– Lad nu være med at kalde mig gammel. Det har mange for vane at kalde mig, men jeg er kun 30 år.
Danske Yussuf Poulsen er snart færdig med sin 12. sæson i den tyske storklub RB Leipzig, så derfor har mange nok en tendens til at gøre ham lidt ældre, end han er.
Den danske landsholdsspiller har for længst slået klubrekorden for flest optrædener og udover ungdomsårene i Lyngby Boldklub, har Yussuf Poulsen ikke spillet andre steder i sin professionelle karriere.
Så skal han prøve kræfter med noget nyt, når kontrakten i RB Leipzig udløber om godt et år?
– Jeg har ikke gjort mig så mange tanker om det. Vi må se på det til den tid. Jeg har stadig et år tilbage af min kontrakt, og lad nu være med at kalde mig gammel. Det har mange for vane at kalde mig, men jeg er kun 30 år, og jeg har masser af år endnu, siger Yussuf Poulsen til Tipsbladet og den skrevne presse og fortsætter:
– Men fordi jeg har været med så længe, har folk for vane at sætte mig i samme bås som folk, der er fire eller fem år ældre end mig selv.
– Jeg har stadig nogle gode år endnu, hvor jeg tror på, jeg kan blive ved med at spille på det niveau, jeg gør. Det er målet for de næste håndfuld år, og så må vi se, hvor længe kroppen kan blive ved på det her niveau, og så tager jeg det til den tid, fortæller danskeren.
Artiklen fortsætter under billedet..

’Naturligt med trænerfyring’
I slutningen af marts valgte RB Leipzig at fyre cheftræner Marco Rose efter skuffende resultater i Bundesligaen og Champions League.
Zsolt Löw fik taktstokken resten af sæsonen, så Leipzig har god tid til at finde en permanent træning. Selvom Yussuf Poulsen og co. har sluttet sæsonen fint af, har det været en hård affære.
– Det har været en hektisk sæson på mange måder. Vi har desværre ikke formået at præstere på det niveau, vi gerne ville i sæsonen. Vi startede det første halve år med at præstere rigtig fint i Bundesligaen, men vi havde resultatmæssige problemer i Champions League, hvor vi ikke fik nok point, selvom vi spillede rigtig gode kampe.
– Så er det klart, at når præstationerne har været svingende, så taber man selvtillid, så det har været svært. Det er også en naturlig løsning, at man fyrer træneren på et tidspunkt, når præstationerne ikke er så gode, som forventningerne har været til.
– Nu har vi en overgangsløsning indtil sommer, og det er muligvis også den bedste løsning frem for at tage en helt ny træner i en hektisk afslutning. Vi har stadig mulighed for at nå vores minimumsmål, som er Champions League, hvor vi skal bruge seks point i de sidste to kampe, og så må vi se, om det er nok. I næste sæson får vi lov til at starte på ny med en ny dygtig træner, siger Yussuf Poulsen.
Yussuf Poulsen står noteret for 423 RB Leipzig-kampe.
Fortsætter Yussuf Poulsen i RB Leipzig efter sommeren 2026?
0 Votes
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
OPTAKT
Arsenal – Fulham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT