– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Yussuf Poulsen vil ikke kaldes gammel.



– Lad nu være med at kalde mig gammel. Det har mange for vane at kalde mig, men jeg er kun 30 år.

Danske Yussuf Poulsen er snart færdig med sin 12. sæson i den tyske storklub RB Leipzig, så derfor har mange nok en tendens til at gøre ham lidt ældre, end han er.

Den danske landsholdsspiller har for længst slået klubrekorden for flest optrædener og udover ungdomsårene i Lyngby Boldklub, har Yussuf Poulsen ikke spillet andre steder i sin professionelle karriere.

Så skal han prøve kræfter med noget nyt, når kontrakten i RB Leipzig udløber om godt et år?

– Jeg har ikke gjort mig så mange tanker om det. Vi må se på det til den tid. Jeg har stadig et år tilbage af min kontrakt, og lad nu være med at kalde mig gammel. Det har mange for vane at kalde mig, men jeg er kun 30 år, og jeg har masser af år endnu, siger Yussuf Poulsen til Tipsbladet og den skrevne presse og fortsætter:

– Men fordi jeg har været med så længe, har folk for vane at sætte mig i samme bås som folk, der er fire eller fem år ældre end mig selv.

– Jeg har stadig nogle gode år endnu, hvor jeg tror på, jeg kan blive ved med at spille på det niveau, jeg gør. Det er målet for de næste håndfuld år, og så må vi se, hvor længe kroppen kan blive ved på det her niveau, og så tager jeg det til den tid, fortæller danskeren.

Artiklen fortsætter under billedet..

Yussuf Poulsen og Head of Global Soccer i RedBull, Jürgen Klopp. Foto: Alamy

’Naturligt med trænerfyring’

I slutningen af marts valgte RB Leipzig at fyre cheftræner Marco Rose efter skuffende resultater i Bundesligaen og Champions League.

Zsolt Löw fik taktstokken resten af sæsonen, så Leipzig har god tid til at finde en permanent træning. Selvom Yussuf Poulsen og co. har sluttet sæsonen fint af, har det været en hård affære.

– Det har været en hektisk sæson på mange måder. Vi har desværre ikke formået at præstere på det niveau, vi gerne ville i sæsonen. Vi startede det første halve år med at præstere rigtig fint i Bundesligaen, men vi havde resultatmæssige problemer i Champions League, hvor vi ikke fik nok point, selvom vi spillede rigtig gode kampe.

– Så er det klart, at når præstationerne har været svingende, så taber man selvtillid, så det har været svært. Det er også en naturlig løsning, at man fyrer træneren på et tidspunkt, når præstationerne ikke er så gode, som forventningerne har været til.

– Nu har vi en overgangsløsning indtil sommer, og det er muligvis også den bedste løsning frem for at tage en helt ny træner i en hektisk afslutning. Vi har stadig mulighed for at nå vores minimumsmål, som er Champions League, hvor vi skal bruge seks point i de sidste to kampe, og så må vi se, om det er nok. I næste sæson får vi lov til at starte på ny med en ny dygtig træner, siger Yussuf Poulsen.

Yussuf Poulsen har døjet med flere skader i denne sæson, men dem er han blevet kvit, og derfor vil Brian Riemer gerne have ham tilbage på landsholdet.

Yussuf Poulsen står noteret for 423 RB Leipzig-kampe.

Fortsætter Yussuf Poulsen i RB Leipzig efter sommeren 2026?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Peter Schmeichel hylder superstjerner

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Har været uenig med Steve Cooper

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Gift Links hylder FCK-legende

Han er Superligaens ringeste målmand!

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Ekspert hylder Høgh-beslutning

PSG – Liverpool

‘Thomas Delaney er fortid’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Danmark har aldrig haft så mange før

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Mathias Zanka går viralt



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Barcelona – Atletico

Nu åbner Wind op for fremtiden

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

FIFA åbner sag mod Spanien

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Det betyder intet mod Liverpool

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’