Moderne fodbold er lig med mange ting, og en af disse er stigende billetpriser for at komme ind og se kampene.
Lige netop dette skal klubberne virkelig passe på med, for det kan straks føre til utilfredshed blandt fansene.
Derfor er det enormt interessant, det som den tyske klub Fortuna Düsseldorf har gang i. Klubben, der befinder sig i 2. Bundesligaen, vil nemlig gøre det gratis at tage ind og se fodbold.
Det skriver BILD.
Fremover ønsker klubben at forære alle billetter til dets hjemmekampe i ligaen væk helt gratis. Klubbens formand Alexander Jobst vil onsdag ifølge avisen præsentere et koncept, der får navnet "Fortuna for alle".
Sæsonen 2023/2024 vil være en pilotsæson, hvor de første tre hjemmekampe i ligaen vil være gratis for tilskuerne. Chancerne skulle dog være gode for, at det vil blive til mere end tre kampe. Udgifterne til billetterne vil blive dækket af sponsorer, og meldingerne er, at flere forskellige virksomheder godt kan forestille sig at støde til.
Lige nu ligger klubbens billetindtægt i øjeblikket på mellem syv til otte millioner euro pr sæson, og det er dette beløb, som skal dækkes af sponsorer.
Derfor er det ikke usandsynligt, at der vil være gratis entré til hver eneste hjemmekamp i 2024/2025-sæsonen.
BILD skriver, at klubben allerede har underskrevet femårige aftaler med flere store virksomheder. For virksomhederne har det stor interesse, da der vil komme langt flere folk på stadion, når det ikke koster dem noget.
Fortuna Düsseldorf har et stadion med en kapacitet på 54.000, og i denne sæson har gennemsnittet ligget på 29.378. Bliver dette næsten fordoblet vil det ligeledes øge merchandise-indtægterne, da pengene nok hænger lidt mere løst hos tilskuerne.
For at få billetter skal man søge online. Medlemmer af klubben har fortrinsret, og sæsonkortholdere har i forvejen sikret deres pladser. VIP-pakker vil dog blive solgt.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED