Med fire mål og to oplæg i sine seneste seks Bundesliga-kampe kan man godt sige, at Jesper Lindstrøm for alvor har fundet fodfæste i Eintracht Frankfurt.
De gode præstationer fra den tidligere Brøndby-darling er heller ikke gået ubemærket hen i det tyske. Forleden storroste Bild den 21-årige dansker, mens Bundesligaens egen hjemmeside nu sætter fokus på Jesper Lindstrøm.
I en artikel med titlen “Hvem er Jesper Lindstrøm?” på Bundesligaens hjemmeside kaldes den unge dansker for et “godt fund” for Eintracht Frankfurt.
Samtidig sammenlignes han med en tidligere Bundesliga-stjerne, der har over 50 kampe for det tyske landshold på cv’et og nu gør sig i Paris Saint-Germain: Nemlig offensivspilleren Julian Draxler.
– En mand, der også elskede at løbe mod forsvarere og sende dem i gulvet med en finte med skulderen, var Julian Draxler. Den tidligere Schalke- og Wolfsburg-spiller – som vandt VM med Tyskland i 2014 – indtager meget lignende angrebspositioner som Lindstrøm, og de glider mellem linjerne og gør det næsten umuligt for modstanderens forsvarere at holde styr på deres bevægelser, skriver Bundesligaen.
Jesper Lindstrøm, 21 år, kom til Eintracht Frankfurt fra Brøndby IF for godt 52 millioner kroner i sommer. Han har siden leveret fire mål og fire oplæg på 19 kampe, men har især i de seneste runder imponeret i Bundesligaen.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Skifter til Rangers
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
