den tid, fortæller danskeren.

Artiklen fortsætter under billedet..

Yussuf Poulsen og Head of Global Soccer i RedBull, Jürgen Klopp. Foto: Alamy

’Naturligt med trænerfyring’

I slutningen af marts valgte RB Leipzig at fyre cheftræner Marco Rose efter skuffende resultater i Bundesligaen og Champions League.

Zsolt Löw fik taktstokken resten af sæsonen, så Leipzig har god tid til at finde en permanent træning. Selvom Yussuf Poulsen og co. har sluttet sæsonen fint af, har det været en hård affære.

– Det har været en hektisk sæson på mange måder. Vi har desværre ikke formået at præstere på det niveau, vi gerne ville i sæsonen. Vi startede det første halve år med at præstere rigtig fint i Bundesligaen, men vi havde resultatmæssige problemer i Champions League, hvor vi ikke fik nok point, selvom vi spillede rigtig gode kampe.

– Så er det klart, at når præstationerne har været svingende, så taber man selvtillid, så det har været svært. Det er også en naturlig løsning, at man fyrer træneren på et tidspunkt, når præstationerne ikke er så gode, som forventningerne har været til.

– Nu har vi en overgangsløsning indtil sommer, og det er muligvis også den bedste løsning frem for at tage en helt ny træner i en hektisk afslutning. Vi har stadig mulighed for at nå vores minimumsmål, som er Champions League, hvor vi skal bruge seks point i de sidste to kampe, og så må vi se, om det er nok. I næste sæson får vi lov til at starte på ny med en ny dygtig træner, siger Yussuf Poulsen.

Yussuf Poulsen har døjet med flere skader i denne sæson, men dem er han blevet kvit, og derfor vil Brian Riemer gerne have ham tilbage på landsholdet.

Yussuf Poulsen står noteret for 423 RB Leipzig-kampe.

Fortsætter Yussuf Poulsen i RB Leipzig efter sommeren 2026?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Roony Bardghji med drømmekamp

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Storklub vil have Filip Jörgensen

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Dansker med kongemål mod Napoli

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Real Madrid satte Atlético på plads

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Schmedes roser ny transfer

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Manchester United skuffer efter trænerfyring