– Lad nu være med at kalde mig gammel. Det har mange for vane at kalde mig, men jeg er kun 30 år.
Danske Yussuf Poulsen er snart færdig med sin 12. sæson i den tyske storklub RB Leipzig, så derfor har mange nok en tendens til at gøre ham lidt ældre, end han er.
Den danske landsholdsspiller har for længst slået klubrekorden for flest optrædener og udover ungdomsårene i Lyngby Boldklub, har Yussuf Poulsen ikke spillet andre steder i sin professionelle karriere.
Så skal han prøve kræfter med noget nyt, når kontrakten i RB Leipzig udløber om godt et år?
– Jeg har ikke gjort mig så mange tanker om det. Vi må se på det til den tid. Jeg har stadig et år tilbage af min kontrakt, og lad nu være med at kalde mig gammel. Det har mange for vane at kalde mig, men jeg er kun 30 år, og jeg har masser af år endnu, siger Yussuf Poulsen til Tipsbladet og den skrevne presse og fortsætter:
– Men fordi jeg har været med så længe, har folk for vane at sætte mig i samme bås som folk, der er fire eller fem år ældre end mig selv.
– Jeg har stadig nogle gode år endnu, hvor jeg tror på, jeg kan blive ved med at spille på det niveau, jeg gør. Det er målet for de næste håndfuld år, og så må vi se, hvor længe kroppen kan blive ved på det her niveau, og så tager jeg det til den tid, fortæller danskeren.
Artiklen fortsætter under billedet..

’Naturligt med trænerfyring’
I slutningen af marts valgte RB Leipzig at fyre cheftræner Marco Rose efter skuffende resultater i Bundesligaen og Champions League.
Zsolt Löw fik taktstokken resten af sæsonen, så Leipzig har god tid til at finde en permanent træning. Selvom Yussuf Poulsen og co. har sluttet sæsonen fint af, har det været en hård affære.
– Det har været en hektisk sæson på mange måder. Vi har desværre ikke formået at præstere på det niveau, vi gerne ville i sæsonen. Vi startede det første halve år med at præstere rigtig fint i Bundesligaen, men vi havde resultatmæssige problemer i Champions League, hvor vi ikke fik nok point, selvom vi spillede rigtig gode kampe.
– Så er det klart, at når præstationerne har været svingende, så taber man selvtillid, så det har været svært. Det er også en naturlig løsning, at man fyrer træneren på et tidspunkt, når præstationerne ikke er så gode, som forventningerne har været til.
– Nu har vi en overgangsløsning indtil sommer, og det er muligvis også den bedste løsning frem for at tage en helt ny træner i en hektisk afslutning. Vi har stadig mulighed for at nå vores minimumsmål, som er Champions League, hvor vi skal bruge seks point i de sidste to kampe, og så må vi se, om det er nok. I næste sæson får vi lov til at starte på ny med en ny dygtig træner, siger Yussuf Poulsen.
Yussuf Poulsen står noteret for 423 RB Leipzig-kampe.
Fortsætter Yussuf Poulsen i RB Leipzig efter sommeren 2026?
0 Votes

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland

Brøndby IF – Silkeborg IF

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Sønderjyske – AGF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Vejle Boldklub – Randers FC

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Viborg FF – FC København

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Et kæmpe Superliga-scoop

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Jacob Neestrup deler godt nyt

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Dialog – Brøndby interesseret

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

AGF henter dansk kantspiller

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

‘Jeg skal ikke være hellig’

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Afslører danskers rekordtransfer

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud