Bayern Münchens dominans i Bundesligaen er brudt.
Søndag aften vandt Bayer Leverkusen klubbens første mesterskab, da den første matchbold hjemme mod Werder Bremen blev udnyttet. Leverkusen sejrede sikkert med 5-0.
Det er første gang i 12 år, at en anden klub end Bayern München får lov til at løfte det flade mesterskabstrofæ “Die Meisterschale”.
Leverkusen har ikke bare fedtet sig over målstregen. Klubben er fortsat ubesejret i sæsonen – også i pokalturneringen og Europa League – og mesterskabet er kommet i hus med hele fem spillerunder tilbage.
Xabi Alonsos mandskab har gennem hele sæsonen spillet offensivt og underholdende samt haft den nødvendige koldblodighed i begge felter.
Med mesterskabet kan klubbens fans endelig få gjort op med et øgenavn 22 år efter et fodboldtraume.
I 2002 var klubben på vej mod mesterskabet og var samtidig i pokalfinalen og Champions League-finalen, men i løbet af 11 dage smuldrede alle tre titler ud af hænderne på Leverkusen, der blev døbt “Neverkusen”. Fire af spillerne fulgte op ved at tabe VM-finalen med Tyskland halvanden måned senere.
Selv om Leverkusens mesterskab næppe kunne bringes i fare denne gang uanset søndagens resultat, bar kampen mod Werder Bremen præg af nerver.
Leverkusens spillere balancerede på grænsen mellem tændt og overtændt, og det var flere beslutninger påvirket af i kampens indledning.
Hjemmeholdets spillere fik dog lidt mere ro på efter en forløsende scoring midt i første halvleg.
Efter et længere VAR-tjek blev Leverkusen tildelt et straffespark, og det omsatte Victor Boniface, selv om målmanden hoppede til den rigtige side.
Leverkusen pressede på for at få punkteret kampen og sat endnu mere gang i festen på de fyldte tribuner, og efter en time eksplodere stadion så.
Hardhitteren Granit Xhaka viste, at han sparker lige så hårdt, som han tackler. Schweizeren stod uden for feltet, da han drejede bolden hårdt i nettet. Ifølge Bundesligaen blev afslutningen sendt afsted med 107 kilometer i timen 25 meter fra mål.
Bagefter øgede den 20-årige tyske landsholdsspiller Florian Wirtz til 3-0 med et knækskud, imens mesterskabsfejringen allerede var i gang på tribunerne.
Ti minutter før tid trak en masse fans ned til sponsorbanderne, så de kunne gøre klar til en baneinvasion ved slutfløjt. Kort efter scorede Florian Wirtz til 4-0, og så begyndte de første fans at løbe på banen, men både vagter og spillere hjalp med at få dem hurtigt ud igen.
De løb på banen igen inden slutfløjt, fordi Wirtz fuldbyrdede sit hattrick med målet til 5-0. Dommeren fløjtede kampen af, inden spillet blev sat i gang igen.
På Leverkusens guldhold finder man den tidligere superligamålmand Lukas Hradecky, mens den danske fodboldtænker Keld Bordinggaard er ansat som træneransvarlig i klubben, der har medicinalgiganten Bayer i ryggen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Yoram Zague skal væk fra PSG
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
FC København tjente millioner tirsdag aften
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED