Efter Kasper Hjulmands beslutning om at stoppe som landstræner efter EM-slutrunden i Tyskland blev der i nogle måneder spekuleret intenst i, hvem afløseren skulle blive.
Som en af de mest profilerede danske trænere i udlandet blev Jess Thorups navn ofte bragt i spil, og den nuværende Augsburg-boss vil heller lægge skjul på, at det vil være rigtigt stort, hvis han på et senere tidspunkt i karrieren får muligheden for at blive dansk landstræner.
– Nu var jeg selv så heldig at være et par år i DBU som U21-landstræner med stor glæde. Jeg mødte mange af de spillere, som i dag gør sig i store klubber og på A-landsholdet. Jeg havde en fantastisk tid i DBU. Som spiller og som træner må det være noget af det største, man kan opnå, og at være en del af landsholdet, det vil være en ære og noget specielt at repræsentere sit eget land. Hvad fremtiden bringer, det er der ingen, der ved, og det spekulerer jeg ikke så meget på, for jeg har et fantastisk job i dag. Jeg er i Bundesligaen og har været her i halvandet år nu, siger Jess Thorup til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg nyder livet, jeg nyder hverdagen og jeg føler mig privilegeret. Hvor rejsen går videre hen, og hvor jeg ender henne på et eller andet tidspunkt, det ved jeg ikke, og det kommer selvfølgelig også an på resultaterne. Vi må se, hvad fremtiden bringer. Landsholdet vil altid være en drøm for mig.
Følger Superligaen tæt
Som tidligere cheftræner for FC København, FC Midtjylland og Esbjerg fik Jess Thorup i den grad sat sit præg på Superligaen i en årrække, inden han tog skridtet videre til Bundesligaen. Og selvom han har travlt i Augsburg, har han stadig tid til at følge med i, hvordan det går i dansk fodbold.
– Ja, det har jeg. Nu er Superligaen startet op igen, så nu er det pludseligt ikke kun Bundesliga-kampe, der er interessante. Jeg ser også Superliga-kampe. Jeg følger mine gamle klubber, jeg følger spillere, og jeg følger generelt niveauet og spillerudviklingen. Jeg tror, at enhver træner med respekt for sig selv følger med i, hvad der sker rundt omkring, men det er klart, at Superligaen da et eller andet sted har en plads i mit hjerte. Så selvfølgelig følger jeg den, lyder det fra Jess Thorup.
Når du ser Superliga-kampe, er det så også for at følge med i, om der er spillere, der potentielt kunne være interessante at hente til Augsburg?
– Ja, det kunne da sagtens være. En ting er, at man følger tidligere kollegaer, tidligere klubber eller tidligere spillere og deres udvikling, men det er klart, at man også kigger med nogle øjne i forhold til at se, om der er noget, der kunne være interessant for Augsburg. Selvfølgelig gør jeg det.
I øjeblikket er Jess Thorup og Augsburg inde i en overordentligt succesfuld periode i Bundesligaen, og derfor er det selvsagt ikke aktuelt for den 55-årige dansker at søge tilbage mod Superligaen lige foreløbig. Engang i fremtiden kan det dog godt blive aktuelt.
– Det er svært at snakke om fremtiden. Jeg har været i forskellige klubber i Superligaen, og jeg har haft fornøjelsen af at blive mester, sågar med to forskellige klubber, og jeg har været pokalvinder med en tredje klub, så Superligaen og dansk fodbold står mig da nært, så jeg kan da ikke se andet end, at på et eller andet tidspunkt, når familien vender snuden hjemad, så er der da en mulighed for, at vi skal tilbage til Superligaen.
– Men hvornår og hvordan og hvorledes, det tænker jeg faktisk ikke så meget over. Alt mit fokus skal være og er på Augsburg lige nu og på min dagligdag og videreudvikling, og så må fremtiden vise, hvad der sker, lyder det afslutningsvist fra Jess Thorup.
Tipsbladet har også talt med Jess Thorup om en særlig Augsburg-statistik, hvor den tyske klub har sat alle europæiske giganter til vægs. Det interview kan læses her.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Prisen styrtdykker

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Arsenal køber Christian Nørgaard

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

De henter Christian Gytkjær

Vil af med dansk keeper

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Sejr til Brøndby