Overrasket over Bo Svensson-fyring

Bo Svensson er færdig som cheftræner i Union Berlin, og det kommer som en overraskelse for Nicolai Lisberg, der har ekspertise i tysk fodbold.



En stor nyhed i tysk fodbold kom denne fredag.

Den danske cheftræner Bo Svensson er nemlig blevet fyret i Bundesliga-klubben Union Berlin efter blot 179 dage på posten.

Men hvorfor gik det så galt for den danske cheftræner?

Tipsbladet har talt med journalist og forfatter Nicolai Lisberg, der blandt er medstifter af sitet bulibold.dk om tysk fodbold, om fyringen af Bo Svensson.

– Først og fremmest er jeg overrasket. Hvis vi går et lille halvt år tilbage, der havde vi tre danske cheftrænere i Bundesligaen (Jess Thorup, Bo Henriksen og Bo Svensson, red.), havde jeg nok forventet, at det var Bo Svensson, som vi ville snakke mest positivt om. De begyndte jo også godt, men afslutningen på efteråret har virkelig ikke været god.

– Der har været mange kampe uden sejre. Det er det ene. Hvis man skal være lidt kritisk. Han italesatte, at han gerne ville give nogle flere nuancer i angrebsspillet. De skulle ikke glemme de færdigheder, som de har lært under Urs Fischer, men de skulle finde nogle flere angrebsløsninger.

– De ligger næsten allernederst i boldbesiddelse, hvis man bruger det som et parameter for, hvordan man skal kontrollere kampene. De har haft problemer med at score. De er ikke lykkes med de ting, som han gerne ville, og så kan man vurdere, om knap et halvt år er nok til at ændre en klubs filosofi. Det var i hvert fald ikke nok for Bo Svensson.

Samme trummerum

Lisberg mener, at Svensson ikke formåede at forløse offensiven tilstrækkeligt.

– Problemet er, at de er fortsat ned af det samme trummerum som store dele af den seneste sæson både under Urs Fischer og Nemad Bjelica. De har oplevet stor succes og kun succes i fem-seks år, først under Urs Fischer. De har stabiliseret sig i Bundesligaen og kommet ud i Europa og Champions League med den her meget defensive stil, hvor man står kompakt og gerne vil komme ind på omstillinger.

– Det var ikke Bielsa eller Guardiola, som man hentede ind for at skulle revolutionere klubben. Man ville gerne videreudvikle, og det har han ikke formået, må vi være ærlig at sige. Når man har set kampene og set på boldbesiddelse og kvaliteten hos de offensive spillere har bare ikke været til mere. Han har ikke formået at løfte spillerne, afslutter Lisberg med over for Tipsbladet.

Bo Svensson skal derfor på jagt efter et nyt job, og det samme skal hans nu tidligere assistent Kristoffer Wichmann, der også har fået sparket.

Union Berlin er nummer 12 i Bundesligaen med 17 point efter 15 kampe.

Tipsbladet har været i kontakt med Bo Svensson, men han har ingen kommentarer angående fyringen på nuværende tidspunkt.





LIVE

Superliga-LIVE: FCM-fans i boykot: ‘Nok er nok!’

Nævner Bo Henriksen – i spil til stort trænerjob?

Afvist: Han vil ikke til Panathinaikos

KEP raser: ‘Får mig helt op i det røde felt!’

Ny Superliga-juvel ‘bliver solgt til vinter’

Bombede i Superligaen – klubløs i 75 dage

Yamal: Ser kun ham som konkurrent til Ballon d’Or

FC Midtjylland – Brøndby IF



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

– Historisk krise i AGF

Dommerekspert: Glem det, AGF!

Peter Schmeichel tordner: ‘Fjern det!’

– Han kan blive en topspiller i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ser I med FCK? Solgte stortalenter stråler

Højlund og Napoli vinder

Dommerorganisation erkender fejl ved Haalands mål

Tidligere AGF-profil Jon Dagur er ‘uigenkendelig’

Store dommerfejl – OB blev snydt!

Wow – Superligaens næste store stjerne?

Kommer han på landsholdet? Dansker imponerer

Vildt VAR-drama – AGF skriver Superliga-historie



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Ny Froholdt-udvikling: ‘Usandsynligt’

Dybt chokeret: ‘Jeg troede, det var løgn’

Nørgaard: Dette skal hurtigt fikses i Brøndby

Færdig i Liverpool? ‘Gør det sværere at få succes’

Storklub fyrer træner og sportsdirektør

Tidligere West Ham-profil Ludek Miklosko er død

Slagter Dorgu – her skraber han bunden

Ude af truppen – han er tæt på transfer

‘Det er ikke udelukkende mig’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Deler nyt om Christian Nørgaard