Tipsbladet i Helsingør.
Thomas Delaney er tilbage i landsholdsvarmen og har fået fremtiden på plads i Anderlecht efter et turbulent forår på leje fra Sevilla til Hoffenheim.
Opholdet i Tyskland endte i en katastrofe, hvor den rutinerende midtbanemand måtte tilbringe de sidste måneder i fryseboksen.
– Det var et underligt forløb. Jeg havde aldrig nogensinde forestillet mig, at jeg skulle ende i sådan et forløb. Jeg vidste tidligt på foråret, at jeg havde spillet mit sidste minut. Jeg var lejespiller, og jeg var ikke en del af trænerens fremtid, så jeg tog det som en pre-season. Men det er hårdt, og det er hårdt at gå og vide, at du ikke rigtig har noget at lave, siger han til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse tirsdag på Hotel Marienlyst.
Hoffenheim skiftede træner til Pellegrino Matarazzo tilbage i februar, og der var løbet kørt for danskeren. Den 4. april spillede Thomas Delaney sin sidste kamp for Hoffenheim mod Werder Bremen.
– Det er mellem mig og ham [hvad der blev sagt, red.], men det var i hvert fald, at jeg ikke skulle stå i vejen for nogle af klubbens faste spillere.
Det blev blot til seks optrædener for Hoffenheim i Thomas Delaneys Bundesliga-retur.
Thomas Delaney skulle først retur til Sevilla ved lejeopholdets ophør den 30. juni, og så måtte midtbanemotoren finde glæde ved fodbolden på andre måder.
– Jeg kan huske, at jeg ringede til min agent, som sagde til mig, at jeg måtte tage det som en lang pre-season. Det gik faktisk rigtig fint, selvom jeg tænkte, at det nok bare var midliertidigt: “der kommer nok skadede spillere, og der er en chance for, at jeg kommer til at spille.” Men den sidste måned var hård, for der kunne jeg godt se, at der ikke var noget, som ville ændre sig.
Thomas Delaney har i mange år været en stor stjerne hos FC København, Werder Bremen, Dortmund og på det danske landshold, mens den seneste periode i Hoffenheim har været en øjenåbner.
– Det var en mental udfordring, det her med, hvordan man kommer igennem det. Om det har gjort mig bedre eller dårligere, det ved jeg ikke. Man kan hurtig blive forvænt med, at det hele går godt. Det samme gælder landsholdet, hvor Kasper (Hjulmand) aldrig ringede, og lige pludselig ringede han, og så ved jeg jo godt, hvad klokken er slået. Så det har givet lidt blod på tanden om at komme tilbage og slå fast, at jeg er landsholdsspiller igen.
Ved forrige landsholdssamling var Thomas Delaney fravalgt, men nu er han tilbage for at bringe energi på banen til Kasper Hjulmands mandskab.
– Jeg vurderer spillere på, hvad man gør selv, og hvad man gør for andre. Og Thomas har det med at få revet folk med sig. Han er en ekstrovert fodboldspiller, og han fylder noget. Det han gør selv er godt, men det han gør for dem foran sig i presspillet og på standardsituationer, har jeg savnet særligt i Kazakhstan, hvor det gik lidt i sig selv. Der manglede måske at blive revet lidt op i tingene. Der er Thomas garant for, at han påvirker andre på banen, samtidig med at det han gør selv er på et højt niveau, lyder det fra landstræner Kasper Hjulmand.
Thomas Delaney står noteret for 72 A-landskampe for Danmark.
Det samme skal han også i denne sæson gøre i Belgien, hvor han er udlejet fra Sevilla til Anderlecht for resten af sæsonen. Da FCK-handlen brød sammen, lå et skifte til danskerkolonien lige til højrebenet.
– Anderlecht kom på banen efterfølgende. Brian (Riemer) ringer tit til mig, og nu ringer han så endnu mere. Så havde jeg en snak med Jesper (Fredberg), og jeg syntes, at det lød interessant. Brian er måske en af de trænere, som kender mig bedst. Han kom til akademiet i tidernes morgen sammen med Sune (Smith-Nielsen) og Johan Lange, og var på U19 og tog op med Ståle som assistent.
– Så selvfølgelig tager jeg telefonen, når Brian ringer. Det lød spændende, og Anderlecht er en stor klub. Det er en sleeping giant, og det var noget af det, som tiltalte mig. Og så skader det heller ikke, at der er nogen, som man kender og omvendt. De udviste stor tillid til mig, og det var nok det, jeg havde brug for.
32-årige Thomas Delaney har noteret sig for to optrædener i Anderlecht, hvor han spillede fuld tid i den seneste inden landsholdsterminen. Rygterne om en retur til FCK har han også reageret på.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.

TransferLIVE: Forlader Esbjerg fB

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

David Boison Frimpong på vej til FCK

Theo Sander er på vej til ny Superliga-klub

Jacob Neestrup: Ham fik vi ikke til København

Newcastle er rasende på Liverpool

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Skal bombe i Superligaen – afviste flere klubber

Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

Her er prisen på Kasper Dolberg

De henter Emmanuel Yeboah

Han er på rampen i AGF

Afsløring: Viborg og Kolding forhandler om Jalal

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Neestrup reagerer: Folk forstår det ikke

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Alexander Isak skuffet over Newcastle

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

‘Vi ved alle, at Nørgaard er forbandet god’

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

FC Midtjylland – OB

Rosenborg vil hente Superliga-stjerne

Bellingham får lang tur på tribunen

Har FC Midtjylland-spiller til prøvetræning

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

‘Utænkeligt at de ikke sælger spillere’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Her er 6 talenter der kan brage igennem i SL

Sønderjyske – AGF

Achouri 100 procent fokuseret på FCK

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Udsat for trusler efter Pogacar-uheld

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud

Vingegaard og co. traf vild Pogacar-beslutning

Superligaens største spørgsmålstegn

Han står i spidsen for Viborg i premieren

Vild med dansk profil: Som et atomkraftværk

På blokken i FCK – skifter til Singapore

Superliga-komet har besluttet sig

Tidligere AGF-angriber i “sensationel” transfer

Formstærke Shels kan sejre i Belfast

FCK møder mesterhold fra Kosovo

Brøndby IF – Silkeborg IF

Alt om FCK: Stjerneparade fører an i guldforsvar

Storstilet svindelnummer