,

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Det kommer til at koste en stor portion penge at hente Bo Henriksen som træner.



Han var topkandidat til cheftrænerposten i Werder Bremen. Men det blev i denne omgang ikke Bo Henriksen, der satte sin underskrift på en kontrakt.

Det betyder dog ikke, at det ikke stadig kan blive aktuelt, fortæller transferjournalisten Farzam Abolhosseini i podcasten Transferguru, der bliver lavet af Podimo og Tipsbladet.

– Jeg vil ikke afvise det. Bo Henriksen er topkandidaten. Han er den, de allerhelst vil have. De forhandler om ham, og det gør de stadig, siger han og forklarer, hvordan det hele hænger sammen.

For som bekendt blev Bo Henriksen fyret i Mainz tilbage i december.

En klub, han reddede fra at nedrykning, og faktisk er det anden gang i træk, han klarer netop det – for inden han kom til Mainz reddede han FC Zürich.

– Han får dem op, laver et pointsnit der er bedre end Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, de kommer i europæisk gruppespil, og så får de en dårlig start på sæsonen, og så fyrer de ham i december. Men inden da havde de forlænget, fordi han havde været så god. En dyr kontrakt, hvor han får omkring to millioner euro i årsløn, siger Farzam Abolhosseini i afsnittet, der blev optaget onsdag.

– Det vil så sige, at han er bundet til 2027, og så har du en situation, hvor Werder Bremen, der ligger et point over dem, fyrer deres træner. Og de tænker: ‘Hvem er det, der kan bringe noget optimisme og selvtillid?’. Det er ‘Mirakelmageren fra Danmark’. Også Årets træner i Danmark i øvrigt. 50 år gammel. Humørspreder fra en helt anden verden, forklarer transferjournalisten.

– Men han er for stor en trussel for Mainz, og de vil ikke give slip på ham, siger han.

Det kommer til at koste et meget stort millionbeløb, hvis man skal have fingrene i danskeren.

– Det jeg har hørt er, at Mainz vil have et tocifret millionbeløb i kroner, syvcifret i euro, og jeg er ikke sikker på, halvanden million euro er nok for at få ham ud. Vi taler mange, mange, mange millioner kroner. Nu siger jeg bare. Hvis de køber ham for halvanden million euro – 11 millioner kroner – og de stadig skylder ham tre millioner euro i løn. 20 millioner plus 11 millioner her. Det er bare lavt sat. 30 millioner kroner er pakken, du skal betale for at få Bo Henriksen til klubben. Det er altså også mange penge for en klub som Werder, siger Farzam Abolhosseini.

Det var Horst Steffen, der tidligere stod i spidsen for Werder Bremen, men han fik sparket søndag. Den tyske klub ligger lige nu nummer 15 i Bundesligaen med 19 point efter 20 kampe.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur